VIDEO | Getafe - Athletic Bilbao 0-2. ”Dubla” lui Inaki Williams a decis partida VIDEO | Getafe - Athletic Bilbao 0-2. ”Dubla” lui Inaki Williams a decis partida
Felix Auger-Aliassime s-a calificat în finala de la Madrid după abandonul lui Jiri Lehecka Felix Auger-Aliassime s-a calificat în finala de la Madrid după abandonul lui Jiri Lehecka
Patronul lui Sepsi critică arbitrajul după partida de la Constanţa: „Clar ca bună ziua!” | VIDEO EXCLUSIV Patronul lui Sepsi critică arbitrajul după partida de la Constanţa: „Clar ca bună ziua!” | VIDEO EXCLUSIV
Merită Farul să joace în cupele europene? Fostul fotbalist din Superliga a dat verdictul: „Ar face mai multe” | EXCLUSIV Merită Farul să joace în cupele europene? Fostul fotbalist din Superliga a dat verdictul: „Ar face mai multe” | EXCLUSIV
Încă un motiv de sărbătoare pentru jucătorii lui Sepsi! Laszlo Dioszegi a intrat în direct şi a făcut anunţul | VIDEO EXCLUSIV Încă un motiv de sărbătoare pentru jucătorii lui Sepsi! Laszlo Dioszegi a intrat în direct şi a făcut anunţul | VIDEO EXCLUSIV
Bernd Storck îl învinge clar pe Gică Hagi. ”Este uimitor!” Bernd Storck îl învinge clar pe Gică Hagi. ”Este uimitor!”

Roma - Young Boys Berna 3-1. Italienii câştigă fără probleme grupa şi merg în primăvara europeană

Europa League Publicat pe 3 dec 2020
Roma s-a impus în faţa elveţienilor de la Young Boys Berna, 3-1, suficient ca să câştige grupa B din Europa League cu o etapă înainte de final.

Elveţienii au surprins după 34 de minute de jos, reuşind să deschidă scorul. Lefort l-a deschis excelent pe Nsame, iar puternicul atacant camerunez s-a descurcat cu fundaşii romani şi l-a învins pe Lopez.

Gazdele au reacţionat la timp şi au restabilit egalitatea cu un minut înainte de pauză. Pedro a şutat de la 6 metri, von Ballmoos a reuşit să respingă miraculos, dar mingea a sărit la Mayoral, care a reluat în plasă.

La un sfert de oră după reluarea jocului, Roma a trecut în avantaj, la o fază la care elveţienii au respins neconvingător, iar Calafiori a performat poarta cu o ghiulea de la circa 30 de metri. În minutul 81, Dezeko a liniştit apele şi a stabilit scorul final cu un şut frumos din interiorul careului, după o centrare primită de la Perez. Două minute mai târziu, Young Boys a rămas în inferioritate, după ce Camara l-a lovit pe Mkhitaryan.

Până la finalul meciului nu s-a mai întâmplat nimic notabil, astfel că italienii s-au impus cu 3-1, rezultat care le consolidează primul loc în grupa B. Roma face acum 13 puncte şi câştigă fără emoţii grupa, în timp ce Young Boys rămâne cu 7 puncte şi e a doua. Pe locul 3 este CFR Cluj, cu 5 puncte, iar ultima este ŢSKA Sofia, echipă care are abia 2 puncte.