Anderson Ceara (27 de ani) a fost unul dintre jucătorii doriţi de FCSB în această vară, însă transferul a căzut iar brazilianul va rămâne la Csikszereda.
Citește și

Deşi cluburile erau înţelese pentru ca transferul lui Anderson Ceara să se materializeze în această vară, mutarea a căzut pe ultima sută de metri din cauza unor probleme medicale pe care jucătorul le-ar avea la genunchi.
Astfel, Ceara s-a întors la Csikszereda, alături de care va începe pregătirea noului sezon. Patronul de la FCSB, Gigi Becali, a făcut dezvăluiri incredibile din culisele transferului.
"Declaraţia mea a fost că nu pot să spun mai multe. Băiatul a fost aici, a făcut testele medicale, iar doctorul mi-a spus că nu înţelege cum poate juca fotbal. Nu vreau să spun mai multe, doar atât.
Dacă era un risc de 50%, mi-l asumam. De ce? Mai mult de dragul băiatului, pentru că era extraordinar. Mi-a fost milă, dar n-aveam ce face. Eu mai trec cu vederea, mai sunt jucători despre care zic: ‘Lasă, lasă, ce vrea Dumnezeu’. Aici nu a mai fost aşa.
Clauzele le acceptam pe toate, nu era o problemă. Era vorba de 100.000 de euro dacă luăm campionatul şi dacă joacă 50 de meciuri. Dar ei ziceau că, dacă jucătorul este accidentat în 50% din meciurile pe care le disputăm, perioada să se pună ca meci jucat. Tu îţi dai seama ce anomalie? Dacă nu juca deloc, niciun meci, reieşea că a jucat 100% din meciuri", a spus omul de afaceri, potrivit Digi Sport.
