Ultima oră
Jucătorii iranieni au primit vize pentru SUA Jucătorii iranieni au primit vize pentru SUA
România – Letonia 0-3, în primul meci din European League la volei masculin România – Letonia 0-3, în primul meci din European League la volei masculin
Lionel Messi, în fruntea echipei All-Star MLS 2026 Lionel Messi, în fruntea echipei All-Star MLS 2026
Naţionala feminină, remiză în Republica Moldova, în ultimul meci din grupa preliminară pentru CM Naţionala feminină, remiză în Republica Moldova, în ultimul meci din grupa preliminară pentru CM
Universitatea Craiova l-a „furat” de la FCSB pe jucătorul lăudat de Gigi Becali, dar Mihai Stoica nu îl consideră o pierdere: „Nu e ce vrem noi” | EXCLUSIV Universitatea Craiova l-a „furat” de la FCSB pe jucătorul lăudat de Gigi Becali, dar Mihai Stoica nu îl consideră o pierdere: „Nu e ce vrem noi” | EXCLUSIV
Prima declaraţie a lui Ioan Ovidiu Sabău după ce a devenit antrenorul lui Farul! Noul tehnician al „marinarilor”, emoţionat de noua provocare Prima declaraţie a lui Ioan Ovidiu Sabău după ce a devenit antrenorul lui Farul! Noul tehnician al „marinarilor”, emoţionat de noua provocare

Un an de la retragerea Simonei Halep. Fostul lider WTA, mesaj de la Transylvania Open: “Simt aceeaşi linişte în privinţa deciziei mele, mândră de tot ce am realizat”

Tenis Publicat de Daian Cutu pe 4 feb 2026
Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email

Fostul lider WTA Simona Halep a postat un mesaj în social media, miercuri, când se împlineşte un an de când şi-a încheiat cariera de jucătoare de tenis. Ea se declară mândră de tot ce a reuşit şi hotărâtă să rămână aproape de tenis.

 

 

//i0.1616.ro/media/581/3142/38122/22334772/1/halep.jpg


 

“Sunt extrem de fericită să fiu din nou aici, de data aceasta într-un rol complet nou pentru mine, pe terenul unde, exact acum un an, mi-am luat rămas bun de la tenisul profesionist. A fost un moment foarte emoţionant, dar mai ales unul plin de recunoştinţă.

Un an mai târziu, simt aceeaşi linişte în privinţa deciziei mele, mândră de tot ce am realizat şi hotărâtă să rămân aproape de sportul care mi-a dat atât de multe.

Sunt profund recunoscătoare pentru dragostea şi sprijinul pe care le primesc în continuare de la fani. Înseamnă mai mult pentru mine decât pot exprima în cuvinte şi le port cu mine în fiecare zi”
, a notat Halep, care la actuala ediţie a Transylvania Open este ambasador onorific al turneului.

În urmă cu exact un an, la 4 februarie 2025, Simona Halep, la acel moment locul 870 WTA şi beneficiara unui wild card, a fost eliminată în primul tur la Transylvania Open, de italianca Lucia Bronzetti, locul 72 mondial, scor 6-1, 6-1. Ea şi-a anunţat atunci retragerea.

Sportiva din Constanţa a lăsat în urmă un palmares impresionant, cu 24 de trofee, dintre care două de grand slam, şi 64 de săptămâni ca lider WTA.

 

Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email
viewscnt

Ultimele Videouri

Tenis

Ultimele articole Toate articolele