VIDEO | Las Palmas - Betis 2-2. Final liniştit de sezon pentru ambele formaţii VIDEO | Las Palmas - Betis 2-2. Final liniştit de sezon pentru ambele formaţii
Dorin Rotariu a ales unde vrea să joace. ”Eu cred că sunt mai mari şanse să meargă” Dorin Rotariu a ales unde vrea să joace. ”Eu cred că sunt mai mari şanse să meargă”
”Va avea loc un eveniment important”. Florin Maxim a anunţat cum se va celebra cucerirea Cupei ”Va avea loc un eveniment important”. Florin Maxim a anunţat cum se va celebra cucerirea Cupei
Franţa a anunţat lotul pentru EURO 2024! Decizia surprinzătoare a lui Didier Deschamps Franţa a anunţat lotul pentru EURO 2024! Decizia surprinzătoare a lui Didier Deschamps
Simona Halep, mesaj după eliminarea de la Trophee Clarins: ”Nimeni nu a spus că această revenire va fi uşoară. Voi continua să muncesc şi să cred în drumul meu” Simona Halep, mesaj după eliminarea de la Trophee Clarins: ”Nimeni nu a spus că această revenire va fi uşoară. Voi continua să muncesc şi să cred în drumul meu”
Tenismanii de top spun că joacă prea mult pentru că turneele sunt prea lungi Tenismanii de top spun că joacă prea mult pentru că turneele sunt prea lungi

Simone Tempestini a câştigat etapa finală de Super Rally de la Bucureşti. Jerome France a cucerit pentru a treia oară titlul

Auto-Moto Publicat de Daian Cutu pe 5 nov 2023

De 8 ori campion naţional absolut de raliuri, Simone Tempestini, a revenit după 5 ani în super rally cu o victorie în etapa finală, care a avut loc în centrul Capitalei şi a adunat la start un total de 33 de piloţi de top din 4 ţări.

La bordul unui model Porsche 997 RGT, Simone Tempestini a stabilit, în manşele de concurs, cel mai bun timp al circuitului stradal amenajat în jurul Sălii Palatului cu start din faţa Ateneului Român. Cu un 2:20,470, pilotul clujean a fost mai rapid cu 1,8 secunde decât următorul clasat, Adrian Teslovan (Ford Fiesta R5) şi cu 2,3 secunde decât Tudor Pop (Mitsubishi Evo 9).

Astfel, pilotul de la Napoca Rally Academy îşi trece în palmares a treia victorie în trei discipline diferite în acest sezon, după viteză în coastă la Râşnov (aprilie) şi raliuri (Harghita, Argeş, Maramureş, Sibiu, Bacău şi Cluj).

De pe podiumul final au lipsit piloţii de pe monoposturi, vremea rece şi ploaia dându-le peste cap planurile favoriţilor. Jerome France (Nova Proto) a terminat doar al cincilea la Bucureşti, însă şi-a asigurat al treilea titlu de campion naţional absolut la super rally. Astfel, în clasamentul final al sezonului 2023 este urmat de Bogdan Duma (Radical SR3) şi Costel Căşuneanu (Wolf Porsche).

La start a fost prezent şi noul campion european de juniori la raliuri, Norbert Maior, care a obţinut victoria la Clasa 2A, dedicată automobilelor cu două roţi motrice. Printre cei care au concurat la etapă s-au mai numărat Mihai Leu, Vali Porcişteanu, Lucian Răduţ, Emil Ghinea şi Didier Balcaen.