VIDEO | FCSB - Rapid, ASTĂZI, de la 20:30, în direct la Prima Sport 1! Echipele de start VIDEO | FCSB - Rapid, ASTĂZI, de la 20:30, în direct la Prima Sport 1! Echipele de start
VIDEO | FCU Craiova - Dinamo 1-1. ”Câinii” ratează o victorie ce părea facilă VIDEO | FCU Craiova - Dinamo 1-1. ”Câinii” ratează o victorie ce părea facilă
VIDEO | Sheffield - Burnley 1-4. Oaspeţii câştigă duelul suferinţei şi speră la salvarea de la retrogradare VIDEO | Sheffield - Burnley 1-4. Oaspeţii câştigă duelul suferinţei şi speră la salvarea de la retrogradare
George Puşcaş, decisiv pentru Bari, în duelul cu echipa lui Marius Marin George Puşcaş, decisiv pentru Bari, în duelul cu echipa lui Marius Marin
Pârvu, sincer după eşecul cu Poli Iaşi: ”Nu este doar Tavi Vâlceanu în echipă, el ne-a scos în mai multe meciuri!”

Echipa masculină de sabie juniori a României este vicecampioană mondială Echipa masculină de sabie juniori a României este vicecampioană mondială

Schalke 04 a revenit în Bundesliga, după un an în eşalonul secund al fotbalului german

Bundesliga Publicat de Daian Cutu pe 8 mai 2022

Schalke 04 şi-a asigurat revenirea în Bundesliga, după ce a învins, sâmbătă, pe teren propriu, cu scorul de 3-2, pe St.Pauli, în etapa a XXXIII-a a ligii secunde.

Schalke a fost condusă cu 2-0 la pauză, după reuşitele lui Matanovic '9 şi '17. Gazdele au revenit în repriza secundă, prin Terodde '47 (p), '71 şi Zalazar '78. La 3-2, Beifus '81 şi Matanovici '95+5 au fost eliminaţi.

Cu o etapă rămasă de jucat, Schalke este lider, cu 62 de puncte, cinci peste Hamburger SV, Darmstadt şi Werder Bremen, echipele de pe locurile 2-4.

În prima ligă promovează formaţiile de pe locurile 1 şi 2, iar ocupanta locul 3 va da un baraj cu echipa de pe locul 16 din Bundesliga, poziţie pe care se află în acest moment VfB Stuttgart.

Schalke este septuplă campioană a Germaniei (ultimul titlu datează din 1958).