Ultima oră
Ultima oră! FCSB a primit răspunsul în cazul lui Denis Drăguş Ultima oră! FCSB a primit răspunsul în cazul lui Denis Drăguş
E gata! Ionuţ Gurău a fost prezentat la o echipă din Superligă

E gata! Ionuţ Gurău a fost prezentat la o echipă din Superligă
Fotbalistul pe care fanii îl aşteptau a fost din nou împrumutat de Dinamo: „Ne bucurăm că am ajuns la un acord” Fotbalistul pe care fanii îl aşteptau a fost din nou împrumutat de Dinamo: „Ne bucurăm că am ajuns la un acord”
Probleme mari la FCSB! ”Sfătuitorul” lui Becali nu şi-a prelungit contractul şi nu pleacă în cantonament cu echipa

Probleme mari la FCSB! ”Sfătuitorul” lui Becali nu şi-a prelungit contractul şi nu pleacă în cantonament cu echipa
Gigi Becali s-a decis între Matei Popa şi Târnovanu! Cine va apăra poarta FCSB-ului în noul sezon Gigi Becali s-a decis între Matei Popa şi Târnovanu! Cine va apăra poarta FCSB-ului în noul sezon
Răzvan Lucescu a retrăit anii la PAOK! Primele cuvinte ale antrenorului român după ce a plecat de la formaţia din Salonic Răzvan Lucescu a retrăit anii la PAOK! Primele cuvinte ale antrenorului român după ce a plecat de la formaţia din Salonic

Un nigerian ce a impresionat în Republica Moldova a semnat în Superliga

UTA Arad Publicat de Daian Cutu pe 7 ian 2026
Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email

UTA Arad transferă un jucător interesant. Formaţia lui Adrian Mihalcea începe anul 2026 cu şanse la calificarea în play-off.

 

 

//i0.1616.ro/media/581/3142/38243/22300116/1/ndon.jpg

 

Prima achiziţie a anului la UTA este nigerianul Ime Ndon (22 de ani), care a jucat în prima parte stagională în Republica Moldova, la Milsami Orhei.

Polivalentul fotbalist, care poate juca extremă, mijlocaş şi atacant, a avut prestaţii solide în campionatul ţării vecine. Pentru formaţia din Orhei a bifat 10 goluri şi 6 pase decisive în 51 de partide oficiale.

  • 350.000 de euro e cota africanului, conform celor de la Transfermarkt.

”UTA şi Ime Ndon (22 ani) au ajuns la o înţelegere pentru un contract până în 2027, cu posibilitate de prelungire.

Fotbalistul ofensiv nigerian poate juca în aripa stângă, aripa dreaptă, dar şi ca mijlocaş ofensiv. Noul nostru jucător va evolua cu numărul 15 pe tricoul ‘Bătrânei Doamne’. Ndon s-a născut în Port Harcourt, la fel ca Philip Otele. Ba mai mult, fostul jucător al UTA-ei a ajuns la Arad la aceeaşi vârstă de 22 de ani şi în aceeaşi perioadă a sezonului.

În ultimele sezoane a evoluat la FC Milsami Orhei (Moldova), unde a jucat 51 de meciuri, a marcat 10 goluri şi a dat 6 pase de gol. Ndon a făcut pasul spre Europa în 2021, când a semnat cu formaţia israeliană Kfar Qasem. Ulterior, a revenit pentru scurt timp pe continentul african, unde a evoluat la Hammam Sousse, în Tunisia”,
au anunţat arădenii.

Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email
viewscnt

Ultimele Videouri

UTA Arad

Ultimele articole Toate articolele