Olympique Marseille îşi salvează sezonul cu accederea în penultimul act din Europa League Olympique Marseille îşi salvează sezonul cu accederea în penultimul act din Europa League
PAOK şi Răzvan Lucescu părăsesc Conference League. Club Brugge s-a impus în ambele manşe PAOK şi Răzvan Lucescu părăsesc Conference League. Club Brugge s-a impus în ambele manşe
AS Roma a câştigat duelul italian cu AC Milan din sferturile Europa League AS Roma a câştigat duelul italian cu AC Milan din sferturile Europa League
A pus punctul pe „i”! Marea problemă a formaţiei din Superliga. „Şi alţii sunt responsabili, că nu doar ei sunt pe teren” | EXCLUSIV VIDEO A pus punctul pe „i”! Marea problemă a formaţiei din Superliga. „Şi alţii sunt responsabili, că nu doar ei sunt pe teren” | EXCLUSIV VIDEO
VIDEO | Dorinel Munteanu e aproape de încă un trofeu cu Oţelul şi cere public suport financiar. ”Aceşti jucători merită mai mult sprijin” VIDEO | Dorinel Munteanu e aproape de încă un trofeu cu Oţelul şi cere public suport financiar. ”Aceşti jucători merită mai mult sprijin”
Verdict clar în privinţa vinovatului pentru eliminarea lui „U” Cluj din Cupa României | VIDEO EXCLUSIV Verdict clar în privinţa vinovatului pentru eliminarea lui „U” Cluj din Cupa României | VIDEO EXCLUSIV

Scenariu la indigo în turul semifinalelor Conference League. Fiorentina şi AZ Alkmaar au condus la pauză, dar FC Basel şi West Ham s-au impus

Conference League Publicat pe 12 mai 2023

Joi seară au avut loc meciurile tur din semifinalele Conferene League. S-a înregistrat acelaşi rezultat în ambele dueluri, 2-1, învingătoare fiind FC Basel şi West Ham. Elveţienii au trecut, poate surprinzător, de Fiorentina, în deplasare, iar englezii au învins în duelul de acasă formaţia olandeză AZ Alkmaar.

Fiorentina a început bine partida de pe terenul propriu şi a deschis scorul încă din prima repriză, din minutul 25, prin Arthur Cabral. Apoi, FC Basel a revenit în partea secundă şi a punctat de două ori la rând, prin Andy Diouf, în minutul 71, şi Zeki Amdouni, în minutele adiţionale, în 90+2.

West Ham a trecut cu 2-1 de Alkmaar, dar şi ea a fost condusă la pauză. A deschis scorul Tijjani Reijnders, în minutul 41, iar reuşitele victoriei fostei adversare a FCSB-ului au venit din partea lui Mohamed Said Benrahma, în minutul 67, de la 11 metri, şi Michail Antonio, în minutul 76.

Joi seară s-au disputat şi partidele tur din semifinalele Europa League. Juventus Torino şi FC Sevilla au remizat, scor 1-1, iar AS Roma a învins Bayer Leverkusen, scor 1-0.