”Cum să ieşi aşa? Ai doi metri”. Ştefan Târnovanu a gafat, iar Gigi Becali a reacţionat ferm! ”Cum să ieşi aşa? Ai doi metri”. Ştefan Târnovanu a gafat, iar Gigi Becali a reacţionat ferm!
VIDEO | Atalanta, demonstraţie de forţă la returul cu Fiorentina şi calificare în finala Coppa Italia VIDEO | Atalanta, demonstraţie de forţă la returul cu Fiorentina şi calificare în finala Coppa Italia
VIDEO | Everton - Liverpool 2-0. ”Cormoranii” pot cădea pe 3 în Premier League VIDEO | Everton - Liverpool 2-0. ”Cormoranii” pot cădea pe 3 în Premier League
VIDEO | ”Este important că am câştigat un punct”. Charalambous încă nu este campion VIDEO | ”Este important că am câştigat un punct”. Charalambous încă nu este campion
VIDEO | Târnovanu, foarte afectat de gafa cu Sepsi: ”Amânăm titlul din cauza mea” VIDEO | Târnovanu, foarte afectat de gafa cu Sepsi: ”Amânăm titlul din cauza mea”
VIDEO | Florinel Coman a rezistat mai puţin de jumătate de repriză: ”Sper să nu am nicio problemă” VIDEO | Florinel Coman a rezistat mai puţin de jumătate de repriză: ”Sper să nu am nicio problemă”

Rangers şi Ianis Hagi vor juca play-off pentru calificarea în 8-imile Europa League. Sparta Praga şi Florin Niţă, OUT din competiţie

Stranieri Publicat pe 9 dec 2021

Formaţiile Spartak Moscova şi Eintracht Frankfurt s-au calificat în optimile de finală ale Ligii Europa, după rezultatele înregistrate joi în ultima etapă a grupelor. Echipa lui Ianis Hagi, Glasgow Rangers, va juca în play-off-ul pentru optimi.

Rezultate din ultima etapă a grupelor:

Grupa A

• Olympique Lyon – Glasgow Rangers 1-1, meci arbitrat de Radu Petrescu. Au marcat: Bassey ’48 (autogol) / Wright ‘41. Ianis Hagi a jucat la Rangers până în minutul 61.
  • Sparta Praga – Brondby 2-0. Au marcat: Hancko ’43, Hlozek ‘49. În minutul 57, de la gazde a fost eliminat Wiesner. În minutul 75, a fost eliminat şi Slimane de la oaspeţi. Florin Niţă a fost rezervă la Sparta Praga.

Clasamentul final al grupei: 1. Lyon – 16 puncte, 2. Rangers – 8 puncte, 3. Sparta Praga – 7 puncte, 4. Brondby – 2 puncte. Lyon era deja calificată în optimi. Rangers va juca în play-off-ul pentru optimile Ligii Europa, iar Sparta Praga va evolua în play-off-ul pentru optimile Conference League.

Grupa B

• Real Sociedad – PSV Eindhoven 3-0. Au marcat: Oyarzabal ’43 (penalti), ’62, Sorloth ‘90+3. În minutul 74, de la oaspeţi a fost eliminat Sangare.
  • Sturm Graz – AS Monaco 1-1. Au marcat: Jantscher ‘7 (penalti) / Volland ‘31

Clasamentul final al grupei: 1. AS Monaco – 12 puncte, 2. Real Sociedad – 9 puncte, 3.  PSV – 8 puncte, 4. Sturm Graz – 2 puncte Monaco era deja calificată în optimi. Real Sociedad va juca în play-off-ul pentru optimile Ligii Europa, iar PSV va evolua în play-off-ul pentru optimile Conference League.

Grupa C

• Legia Varşovia – Spartak Moscova 0-1. A marcat: Bakaev ‘17. În minutul 90+8, Legia a ratat un penalti prin Pekhart.
  • Napoli – Leicester City 3-2. Au marcat: Ounas ‘4, Elmas ’25, ’53 / Evans ’27, Dewsbury-Hall ‘33

Clasamentul final al grupei: 1. Spartak – 10 puncte, 2. Napoli – 10, 3. Leicester – 8 puncte, 4. Legia – 6 puncte. Spartak Moscova s-a calificat în optimi. Napoli va juca în play-off-ul pentru optimile Ligii Europa, iar Leicester va evolua în play-off-ul pentru optimile Conference League.

Grupa D

• Fenerbahce – Eintracht Frankfurt 1-1. Au marcat: Berisha ’42 / Sow ‘29
  • Antwerp – Olympiakos 1-0. A marcat: Balikwisha ‘7

Clasamentul final al grupei: 1. Frankfurt – 12 puncte, 2. Olympiakos – 9 puncte, 3. Fenerbahce – 6 puncte, 4. Antwerp – 5 puncte Frankfurt s-a calificat în optimi. Olympiakos va juca în play-off-ul pentru optimile Ligii Europa, iar Fenerbahce va evolua în play-off-ul pentru optimile Conference League.