VIDEO | ”Trebuie să consolidăm ce am făcut bine”. Rapid e fără victorie în play-off, dar Bogdan Lobonţ vede părţile bune VIDEO | ”Trebuie să consolidăm ce am făcut bine”. Rapid e fără victorie în play-off, dar Bogdan Lobonţ vede părţile bune
VIDEO | AS Roma – Juventus Torino 1-1. Derby-ul rundei din Serie A s-a  terminat indecis VIDEO | AS Roma – Juventus Torino 1-1. Derby-ul rundei din Serie A s-a terminat indecis
”Suntem departe”. Claudiu Petrila, discurs fără menajamente cu privire la situaţia de la Rapid ”Suntem departe”. Claudiu Petrila, discurs fără menajamente cu privire la situaţia de la Rapid
VIDEO | CFR Cluj - Rapid 3-2. A fost spectacol de zile mari la revenirea lui Dan Petrescu VIDEO | CFR Cluj - Rapid 3-2. A fost spectacol de zile mari la revenirea lui Dan Petrescu
Sezon de vis pentru Andrei Rublev! Rusul a câştigat Mastersul de la Madrid Sezon de vis pentru Andrei Rublev! Rusul a câştigat Mastersul de la Madrid
A murit fostul selecţioner de legendă al Argentinei, Cesar Luis Menotti A murit fostul selecţioner de legendă al Argentinei, Cesar Luis Menotti

Unul dintre liderii CFR-ului, trimis în tribună. Lecţie dură de la Petrescu: fotbalistul important căruia "i-am dat o pauză"

Superliga Publicat pe 13 iul 2020

Unul dintre cei mai buni şi constanţi jucători ai celor de la CFR Cluj în acest sezon, Andrei Burcă, 27 de ani, l-a supărat pe Dan Petrescu, iar Bursucul a decis că e momentul ca stoperul său să ia o pauză de la echipa de start şi să vadă meciul cu Gaz Metan Mediaş din tribune.

Ezitant în partidele cu Craiova (2-3) şi Astra (2-2), care au aruncat CFR-ul la patru puncte de liderul din Bănie, Burcă a fost trecut pe linie moartă pentru partida cu Gaz Metan, una în care Dan Petrescu a preferat cuplul de fundaşi centrali format din Kevin Boli şi Vinicius. O decizie care are rolul de a-l trezi pe Burcă, după cum spune Dan Petrescu: "Lui Burcă i-am dat o pauză pentru că mi s-a părut cam nesigur în ultimele două meciuri", a spus SuperDan, înaintea partidei cu Gaz Metan Mediaş.

În acest sezon, Burcă a fost titular incontestabil şi a strâns, deja, aproape 3.000 de minute şi 35 de meciuri. A marcat de patru ori, a primit şase cartonaşe galbene, la nevoie a fost trimis şi în banda dreaptă a apărării şi nimic nu anunţa forma slabă pe care a prins-o după reluarea campionatului.