VIDEO | Csikszereda - Unirea Slobozia, în direct pe Prima Sport 1. Gazdele au ratat de la 11 metri VIDEO | Csikszereda - Unirea Slobozia, în direct pe Prima Sport 1. Gazdele au ratat de la 11 metri
David Puicea, locul 8, în finala juniorilor la sărituri David Puicea, locul 8, în finala juniorilor la sărituri
VIDEO | Flacăra olimpică a plecat din Grecia spre Marsilia, pentru Jocurile Olimpice de la Paris 2024 VIDEO | Flacăra olimpică a plecat din Grecia spre Marsilia, pentru Jocurile Olimpice de la Paris 2024
Cristi Balaj, ironii la adresa unui arbitru din Superliga. „Bine că e la VAR, nu în teren” Cristi Balaj, ironii la adresa unui arbitru din Superliga. „Bine că e la VAR, nu în teren”
"Când m-am apucat de fotbal nu mă gândeam că am să ajung atât de sus". La exact 18 ani de la semifinala cu Middlesbrough, Nicolae Dică a rememorat dubla istorică | EXCLUSIV "Când m-am apucat de fotbal nu mă gândeam că am să ajung atât de sus". La exact 18 ani de la semifinala cu Middlesbrough, Nicolae Dică a rememorat dubla istorică | EXCLUSIV
Prima echipă retrogradată oficial în Serie B, după 3-0 cu Frosinone Prima echipă retrogradată oficial în Serie B, după 3-0 cu Frosinone

SPECIAL | Inteligenţa artificială a dat răspunsul! Tragerile la sorţi şi rezultatele din Champions League

Special Publicat de Tudor Moisa pe 14 mar 2024

Borussia Dortmund şi Atletico Madrid sunt ultimele două echipe calificate în sferturile Champions League, în urma meciurilor jucate miercuri.

Tragerea la sorţi va avea loc vineri, dar ne-am gândit să le-o luăm înainte oficialilor de la UEFA.

Cu ajutorul inteligenţei artificiale, am simulat restul sezonului din Champions League, Primul pas a fost să determinăm duelurile care vor avea loc în sferturi. Cele opt echipe rămase în competiţie sunt: Real Madrid, Barcelona, Atletico Madrid (toate din Spania), Manchester City, Arsenal (ambele din Anglia), Bayern Munchen, Borussia Dortmund (ambele din Germania) şi PSG (din Franţa).

Sferturile de finală

Duelul şoc al sferturilor ar fi cel dintre Real Madrid şi Manchester City. Dacă acest scenariu se va concretiza, cele două echipe ar urma să se întâlnească pentru a treia oară consecutiv, în fazele eliminatorii din Champions League. În 2022, Real s-a impus în semifinale, cu scorul de 6-5 la general, iar în stagiunea precedentă, Manchester City s-a calificat în finală după ce a spulberat-o pe echipa din Madrid, scor 5-1 la general.

Al doilea sfert de finală ar fi cel dintre Barcelona şi Borussia Dortmund. Cele două s-au mai întâlnit, în Champions League, în sezonul 2019/2020, în faza grupelor. Ambele echipe s-au calificat atunci în optimile Champions League, în detrimentul formaţiilor Inter şi Slavia Praga. În urmă cu cinci ani, în tur, la Dortmund, scorul a fost 0-0, iar pe Camp Nou s-a impus Barcelona, scor 3-1.

Al treilea sfert de finală ar fi o reeditare a finalei din sezonul 2019/2020. Bayern a câştigat atunci competiţia, după ce a învins-o pe PSG, scor 1-0. Cele două echipe s-au mai întâlnit de două ori, în ultimele trei ediţii, în fazele eliminatorii. În sezonul 2020/2021, PSG a trecut de Bayern, în sferturi, graţie golurilor mai multe marcate în deplasare, iar în stagiunea precedentă, Bayern s-a impus cu 3-0 la general, în optimi.

Ultimul sfert de finală ar fi cel dintre Atletico Madrid şi Arsenal. Cele două s-au mai întâlnit, în fazele eliminatorii, doar în Europa League. În sezonul 2012/2013, Atletico s-a impus în semifinale, cu scorul general de 2-1.

Conform acestei simulări, Manchester City ar trece de Real Madrid, cu 4-2 la general, după două meciuri câştigate cu acelaşi scor, 2-1.

În al doilea sfert de finală, Barcelona s-ar impune împotriva Borussiei Dortmund, cu scorul de 3-1, în deplasare, iar în Spania, partida s-ar încheia la egalitate, 2-2.

În al treilea sfert de finală, Bayern ar trece de PSG, după 2-2, în Franţa şi 3-1, în Germania.

Cea mai mare diferenţa ar urma să aibă loc în duelul dintre Arsenal şi Atletico. Londonezii ar urma să se impună cu scorul de 3-0 la general.

Semifinale

În urma simulării, în semifinale ar urma să se întâlnească Bayern cu Manchester City şi Barcelona cu Atletico Madrid.

Bayern şi City s-au duelat şi în ediţia precedentă de Champions League, în faza sferturilor. Atunci, trupa lui Guardiola s-a impus cu scorul general de 4-1.

Atletico şi Barcelona s-au întâlnit tot în sferturile Champions League, dar în ediţia 2013/2014. Atunci, madrilenii au trecut mai departe cu scorul de 2-1 la general.

În cadrul acestui simulări, Manchester City ar urma să o învingă pe Bayern, cu 4-3 la general. În tur, englezii s-ar impune, scor 2-1, iar în Germania, partida s-ar termina la egalitate, scor 2-2.

La fel de echilibrată ar fi şi cea de a doua semifinală, la finalul căreia Barcelona ar ieşit învingătoare. Catalanii ar câştiga turul, cu 1-0, iar returul s-a încheia la egalitate, scor 1-1.

Finala

În finală ar urma să se întâlnească Manchester City şi Barcelona.

Anterior, cele două formaţii s-au duelat de trei ori la rând în Champions League. În ediţiile 2013/2014 şi 2014/2015, Barcelona a eliminat-o de fiecare dată, în optimi, pe Manchester City, iar în stagiunea 2015/2016, cele două echipe au fost repartizate în aceeaşi grupă, catalanii terminând pe 1, iar cetăţenii pe poziţia secundă.

În această simulare, Manchester City ar urma să răzbune rezultatele directe în faţa Barcelonei şi ar câştiga competiţia pentru a doua oară consecutiv!