Ultima oră
Probleme la construcţia noii arene Dinamo? Preşedintele Clubului Sportiv a oferit detalii după ce lucrările s-au oprit Probleme la construcţia noii arene Dinamo? Preşedintele Clubului Sportiv a oferit detalii după ce lucrările s-au oprit
Ce surpriză! Alexi Pitu a revenit în Superliga şi a fost prezentat oficial Ce surpriză! Alexi Pitu a revenit în Superliga şi a fost prezentat oficial
Selecţionerul Capului Verde: ”Suntem o ţară mică, dar am demonstrat că nimic nu este imposibil” Selecţionerul Capului Verde: ”Suntem o ţară mică, dar am demonstrat că nimic nu este imposibil”
Joao Paulo, în extaz după calificarea Capului Verde în faza eliminatorie! Ce le-a transmis suporterilor FCSB-ului Joao Paulo, în extaz după calificarea Capului Verde în faza eliminatorie! Ce le-a transmis suporterilor FCSB-ului
David Kiki a rămas cu un mare regret după perioada petrecută la FCSB: „Sunt frustrat” David Kiki a rămas cu un mare regret după perioada petrecută la FCSB: „Sunt frustrat”
Transfer de Liga Campionilor! Universitatea Craiova a adus un atacant de la locul cinci din Portugalia Transfer de Liga Campionilor! Universitatea Craiova a adus un atacant de la locul cinci din Portugalia

Selecţionerul Capului Verde: ”Suntem o ţară mică, dar am demonstrat că nimic nu este imposibil”

Fotbal Internațional Publicat de Prima Sport astăzi, 10:36
Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email

„Am demonstrat că nimic nu este imposibil”, a reacţionat selecţionerul Capului Verde, Pedro Leitão Brito (Bubista), după ce arhipelagul african cu 500.000 de locuitori s-a calificat în 16-imile Cupei Mondiale din 2026, o realizare pe care a dedicat-o tuturor „ţărilor mici din întreaga lume”.

 

 

//i0.1616.ro/media/581/3142/38127/22496108/2/profimedia-1112814922.jpg

 

Echipa vest-africană, nou-venită la Cupa Mondială, a ieşit neînvinsă dintr-o Grupă H dificilă, după ce a remizat cu Arabia Saudită (0-0), al treilea egal consecutiv după cele cu Spania (0-0) şi Uruguay (2-2).

"Suntem o ţară mică, dar am demonstrat că luptăm pentru lucrurile pe care vrem să le realizăm. Şi pentru noi, nimic nu este imposibil", a declarat antrenorul cunoscut sub numele de "Bubista", care a sosit la conferinţa de presă înfăşurat într-un steag al Capului Verde.

"Am devenit un exemplu."

"Am devenit un exemplu care arată că şi ţările mici pot atinge obiective măreţe, cu condiţia să aibă concentrare, determinare şi să lucreze cu organizare. Am demonstrat că nimic nu este imposibil", a adăugat el.

"Rechinii Albaştri" reprezintă Capul Verde, dar "şi Africa şi nu numai, ţări mici din întreaga lume. Aceasta este misiunea noastră", a adăugat fostul fundaş, care a jucat în ligile spaniole, portugheze şi angoleze şi care şi-a petrecut cea mai mare parte a carierei de antrenor în Capul Verde.

În şaisprezecimile de finală, echipa sa o va înfrunta pe nimeni alta decât campioana mondială en-titre, Argentina lui Lionel Messi, pe 3 iulie la Miami.

"Suntem mândri să putem juca împotriva Argentinei, o ţară cu care avem legături de lungă durată", a spus el, referindu-se la diaspora din Capul Verde.

"Scopul nostru este să facem lucrurile păstrându-ne în acelaşi timp identitatea, indiferent de adversar", a insistat cel care a condus echipa naţională din 2020. "Vom juca cu caracter şi responsabilitate, ştiind că Argentina are unii dintre cei mai buni jucători din lume, plus Messi, care pentru mulţi este cel mai mare din toate timpurile."

În orice caz, oportunitatea de a înfrunta Argentina la Cupa Mondială este "o sursă de bucurie pentru echipa noastră, pentru jucători şi pentru toţi cei din Capul Verde".

 

Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email
viewscnt

Ultimele Videouri