Ultima oră
Coreea de Sud - Cehia 2-1. Revenire de senzaţie a asiaticilor Coreea de Sud - Cehia 2-1. Revenire de senzaţie a asiaticilor
Mexic - Africa de Sud 2-0. Campionatul Mondial şi-a deschis porţile sub semnul spectacolului. S-au dictat trei eliminări Mexic - Africa de Sud 2-0. Campionatul Mondial şi-a deschis porţile sub semnul spectacolului. S-au dictat trei eliminări
Anderson Ceara a vorbit pentru prima dată după transferul la FCSB: "Ne vedem curând!" Anderson Ceara a vorbit pentru prima dată după transferul la FCSB: "Ne vedem curând!"
A jucat un rol cheie în aducerea lui Kopic la Dinamo, iar acum rupe tăcerea după ce croatul a plecat din Ştefan cel Mare: "La noi e o groapă fără fund în care toată lumea trebuie să arunce nişte bani" A jucat un rol cheie în aducerea lui Kopic la Dinamo, iar acum rupe tăcerea după ce croatul a plecat din Ştefan cel Mare: "La noi e o groapă fără fund în care toată lumea trebuie să arunce nişte bani"
Mexicanul Julian Quinones a marcat primul gol al turneului final Mexicanul Julian Quinones a marcat primul gol al turneului final
OFICIAL | Jose Mourinho a revenit la Real Madrid OFICIAL | Jose Mourinho a revenit la Real Madrid

Un sezon al recordurilor. Peste 950 de alpinişti au ajuns pe Everest

Special Publicat de Daian Cutu pe 28 mai 2026
Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email

Nepalul se îndreaptă spre un sezon record pe Everest, cu un număr fără precedent de alpinişti care au ajuns în vârf, au declarat oficialii, cu câteva zile înainte de încheierea ascensiunilor. Peste 950 de alpinişti au atins cel mai înalt vârf al planetei (8849 m), a indicat miercuri Khim Lal Gautam, un reprezentant al guvernului nepalez, în cadrul unei conferinţe de alpinism la Kathmandu. „Este un moment istoric”, a spus Gautam, potrivit AFP.

 

 

//i0.1616.ro/media/581/3142/38224/22460487/1/everes.jpg

 

El însuşi alpinist, a fost trimis de Ministerul Turismului pentru a contribui la supervizarea expediţiilor de la tabăra de bază. "Peste 950 de alpinişti au atins deja vârful şi, până joi, numărul lor ar putea depăşi pragul de 1000", a precizat el pentru AFP. Prezenţa unui serac - un bloc de gheaţă considerat periculos - a pus în pericol sezonul de primăvară (aprilie-iunie), dar a fost deschisă o rută alternativă.

Acoperişul lumii poate fi escaladat fie pe versantul sudic, situat în Nepal, fie pe versantul nordic, în China. Însă, în acest an, China şi-a închis traseul de acces. Conform Guinness World Records, cel mai mare număr de ascensiuni pe Everest într-un singur sezon a fost de 872, un record stabilit în 2019. Ţara a eliberat în acest sezon un număr record de 494 de permise de ascensiune pe Everest, iar la poalele muntelui a fost instalat un adevărat sat de corturi pentru a-i găzdui pe alpinişti şi pe şerpaşii care îi asistă.

Cinci persoane au murit în acest sezon

Alpiniştii şi specialiştii au explicat că o perioadă meteorologică favorabilă a permis un număr mai mare de ascensiuni reuşite. Numai în ziua de 21 mai, aproximativ 275 de alpinişti au atins vârful, ceea ce face din aceasta cea mai aglomerată zi pe versantul sudic. Sezonul se apropie de sfârşit, iar cifrele oficiale definitive vor fi confirmate în câteva zile. Pentru aceasta, ascensiunile trebuie verificate pe baza fotografiilor şi a atestatelor furnizate de ghizi şi de companiile care organizează expediţiile. Cinci persoane au murit în acest sezon - doi alpinişti indieni şi trei alpinişti nepalezi care participau la expediţii.

Comparativ, în 2023, cel mai fatal sezon, au murit 18 persoane. "Cred că acest an demonstrează cu adevărat că echipele se pot uni pentru a deschide drumul spre Everest, în ciuda întârzierii, şi că avem totuşi un sezon destul de reuşit", a declarat alpinistul britanic Kenton Cool. La 52 de ani, el şi-a doborât în această lună propriul record, reuşind pentru a 20-a oară ascensiunea pe Everest, o performanţă fără precedent pentru un alpinist care nu este nepalez.

Numărul mare de alpinişti a reaprins îngrijorările legate de supraaglomerarea muntelui, în special în îngustul "coridor al morţii" de lângă vârf. Fotografiile arată alpinişti care aşteaptă să ajungă pe vârf, stând la coadă pe înălţimile îngheţate. Ghizii afirmă că progresele în materie de logistică şi tehnologie - inclusiv accesul la internet - fac ascensiunea mai sigură.

"Alpinismul a devenit acum mai confortabil... până la tabăra II de pe Everest, putem verifica condiţiile meteorologice înainte de a urca", a explicat Dorchi Sherpa, în vârstă de 30 de ani, ghid pe Everest. "Principala cauză a accidentelor rămâne vremea - acesta este principalul factor de risc". Lukas Furtenbach, de la agenţia austriacă Furtenbach Adventures, consideră că şi creşterea temperaturilor a fost un factor favorabil.

"Zilele petrecute pe vârf au fost călduroase, iar acest lucru a contribuit la menţinerea numărului de cazuri de degerături la un nivel scăzut, deoarece, în caz contrar, aglomeraţiile îndelungate ar fi putut fi mortale", a afirmat Furtenbach. El a subliniat însă că creşterea temperaturilor legată de schimbările climatice reprezintă un pericol pe termen lung. "Efectele schimbărilor climatice erau destul de vizibile - era extrem de cald chiar şi la tabăra de bază", a indicat el.

Un alpinist nepalez supranumit "Omul Everestului", Kami Rita Sherpa, care a escaladat muntele Everest pentru a 32-a oară duminică, stabilind un nou record, a recunoscut că creşterea numărului de alpinişti face ca ascensiunea să fie mai dificilă. "De data aceasta, expediţia mi s-a părut puţin cam aglomerată" a declarat el. "Guvernul ar trebui să reglementeze acest lucru... Ar trebui să autorizeze doar alpiniştii de calitate... Ar trebui să existe o limită."

 

Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email
viewscnt

Ultimele Videouri

Special

Ultimele articole Toate articolele