VIDEO | Getafe - Athletic Bilbao 0-2. ”Dubla” lui Inaki Williams a decis partida VIDEO | Getafe - Athletic Bilbao 0-2. ”Dubla” lui Inaki Williams a decis partida
Felix Auger-Aliassime s-a calificat în finala de la Madrid după abandonul lui Jiri Lehecka Felix Auger-Aliassime s-a calificat în finala de la Madrid după abandonul lui Jiri Lehecka
Patronul lui Sepsi critică arbitrajul după partida de la Constanţa: „Clar ca bună ziua!” | VIDEO EXCLUSIV Patronul lui Sepsi critică arbitrajul după partida de la Constanţa: „Clar ca bună ziua!” | VIDEO EXCLUSIV
Merită Farul să joace în cupele europene? Fostul fotbalist din Superliga a dat verdictul: „Ar face mai multe” | EXCLUSIV Merită Farul să joace în cupele europene? Fostul fotbalist din Superliga a dat verdictul: „Ar face mai multe” | EXCLUSIV
Încă un motiv de sărbătoare pentru jucătorii lui Sepsi! Laszlo Dioszegi a intrat în direct şi a făcut anunţul | VIDEO EXCLUSIV Încă un motiv de sărbătoare pentru jucătorii lui Sepsi! Laszlo Dioszegi a intrat în direct şi a făcut anunţul | VIDEO EXCLUSIV
Bernd Storck îl învinge clar pe Gică Hagi. ”Este uimitor!” Bernd Storck îl învinge clar pe Gică Hagi. ”Este uimitor!”

Ştefan Vlădoiu susţine că nu poate reproduce cuvintele pe care i le-a adresat Alibec înainte să îl lovească: ”L-am auzit şi m-am trezit cu un cot în cap!”

Superliga Publicat pe 14 mai 2023

Echipa Universitatea Craiova a încheiat la egalitate sâmbătă, pe teren propriu, scor 1-1, cu formaţia Farul Constanţa, într-un meci al etapei a 8-a din play-off-ul Superligii. Alibec a ratat un penalty şi a fost eliminat cu roşu direct în ultimul minut al primei reprize.

Meciul de la Craiova a început cu o fază la care arbitrul Andrei Chivulete nu a acordat iniţial nimic, dar după consultarea VAR arbitrul a decis să acorde penalty pentru Farul după ce Alibec a fost faultat în careul gazdelor. Lovitura de pedeapsă a fost executată de acelaşi Alibec, dar portarul Laurenţiu Popescu a respins.

Alibec a fost însă pasatorul de la golul prin care Farul a deschis scorul, în minutul 24, prin Mateus Criciuma. În finalul primei reprize, Alibec l-a lovit pe Ştefan Vlădoiu în ceafă, la o fază de joc, şi a primit cartonaşul roşu, fiind eliminat. Alibec urmează să lipsească la meciul cu FCSB, din etapa viitoare.

În repriza secundă, Farul s-a apărat, dar craiovenii au primit un penalty în minutul 80 pentru un fault al lui Kevin Boli asupra lui Koljic. A executat Andrei Ivan, care a înscris.

După meci, Ştefan Vlădoiu a vorbit despre conflictul cu Alibec. Jucătorul Craiovei susţine că nu poate reproduce cuvintele pe care i le-a adresat atacantul înainte să îl lovească

”L-am auzit şi m-am trezit cu un cot în cap!”

”L-am văzut în stânga mea şi m-am pus pe direcţia lui de alergare. L-am auzit că a spus ceva în spatele meu. Nu l-am provocat. Nu pot să spun ce a spus şi m-am trezit cu un cot în cap. Culmea e că toţi de la Farul au venit spre mine să mă întrebe dacă nu îmi e ruşine că mă prefac. M-am uitat pe reluări şi nu e niciun dubiu.

E posibil (n.r. - să fi vrut doar să-l împingă), îi accept scuzele. Niciodată nu ne-am certat în timpul unui meci, nicio discuţie n-a fost”, a declarat fundaşul dreapta al Universităţii Craiova.

Farul este lider cu 47 de puncte, urmată în clasament de FCSB, care are 43 de puncte. Universitatea Craiova este pe locul 4, cu 37 de puncte.