Guardiola şi-ar putea prelungi contractul cu Manchester City Guardiola şi-ar putea prelungi contractul cu Manchester City
Ancuţa Bodnar şi Simona Radiş s-au calificat în semifinale la dublu vâsle cu cel mai bun timp al calificărilor Ancuţa Bodnar şi Simona Radiş s-au calificat în semifinale la dublu vâsle cu cel mai bun timp al calificărilor
Prima medalie de aur de la Jocurile Olimpice, obţinută de China, în concursul de tir Prima medalie de aur de la Jocurile Olimpice, obţinută de China, în concursul de tir
Marian Florian Enache şi Andrei Sebastian Cornea s-au calificat în semifinalele probei de dublu vâsle masculin Marian Florian Enache şi Andrei Sebastian Cornea s-au calificat în semifinalele probei de dublu vâsle masculin
Andrei Muntean a evoluat în calificările olimpice de la paralele Andrei Muntean a evoluat în calificările olimpice de la paralele
LIVE VIDEO | Sepsi - Dinamo, ASTĂZI, de la 22:00, în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Duel complicat pentru „câini” LIVE VIDEO | Sepsi - Dinamo, ASTĂZI, de la 22:00, în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Duel complicat pentru „câini”

Radu Niţu a cucerit medalia de aur şi Alexandru Zmău de argint la Europenele U23 de scrimă de la Budapesta

Sporturi Publicat de Daian Cutu pe 23 mai 2023

Scrimerul român Radu Niţu a cucerit marţi medalia de aur a probei masculine de sabie în prima zi a Campionatului European U23 de la Budapesta. Niţu l-a învins în finală pe românul Alexandru Zmău, cu scorul de 15-13.

Radu Niţu s-a calificat în finală după ce a obţinut cinci victorii în grupă şi alte patru victorii pe tabloul principal. În semifinale, Niţu l-a eliminat pe maghiarul Gergo Horvath, de care a dispus cu 15-12.

Finala a fost una românească după ce Alexandru Zmău l-a învins în semifinale pe spaniolul Santiago Madrigal, cu scorul de 15-10.

Finala a fost controlată de Radu Niţu, care s-a impus cu 15-13, cucerind medalia de aur şi titlul continental la sabie U23. Medalia de argint a fost adjudecată de Alexandru Zmău. Acestea sunt primele medalii obţinute de România la competiţia care a luat startul marţi.

Un alt sabrer român, Matei Cîdu s-a clasat pe locul al şaselea în aceeaşi probă.