Răzvan Lucescu, fostul antrenor al celor de la PAOK, a povestit modul în care s-a despărţit de echipa elenă. Tehnicianul român a rămas dezamăgit de atitudinea conducerii.
Citește și

PAOK a anunţat, vineri, despărţirea de tehninianul Răzvan Lucescu, care era în funcţie din 2021. Colaborarea dintre cele două părţi s-a încheiat de comun acord.
La scurt timp după anunţul oficial, antrenorul român a oferit un mic interviu pentru presa din Grecia în care a concis perioada petrecută la formaţia din Salonic. Răzvan Lucescu a spus că au existat mai multe momente în care putea pleca de la echipă, dar a ales să fie loial.
Cu toate acestea, conducerea clubului a început să caute un antrenor cu care să-l înlocuiască, fapt care l-a dezamăgit profund pe Răzvan Lucescu.
„Am plecat de la PAOK fără să primesc despăgubiri, iar cei care spun că vreau bani sunt oameni meschini care nu au realizat nimic în viaţa lor. Am plecat de la PAOK fiind plătit pentru ceea ce am muncit.
Şi în 2024 a venit un club care era gata să plătească clauza. De fapt, ei trimiseseră clubului documentele în care se spunea că plătesc clauza. Savvidis m-a sunat şi m-a întrebat ce este asta? Şi i-am spus, «ştii că îţi sunt loial, am trimis clubul să vorbească cu tine>>.
Aş fi putut pleca, dar nu am plecat pentru că i-am fost loial lui Savvidis, pentru că nu voiam să dezamăgesc fanii echipei. Şi anul trecut o echipă a fost interesată, dar am trimis-o la PAOK. Dar anul acesta totul a fost diferit: eram la Bucureşti şi PAOK căuta un antrenor care să mă înlocuiască. Le-am spus că nu vorbesc cu alte echipe şi, în acelaşi timp, pe la spatele meu, PAOK vorbea cu alţi antrenori.
„Am plecat pentru că cineva de la club a vrut asta”
Voiam să rămân, deşi celelalte echipe făceau multe presiuni asupra mea. Nici măcar nu am discutat cu ei despre asta. Au sunat-o direct pe Maria Goncharova, ea m-a contactat şi le-am spus că nu vreau să plec.
S-au întors şi au vrut să vorbească direct cu Savvidis şi, se pare, am plecat pentru că cineva de la club a vrut asta, dar nu vreau să bârfesc. Oricum nu mi-a plăcut ce s-a întâmplat.
Am avut cea mai sinceră atitudine şi, din moment ce nu am avut-o, le-am spus clar că mai am un an de contract.
Am plecat de la PAOK fără să primesc despăgubiri, iar cei care spun că vreau bani sunt oameni meschini care nu au realizat nimic în viaţa lor. Am plecat de la PAOK fiind plătit pentru ceea ce am muncit”, a declarat Răzvan Lucescu pentru metrosport.gr.
