Ultima oră
Vacanţa mare începe cu sport în Parcul Obor: BCR Sport Arena Streetball deschide seria de evenimente Sectorul 2 – Sectorul Sportului Vacanţa mare începe cu sport în Parcul Obor: BCR Sport Arena Streetball deschide seria de evenimente Sectorul 2 – Sectorul Sportului
Acord total! Dinamo s-a înţeles cu un atacant şi face al şaptelea transfer al verii Acord total! Dinamo s-a înţeles cu un atacant şi face al şaptelea transfer al verii
Un jucător de la UTA Arad a intrat pe lista unei echipe din Champions League! | EXCLUSIV Un jucător de la UTA Arad a intrat pe lista unei echipe din Champions League! | EXCLUSIV
FIFA reacţionează după acuzaţiile de viol împotriva căpitanului Capului Verde FIFA reacţionează după acuzaţiile de viol împotriva căpitanului Capului Verde
Setigui Karamoko, fotbalist cu experienţă în fotbalul francez, a semnat cu un club din SuperLiga Setigui Karamoko, fotbalist cu experienţă în fotbalul francez, a semnat cu un club din SuperLiga
Cu ce echipă se antrenează Dragoş Nedelcu după ce s-a despărţit de Steaua: "Se pregăteşte cu noi" Cu ce echipă se antrenează Dragoş Nedelcu după ce s-a despărţit de Steaua: "Se pregăteşte cu noi"

Un club important a acumulat datorii uriaşe. Premierul cere măsuri!

FC Voluntari Publicat de Daian Cutu pe 23 nov 2025
Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email

FC Voluntari are existenţa pusă sub semnul întrebării, după ce gruparea ilfofeană a acumulat datorii uriaşe.

 

 

//i0.1616.ro/media/581/3142/38238/22248015/1/minge-liga-1.jpg

 

Clubul a ajuns la datorii de 144.000.000 de lei, iar pierderile din ultimul an se ridică la 12.000.000 de lei. Euronews scrie că premier Ilie Bolojan solicită măsuri de urgenţă.

Urmează o şedinţă unde se va discuta situaţia companiilor de stat cu datorii semnificative, printre care se află şi FC Voluntari. S-ar putea ajunge chiar la închiderea clubului!

”Reforma companiilor de stat este o necesitate şi trebuie să o facem şi va fi un element de bază inclusiv pe componenta de buget pentru anul următor. Am identificat un pachet de companii unde atât de la nivel guvernamental, de la nivel de ministere, de la nivel de AMEPIP, dar şi de la conducerile acestor companii trebuie să intervenim de la începutul anului.

Cele care nu pot fi salvate trebuie închise, cele care trebuie menţinute, dar au pierderi, trebuie să-şi reducă pierderile, trebuie să îşi îmbunătăţească serviciile, trebuie să facă reforme. Avem companii, 27, care sunt într-o situaţie dificilă, au capitaluri proprii negative. Doar anul trecut au avut pierderi de 1,2 miliarde şi mai acumulează din trecut încă 5 miliarde, peste 5 miliarde.

Companiile de stat gestionează segmente importante din activitatea economică, energie, transporturi, alte zone, militar, producţie de armament.

Şi de modul în care acestea sunt gestionate depind subvenţiile pe care le acordăm, care sunt miliarde de lei în fiecare an, depind pierderile pe care ei le înregistrează în fiecare an, care, din nou, sunt de miliarde de lei în fiecare an, şi de nevalorificarea unor active importante pe care, odată introduse în circuitul economic, companii private, autorităţi locale le-ar putea pune în valoare”, a spus premierul despre reforma companiilor de stat.

 

Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email
viewscnt

Ultimele Videouri

FC Voluntari

Ultimele articole Toate articolele