Ultima oră
Vin întăririle la Dinamo! Andrei Nicolescu a anunţat transferurile verii Vin întăririle la Dinamo! Andrei Nicolescu a anunţat transferurile verii
LIVE TEXT | Mexic - Africa de Sud, ora 22:00. Începe magia Cupei Mondiale 2026 LIVE TEXT | Mexic - Africa de Sud, ora 22:00. Începe magia Cupei Mondiale 2026
Nopţi albe şi spectacol total: Campionatul Mondial 2026 a început! Nopţi albe şi spectacol total: Campionatul Mondial 2026 a început!
Andrej Fabry ar putea pleca de la ”U” Cluj! E dorit de alt club din Superliga Andrej Fabry ar putea pleca de la ”U” Cluj! E dorit de alt club din Superliga
Poli Timişoara, recital pe piaţa de mercato! Bănăţenii vor un jucător de bază al celor de la Oţelul Galaţi Poli Timişoara, recital pe piaţa de mercato! Bănăţenii vor un jucător de bază al celor de la Oţelul Galaţi
Tenis | Victoria Mboko s-a accidentat la genunchi la simplu, la Queen's Club. Participarea ei în sferturile de dublu alături de Serena Williams este incertă
Tenis | Victoria Mboko s-a accidentat la genunchi la simplu, la Queen's Club. Participarea ei în sferturile de dublu alături de Serena Williams este incertă

Reacţie fulger din Ungaria, după ce Sepsi a revenit în SuperLiga: "Cele două echipe secuieşti"

Sepsi OSK Publicat de Prima Sport pe 16 mai 2026
Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email

Sepsi a revenit în SuperLiga României după un singur sezon petrecut în Liga 2. Formaţia din Sfântu Gheorghe a remizat cu Chindia Târgovişte, scor 1-1, rezultat suficient pentru a obţine promovarea directă.

 

 

//i0.1616.ro/media/581/3142/38234/22446654/1/acs-sepsi-osk-sfantu-gheorghe-afc-chindia-targoviste-liga-2-casa-pariurilor-play-off-16-05-2026.jpg

Echipa patronată de Laszlo Dioszegi a retrogradat în urmă cu un an, însă a reuşit să revină rapid pe prima scenă a fotbalului românesc. În meciul decisiv cu Chindia, Nacho Heras a deschis scorul în minutul 56, iar Konstantinos Doumtsios a egalat în minutul 77.

Promovarea celor de la Sepsi a fost remarcată imediat şi în presa din Ungaria. Publicaţia Nemzeti Sport a notat că formaţia din Sfântu Gheorghe „a revenit în prima ligă românească”, subliniind că Sepsi va evolua din nou în SuperLiga după un an de absenţă.

”A revenit în prima ligă românească cu o remiză pe teren propriu”, au titrat ungurii.

Presa maghiară a evidenţiat şi faptul că sezonul viitor vor fi două echipe secuieşti în primul eşalon al României, Sepsi şi Csikszereda. Pentru clubul covăsnean, revenirea rapidă reprezintă un obiectiv îndeplinit după un sezon în care promovarea directă a fost principala miză.

”S-a terminat! Sepsi s-a întors în prima linie! Scorul a rămas 1-1, iar Sepsi a revenit în prima ligă după un an. Cele două echipe secuieşti (n.r. Sepsi, Csikszereda) vor fi în prima divize românească”, a mai scris Nemzeti.

Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email
viewscnt

Ultimele Videouri

Sepsi OSK

Ultimele articole Toate articolele