VIDEO | Performanţă istorică pentru Joel Embiid în victoria uriaşă obţinută de Philadelphia 76ers VIDEO | Performanţă istorică pentru Joel Embiid în victoria uriaşă obţinută de Philadelphia 76ers
VIDEO | Orlando Magic a măcelărit-o pe Cleveland Cavaliers! Echipa din Florida reintră în serie VIDEO | Orlando Magic a măcelărit-o pe Cleveland Cavaliers! Echipa din Florida reintră în serie
VIDEO | ”Felicitări jucătorilor mei pentru reacţia de care au dat dovadă”. Interimarul Dican dă lovitura în Bănie VIDEO | ”Felicitări jucătorilor mei pentru reacţia de care au dat dovadă”. Interimarul Dican dă lovitura în Bănie
VIDEO | Brighton - Manchester City 0-4. Pep Guardiola îi predă o lecţie dură lui Roberto De Zerbi VIDEO | Brighton - Manchester City 0-4. Pep Guardiola îi predă o lecţie dură lui Roberto De Zerbi
Ipoteză şocantă! Jucătorii Universităţii Craiova, pe mână cu Mihai Rotaru? | EXCLUSIV Ipoteză şocantă! Jucătorii Universităţii Craiova, pe mână cu Mihai Rotaru? | EXCLUSIV
VIDEO | ”Pentru asta trag, încerc să demonstrez”. Reacţia lui Răzvan Sava, după ce a reuşit o paradă fabuloasă în stilul Lunin VIDEO | ”Pentru asta trag, încerc să demonstrez”. Reacţia lui Răzvan Sava, după ce a reuşit o paradă fabuloasă în stilul Lunin

Sepsi - Olimpija Ljubljana, scor 3-1, în turul rundei 2 din Conference League. Formaţia lui Cristiano Bergodi a revenit de la 0-1

Sepsi OSK Publicat pe 21 iul 2022

Sepsi Sfântu Gheorghe a învins, joi seară, pe teren propriu, cu scorul de 3-1 (1-1), echipa slovenă Olimpija Ljubljana, în prima manşă a turului 2 preliminar din Conference League.

• Au marcat: Ştefănescu ‘45+4, Păun ’84, Karamatic ‘90+3 (autogol) / Seslar ‘4

În minutul 66, de la oaspeţi a fost eliminat autorul golului, Seslar. A fost acordat penalti pentru Sepsi, însă Tudorie a ratat.

Returul este programat joia viitoare, la ora 20.00.

Cele două echipe au evoluat în următoarele formule:

• Sepsi: Niczuly – Dimitrov, Bălaşa, Mitrea, Ispas (Dumitrescu ’65) – Aganovici (Rodriguez ’77), Păun, Ştefănescu – Golofca (Damascan ’65), Rondon (Tudorie ’65), Ion Gheorghe (Matei ’59). Antrenor: Cristiano Bergodi.
  • Olimpija Ljubljana: Vidovsek – Lasickas, Estrada (Crnomarkovic ’81), Karamatic, Sualehe – Seslar, Pilj, Elsnik (Doffo ’46) – Kvesic (Aldair ’73), Prtajin (Nukic ’61), Pedro (Ziljkic ’61). Antrenor: Albert Riera.

Sepsi, posibil meci tare în turul 3 al Conference League, Rijeka sau Djurgarden

Tragerea la sorţi a turului 3 preliminar al Conference League a avut loc luni, la Nyon, şi a stabilit posibilele adversare ale celor patru echipe din România aflate în competiţie. CFR Cluj, FCSB, Sepsi şi Universitatea Craiova încă nu au jucat în turul 2 preliminar.

Cele patru echipe din România vor evolua joi în prima manşă a turului 2 preliminar.

În turul trei preliminar, vor avea loc următoarele confruntări în care pot fi implicate echipe din România:

• Shakhtyor Soligorsk (Belarus) - CFR Cluj / Inter Club d'Escaldes (Andorra)
  • Zorya Luhansk (Ucraina) - Vllaznia (Albania) / Universitatea Craiova
  • Víkingur (Insulele Feroe) / Dunajská Streda (Slovacia) - Saburtalo (Georgia) / FCSB
  • Sepsi Sfantu Gheorghe / Olimpija Ljubljana (Slovenia) - Rijeka (Croaţia) / Djurgården (Suedia)

Meciurile se vor disputa la 4 şi la 11 august.

Meciul în format live-text

Sepsi - Olimpija Ljubljana 3-1 (Ştefănescu 45+4 pen; Păun 84; Karamatic 90+3 aut / Seslar 4)

• Sepsi: Niczuly – Dimitrov, Bălaşa, Mitrea (C), Ispas – Aganovic, Păun, Ştefănescu – Golofca, Rondon, Ion;
    Rezerve: Began, Gedo – Rodriguez, Dragomir, Tudorie, Matei, Dumitrescu, Bărbuţ, Damaşcan, Nistor, Ciobotariu, Ninaj;
    Antrenor: Cristiano Bergodi;
  • Olimpija Ljubljana: Vidovsek – Lasickas, Estrada, Karamatic, Sualehe – Seslar, Pilj, Eksnik (C) – Kvesic, Prtajin, Pedro;
    Rezerve: Pintol – Nukic, Ratnik, Crnomarkovic, Lagundzic, Doffo, Zilijkic, Aldair;
    Antrenor: Albert Riera;

Min. 90+5: Final de meci! Sepsi, victorie meritată la debutul în Conference League! A revenit după ce a fost condusă, a făcut un meci solid şi s-a impus cu 3-1.

Min. 90+3: GOOOL Sepsi! Autogol Karamatic, după o centrare foarte bună a lui Matei din partea stângă.

Min. 84: GOOOL Sepsi! Păun marchează cu capul, din cădere, din careu, după o centrare deviată din corner.

Min. 76: Şansă dublă pentru Damaşcan! Trage de două ori din careu, în decurs de câteva secunde, la aceeaşi fază, dar portarul Vidovsek intervine foarte bine şi respinge, în cele din urmă, în corner. În urma fazei fixe, Dumitrescu trage alături din şase metri.

Min. 74: Foarte multe întreruperi în ultimele minute, cele două echipe par obosite şi nu mai duc prea bine fizic. Din acest motiv, Sepsi nici nu mai are prea multe şanse de poartă.

Min. 67: Tot Tudorie bate şi ratează! Parează portarul Vidovsek şi rămâne 1-1.

Min. 66: Tudorie e faultat în careu şi se dă lovitură de la 11 metri! Atacantul abia a intrat pe teren, de mai puţin de un minut. Seslar e cel care face a faultul şi e eliminat.

Min. 64: Slovenii trec şi ei în atac, pentru prima dată în această repriză a doua. Intră în careul lui Sepsi, dar apărătorii formaţiei din SuperLiga României se descurcă bine şi rezolvă simplu situaţia, fără pericol la poarta lui Niczuly.

Min. 59: Sepsi e la controlul partidei, iar Bergodi simte asta şi face o schimbare care să aducă un plus pe faza de atac. Intră Cosmin Matei.

Min. 50: Sepsi începe tare repriza a doua. Golofca trage la vinclu de la 18-20 de metri, dar portarul slovenilor respinge în corner.

Min. 46: Se reia partea a doua!

Min. 45+5: Pauză!

Min. 45+4: GOOOL Sepsi! Ştefănescu transformă de la punctul cu var, după ce în primă fază portarul parează.

Min. 45+2: Penalty pentru Sepsi! Bălaşa e faultat în careu şi se dă lovitură de la 11 metri.

Min. 45: Ştefănescu reia pe spate din careu, dintr-o poziţie bună, dar execuţia sa se duce puţin pe lângă.

Min. 27: Sepsi începe să pună ceva mai multă presiune, iar Ştefănescu şi Bălaşa îşi încearcă şansele cu şuturi. Execuţiile lor nu ajută însă prea mult, iar scorul rămâne 0-1.

Min. 15: Mai multe cornere pentru oaspeţi până acum, iar Sepsi are momente în care are probleme în faza de apărare.

Min. 4: GOOOL Ljubljana! Slovenii deschid repede scorul, prin Seslar.

Min. 1: Începe partida!

Chiar dacă a debutat în SuperLiga României cu o remiză, scor 2-2 cu Universitatea Craiova, e de remarcat faptul că Sepsi a revenit de la 0-2. De partea cealaltă, NK Olimpija Ljubljana are deja trei meciuri la activ în acest sezon, spre deosebire de două câte are Sepsi.

A debutat în Conference League, pentru că a luat startul în turul 1, dar a jucat şi prima confruntare din campionatul intern. În runda de debut a cupei europene, NK Olimpija Ljubljana a trecut de Differdange (Luxemburg) destul de greu. A fost 1-1 în tur, pe teren propriu, iar în retur adversara lui Sepsi a câştigat în prelungiri, cu 2-1, după ce după 90 de minute a fost egal, 1-1.

În prima ligă din Slovenia, Olimpija Ljubljana a debutat cu victorie, 2-0 pe teren propriu cu Mura.