Bănel Nicoliţă e foarte optimist cu privire la sezonul celor de la FCSB. ”Cea mai puternică echipă şi nu cred că vă mai pierde campionatul timp de 5 ani” Bănel Nicoliţă e foarte optimist cu privire la sezonul celor de la FCSB. ”Cea mai puternică echipă şi nu cred că vă mai pierde campionatul timp de 5 ani”
Louis Munteanu, "măcelărit" de Ionel Ganea! "Nu ştiu dacă e nici la unghia mică a lui Petrescu de la deget" Louis Munteanu, "măcelărit" de Ionel Ganea! "Nu ştiu dacă e nici la unghia mică a lui Petrescu de la deget"
CS Rapid, precizări în contextul percheziţiilor făcute de DNA: ”Investigaţiile vizează aspecte legate de activităţi desfăşurate în trecut” CS Rapid, precizări în contextul percheziţiilor făcute de DNA: ”Investigaţiile vizează aspecte legate de activităţi desfăşurate în trecut”
Patrick Richard, căpitanul UBT Cluj, va fi operat în urma unei duble fracturi în meciul cu Hapoel Ierusalim Patrick Richard, căpitanul UBT Cluj, va fi operat în urma unei duble fracturi în meciul cu Hapoel Ierusalim
Jugurtha Hamroun, dezvăluire incendiară despre plecarea de la FCSB. "Am minţit" Jugurtha Hamroun, dezvăluire incendiară despre plecarea de la FCSB. "Am minţit"
VIDEO | Guima s-a întors la şcoală VIDEO | Guima s-a întors la şcoală

Scoţia - Elveţia 1-1. ”Ţara Cantoanelor” a avut două goluri anulate

EURO 2024 Publicat de Daian Cutu pe 19 iun 2024

Reprezentativa Elveţiei a remizat, miercuri, la Koln, scor 1-1, cu selecţionata Scoţiei, în etapa a doua a grupei A de la Euro 2024.

Scoţienii au deschis scorul în minutul 13, prin McTominay.

Pentru Elveţiia a egalat Shaqiri, în minutul 26.

LIVE TEXT | Scoţia - Elveţia 1-1 (Schar 13-autogol / Shaqiri 26). Echipele de start:

• Scoţia: Gunn - Ralston, Hendry, Hanley, Tierney, Robertson - McTominay, Gilmour, McGregor, McGinn - Adams
  • Elveţia: Sommer - Schar, Akanji, Rodriguez - Widmer, Xhaka, Freuler, Shaqiri - Aebischer, Vargas - Ndoye

Minutul 90+4: Final de meci! Se termină 1-1.

Minutul 82: Embolo scapă singur cu portarul şi reuşeşte să trimită mingea plasă. Golul e însă anulat pentru offside.

Minutul 67: McGinn a trimis o lovitură liberă cu efect. Hanley a deviat în bară.

Minutul 59: Gunn a respins acrobatic cu piciorul din poziţie de 1 la 1 cu Ndoye.

Minutul 45+3: Pauză! Scorul este 1-1.

Minutul 42: Xhaka a şutat din marginea careului, dar portarul scoţian a fost din nou la post.

Minutul 34: Ndoye marchează în cele din urmă, dar reuşita e anulată pentru offside.

Minutul 33: Ndoye a trecut de mai mulţi adversari, dar portarul Gunn a scos şutul elveţianului.

Minutul 26: GOL Elveţia! Shaqiri primeşte de la un adversar şi trimite la vinclu fără preluare din 17 metri.

Minutul 13: GOL Scoţia! McTominay trage din careu după un contraatac ca la carte. Schar se pune pe direcţia portarului şi deviază nefericit.

---------------------------------

Scoţienii vin după înfrângerea categorică din meciul de deschidere de la EURO 2024, în faţa Germaniei, scor 5-1, şi au nevoie de un rezultat pozitiv pentru a-şi păstra şansele la calificare.

De cealaltă parte, Elveţia a câştigat fără prea mari probleme partida de debut, scor 3-1 cu Ungaria. Xhaka & compania se luptă cu Germania, pentru locul 1 în grupă.

Ultima întâlnire oficială dintre cele două naţionale a avut locul tocmai în anul 1996, tot la Campoonatul European. Atunci, scoţienii s-au impus cu scorul de 1-0, într-un duel în grupa A, din care mai făceau parte Anglia şi Olanda, echipe ce au obţinut calificarea.