Şahistul Tudor Henry, în vârstă de 15 ani, a devenit vicecampion mondial la categoria Open 16, la Campionatul Mondial de Tineret de la Montesilvano.
Citește și

“La categoria Open 16, într-o competiţie cu 155 de jucători din 70 de ţări, Tudor Henry a urcat pe podiumul mondial şi a adus României o medalie extrem de importantă.
Este o medalie cu atât mai valoroasă cu cât marchează revenirea şahului românesc pe podiumul Campionatelor Mondiale.
Mulţumim, Fundaţiei Super, şi pentru sprijinul acordat programelor de pregătire pentru juniori!”, notează FR Şah pe pagina oficială de Facebook.
Şahistul de la CSM Constanţa a reuşit performanţa la Campionatul Mondial de Tineret de la Montesilvano, competiţie care a reunit 758 de participanţi din 83 de ţări, în perioada 15-26 iunie, la categoriile U14, U16 şi U18, feminin şi masculin.
Maestru internaţional, ELO 2460, sportivul român şi-a demonstrat valoarea, obţinând opt victorii şi o remiză în cele 11 runde disputate. Cu 8,5 puncte, Henry a încheiat pe locul al II-lea, după azerul Khagan Ahmad (ELO 2480, 9,5p) şi înaintea kazahului Sauat Nurgaliyev (ELO 2490, 8,5p), ambii maeştri internaţionali.
“O medalie de argint care readuce şahul din România pe podiumul mondial! Şahistul antrenat la CSM Constanţa de Iulian Mihailov îşi continuă ascensiunea internaţională, spre titlul de Mare Maestru! Felicitări, Henry! Felicitări tuturor celor care au contribuit la această performanţă! Hai, Constanţa! Hai, România!”, este mesajul CSM Constanţa.
