Thomas Tuchel, selecţionerul Angliei, a comentat meciul terminat la egalitate cu Ghana, scor 0-0.
Citește și

Anglia nu a reuşit să se impună în meciul din etapa a doua grupelor, disputat împotriva Ghanei. Elevii lui Thomas Tuchel au trimis 19 şuturi spre poarta apărată de Asare, comparativ cu două ale adversarilor, însă niciunul nu a reuşit să deblocheze tabela.
Britanicii au trecut pe lângă deschiderea scorului în minutul 86, atunci când O'Reilly a trimis cu capul în bară din câţiva metri, iar Harry Kane a şutat mult peste poartă.
La finalul partidei, Thomas Tuchel a vorbit despre jocul defensiv al celor din Ghana, dar şi despre importanţa lui Kane în echipă.
„În mod normal, acela ar fi fost un gol clar pentru noi (n.r. ocazia lui Kane din final). Este o şansă mare şi apoi încă o ocazie. Ar fi fost un gol meritat. Ştiam că va fi dificil. Ei au jucat mai defensiv decât au făcut-o în primul meci, s-au apărat în 4-5-1.
Ne-am găsit intensitatea pe măsură ce a trecut repriza, dar nu am reuşit mai mult. Am fost foarte buni la blocarea contraatacurilor, în cea mai mare parte a meciului. Trebuie să dăm o atenţie enormă acestui lucru. Rezervele au fost foarte bune.
Depinde Argentina prea mult de Messi şi Franţa prea mult de Mbappe? Sunt jucători de clasă mondială şi fac ceea ce fac. Toată lumea încearcă şi asta ne-a adus 3 marcatori diferiţi în prima partidă. E natural să ne bazăm pe Kane. Noi ne bazăm pe Harry Kane pentru că este un lucru natural, dar nu e ceva exagerat”, a spus germanul.
