Ultima oră
Sheriff Sinyan nu va ajunge la Rapid. Semnează cu alt club Sheriff Sinyan nu va ajunge la Rapid. Semnează cu alt club
Federer, Murray şi Monfils vor participa la evenimentul de retragere a lui Stan Wawrinka Federer, Murray şi Monfils vor participa la evenimentul de retragere a lui Stan Wawrinka
Răzvan Lucescu a răbufnit după plecarea de la PAOK! Discurs dur al antrenorului român Răzvan Lucescu a răbufnit după plecarea de la PAOK! Discurs dur al antrenorului român
Dinamo a oficializat transferul unui portar cu CV interesant Dinamo a oficializat transferul unui portar cu CV interesant
Adrian Ilie a explicat de ce a refuzat să meargă la FCSB. ”Sunt prieten cu domnul Becali” Adrian Ilie a explicat de ce a refuzat să meargă la FCSB. ”Sunt prieten cu domnul Becali”
Manchester United a pus ochii pe un jucător care a impresionat la Cupa Mondială! Manchester United a pus ochii pe un jucător care a impresionat la Cupa Mondială!

Verdictul audierii în cazul celor 115 acuzaţii aduse clubului Manchester City! Ce a spus Pep Guardiola

Manchester City Publicat de Prima Sport pe 8 feb 2025
Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email

Pep Guardiola a declarat că gruparea Manchester City se aşteaptă să afle rezultatul audierii celor 115 acuzaţii de presupuse încălcări ale regulilor financiare din Premier League „într-o lună”, informează BBC.

 

 

//i0.1616.ro/media/581/3142/38269/21927178/1/mancitycom-5.jpg

  • PrimaPlay te trimite la o finală UEFA! Abonează-te pe 6 sau 12 luni şi eşti automat înscris în tragerea la sorţi! Alege abonamentul pe 12 luni şi primeşti 3 luni BONUS! Mai multe detalii găsiţi pe acest link.

Audierea a avut loc în faţa unei comisii independente între septembrie şi decembrie.

Dacă City - care neagă ferm acuzaţiile - este găsită vinovată, comisia are puteri nelimitate, care includ o deducere masivă de puncte sau retrogradarea.

În septembrie, Guardiola, care la începutul acestui sezon a semnat o prelungire a contractului cu doi ani, până în 2027, a declarat că criticii lui City doreau ca ei să fie „şterşi de pe faţa pământului”.

Deocamdată nu s-a menţionat când se va ajunge la o decizie, deşi se aştepta în general să fie în primul trimestru al anului 2025.

Guardiola a confirmat acest lucru atunci când a răspuns la o întrebare cu privire la faptul dacă investiţia record de 180 de milioane de lire sterline a celor de la City pe piaţa transferurilor în timpul perioadei de mercato de iarnă a fost declanşată de posibilitatea ca City să fie afectată de o interdicţie de transfer.

„Într-o lună, cred că va exista un verdict şi o sentinţă”, a spus el. „După aceea, vom vedea părerea mea despre ceea ce s-a întâmplat până acum”.

City a adus patru jucători noi în ultima lună.

Fundaşul uzbek Abdoukodir Khusanov s-a alăturat clubului francez Lens pentru 33,6 milioane de lire sterline pe 20 ianuarie.

Brazilianul Vitor Reis a fost confirmat în ziua următoare într-o mutare de 29,6 milioane de lire sterline de la Palmeiras.

City a finalizat semnarea atacantului egiptean Omar Marmoush de la Eintracht Frankfurt pentru 63 de milioane de lire sterline pe 23 ianuarie.

Aceştia şi-au încheiat campania de recrutări de iarnă plătind 50 de milioane de lire sterline către Porto pentru mijlocaşul spaniol Under-21 Nico Gonzales.

A fost a doua cea mai mare cheltuială în perioada de la mijlocul sezonului de către un club din Premier League, după suma de 275 de milioane de lire sterline a lui Chelsea în 2023, şi a fost mai mult decât a cheltuit restul echipelor din prima ligă a Angliei între ele.

Guardiola a negat că ar fi vorba de ceva mai mult decât simpla întărire a unei echipe care a avut mari probleme în comparaţie cu sezoanele anterioare. Echipa sa se află pe locul cinci în clasament, la 15 puncte în spatele liderului Liverpool.

El a subliniat, de asemenea, că a fost posibil ca City să facă profit în ultimele trei sezoane, parţial datorită vânzărilor de jucători precum Cole Palmer la Chelsea şi Liam Delap la Ipswich pentru un total de 57,5 milioane de lire sterline.

„Cuvintele mele nu vor convinge oamenii”, a spus el. „Ştiu că la acest club este întotdeauna 'doar despre bani'.Dar în ultimii cinci ani, suntem ultimii dintre primii şase pentru cheltuielile nete. Chiar şi după ceea ce am cheltuit în această perioadă de transfer, suntem departe de Chelsea, (Manchester) United, Arsenal, Tottenham. Chiar şi de Liverpool. Singurul motiv este că am vândut mult în ultimele sezoane”, a adăugat el.

Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email
viewscnt

Ultimele Videouri

Manchester City

Ultimele articole Toate articolele