Ultima oră
Coreea de Sud - Cehia 2-1. Revenire de senzaţie a asiaticilor Coreea de Sud - Cehia 2-1. Revenire de senzaţie a asiaticilor
Mexic - Africa de Sud 2-0. Campionatul Mondial şi-a deschis porţile sub semnul spectacolului. S-au dictat trei eliminări Mexic - Africa de Sud 2-0. Campionatul Mondial şi-a deschis porţile sub semnul spectacolului. S-au dictat trei eliminări
Anderson Ceara a vorbit pentru prima dată după transferul la FCSB: "Ne vedem curând!" Anderson Ceara a vorbit pentru prima dată după transferul la FCSB: "Ne vedem curând!"
A jucat un rol cheie în aducerea lui Kopic la Dinamo, iar acum rupe tăcerea după ce croatul a plecat din Ştefan cel Mare: "La noi e o groapă fără fund în care toată lumea trebuie să arunce nişte bani" A jucat un rol cheie în aducerea lui Kopic la Dinamo, iar acum rupe tăcerea după ce croatul a plecat din Ştefan cel Mare: "La noi e o groapă fără fund în care toată lumea trebuie să arunce nişte bani"
Mexicanul Julian Quinones a marcat primul gol al turneului final Mexicanul Julian Quinones a marcat primul gol al turneului final
OFICIAL | Jose Mourinho a revenit la Real Madrid OFICIAL | Jose Mourinho a revenit la Real Madrid

Restricţiile impuse sportivilor ruşi şi belaruşi au fost ridicate de Federaţia Internaţională de Gimnastică

Gimnastica Publicat de Daian Cutu pe 18 mai 2026
Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email

Federaţia Internaţională de Gimnastică a anunţat că a ridicat restricţiile impuse sportivilor ruşi şi belaruşi în urma invaziei Ucrainei din 2022, urmând exemplul judo-ului şi al înotului.

 

 

//i0.1616.ro/media/581/3142/38218/22449149/1/gim.jpg

 

Reunit sâmbătă şi duminică la Sharm El-Sheikh, Egipt, comitetul executiv al Federaţiei Internaţionale de Gimnastică (FIG) a luat această decizie „cu efect imediat”, restabilind astfel culorile şi imnul gimnaştilor din ambele ţări, potrivit unui comunicat scurt.

FIG nu a oferit nicio justificare pentru această decizie, care se abate de la recomandările recente ale Comitetului Internaţional Olimpic: pe 7 mai, organizaţia olimpică a sfătuit federaţiile internaţionale să-i reintegreze complet pe belaruşi, dar nu şi pe ruşi.

Pe lângă revenirea culorilor Rusiei şi Belarusului pe saltele, gimnaştii din ambele naţiuni sunt acum scutiţi de condiţiile impuse sportivilor „neutri”: limitarea la probe individuale, să nu fi susţinut activ războiul din Ucraina şi să nu fie sub contract cu armata sau serviciile de securitate.

Decizia forului mondial de conducere a gimnasticii, un sport olimpic major, deschide, de asemenea, uşa către posibilitatea ca ruşii şi belaruşii să revină în competiţie sub propriile steaguri la Jocurile Olimpice de la Los Angeles din 2028, pentru care probele de calificare nu vor începe decât în ​​această vară.

Judo şi înotul votaseră, de asemenea, pentru reintegrarea completă a celor două ţări, în noiembrie, respectiv aprilie, în timp ce boxul a urmat pur şi simplu exemplul CIO, ridicând doar restricţiile împotriva belaruşilor. Atletismul, însă, menţine o excludere strictă până când vor avea loc „progrese concrete către negocierile de pace” în Ucraina, a anunţat federaţia  internaţională la începutul lunii mai.

Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email
viewscnt

Ultimele Videouri

Gimnastica

Ultimele articole Toate articolele