Ultima oră
Echipele calificate în şaisprezecimile de finală, după încheierea etapei a doua a fazei grupelor Echipele calificate în şaisprezecimile de finală, după încheierea etapei a doua a fazei grupelor
Luka Modric a intrat în istorie! Bornă fabuloasă atinsă la meciul cu Panama de la CM Luka Modric a intrat în istorie! Bornă fabuloasă atinsă la meciul cu Panama de la CM
Columbia - RD Congo 1-0. Sud-americanii merg în şaisprezecimile de finală! Africanii mai speră Columbia - RD Congo 1-0. Sud-americanii merg în şaisprezecimile de finală! Africanii mai speră
Un jucător englez a refuzat să dea mâna cu Thomas Partey Un jucător englez a refuzat să dea mâna cu Thomas Partey
Panama - Croaţia 0-1. O schimbare inspirată a făcut diferenţa Panama - Croaţia 0-1. O schimbare inspirată a făcut diferenţa
Anglia – Ghana 0-0! Africanii rezistă şi smulg un punct Anglia – Ghana 0-0! Africanii rezistă şi smulg un punct

Un an de la retragerea Simonei Halep. Fostul lider WTA, mesaj de la Transylvania Open: “Simt aceeaşi linişte în privinţa deciziei mele, mândră de tot ce am realizat”

Tenis Publicat de Daian Cutu pe 4 feb 2026
Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email

Fostul lider WTA Simona Halep a postat un mesaj în social media, miercuri, când se împlineşte un an de când şi-a încheiat cariera de jucătoare de tenis. Ea se declară mândră de tot ce a reuşit şi hotărâtă să rămână aproape de tenis.

 

 

//i0.1616.ro/media/581/3142/38122/22334772/1/halep.jpg


 

“Sunt extrem de fericită să fiu din nou aici, de data aceasta într-un rol complet nou pentru mine, pe terenul unde, exact acum un an, mi-am luat rămas bun de la tenisul profesionist. A fost un moment foarte emoţionant, dar mai ales unul plin de recunoştinţă.

Un an mai târziu, simt aceeaşi linişte în privinţa deciziei mele, mândră de tot ce am realizat şi hotărâtă să rămân aproape de sportul care mi-a dat atât de multe.

Sunt profund recunoscătoare pentru dragostea şi sprijinul pe care le primesc în continuare de la fani. Înseamnă mai mult pentru mine decât pot exprima în cuvinte şi le port cu mine în fiecare zi”
, a notat Halep, care la actuala ediţie a Transylvania Open este ambasador onorific al turneului.

În urmă cu exact un an, la 4 februarie 2025, Simona Halep, la acel moment locul 870 WTA şi beneficiara unui wild card, a fost eliminată în primul tur la Transylvania Open, de italianca Lucia Bronzetti, locul 72 mondial, scor 6-1, 6-1. Ea şi-a anunţat atunci retragerea.

Sportiva din Constanţa a lăsat în urmă un palmares impresionant, cu 24 de trofee, dintre care două de grand slam, şi 64 de săptămâni ca lider WTA.

 

Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email
viewscnt

Ultimele Videouri

Tenis

Ultimele articole Toate articolele