Echipa U Cluj a învins miercuri, pe teren propriu, scor 1-0, formaţia campioană Farul Constanţa, în etapa a 29-a din Superligă
La Cluj, cele două echipe au avut pe rând ocazii, dar gazdele au reuşit să deschidă scorul, în minutul 34, prin Dan Nistor, care a profitat de o gafă monumentală a lui Larie. În minutul 47 Roguljic a scăpat singur cu Buzbuchi, dar a şutat slab şi portarul Farului a respins.
Citește și
Clujenii au jucat ultimele două minute ale prelungirilor în zece, după eliminarea lui Ganea, dar s-au impus cu 1-0 şi se află pe locul 6, cu 38 de puncte. Farul ocupă poziţia a 5-a, având 41 de puncte.
În direct la Prima Sport, S-a analizat faza controversată din minutul 83 al partidei. Vasile Miriuţă susţine că a fost luată decizia corectă şi că oricum Istvan Kovacs ar fi ştiut cum trebuie să procedeze. Analistul TV Vasile Miriuţă consideră că nu se putea da penalty la faza din finalul meciului.
”E Istvan Kovacs, cel mai bun arbitru român. Sunt sigur că lua decizia!”
”Chiar nu a fost nimic. Nici la a doua fază. Nici nu l-a atins. Ridică mâna, dar nu îl loveşte. Nici vorbă că l-a lovit. Niciodată nu dai. Nu e fault la portar. Popescu s-a uitat la minge.
Nu a fost nimic. Nici fault la portar şi nici penalty. E Istvan Kovacs, cel mai bun arbitru român. Nici nu mă aşteptam. Acum, el oricum lua decizia dacă mergea la VAR să vadă. Sunt sigur”, a spus Vasile Miriuţă, la Prima Sport.