Câştigătorul semimaratonului de la Beijing, deposedat de medalie după ce alţi alergători au încetinit pentru ca el să treacă primul linia de sosire Câştigătorul semimaratonului de la Beijing, deposedat de medalie după ce alţi alergători au încetinit pentru ca el să treacă primul linia de sosire
VIDEO | Hermannstadt - FC Botoşani 1-1. Moldovenii ratează victoria în prelungiri VIDEO | Hermannstadt - FC Botoşani 1-1. Moldovenii ratează victoria în prelungiri
VIDEO | Farul - CFR Cluj, ASTĂZI, de la 20:30, în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Echipele de start VIDEO | Farul - CFR Cluj, ASTĂZI, de la 20:30, în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Echipele de start
Bogdan Lobonţ s-a decis! Ce se întâmplă cu Djokovic şi Albu Bogdan Lobonţ s-a decis! Ce se întâmplă cu Djokovic şi Albu
David Popovici, magistral la Naţionalele de la Otopeni. A bifat al treilea titlu David Popovici, magistral la Naţionalele de la Otopeni. A bifat al treilea titlu
Sancţiune drastică pentru echipa unui român! A ajuns la -1 şi e imposibil să evite retrogradarea Sancţiune drastică pentru echipa unui român! A ajuns la -1 şi e imposibil să evite retrogradarea

VIDEO | AC Milan - Inter Milano 0-2! ”Oaspeţii” sunt mari favoriţi la calificarea în finala Champions League

Champions League Publicat pe 10 mai 2023

Echipa italiană Inter Milano a învins miercuri, în deplasare, formaţia AC Milan, scor 2-0, în prima manşă a celei de-a doua semifinale din Liga Campionilor, transmisă în direct de către Prima Sport 1.

Oaspeţii au deschis scorul repede, în minutul 8, când veteranul Edin Dzeko a reluat din voleu cornerul executat de Hakan Calhanoglu. După doar două minute, Inter şi-a majorat avantajul prin reuşita lui Mkhitaryan, din pasa lui Dimarco. În minutul 32 arbitrul Manzano a dictat penalty pentru Inter, dar după consultarea VAR, a decis să anuleze lovitura de pedeapsă şi la pauză s-a intrat cu oaspeţii la conducere, 2-0. Milan a jucat mai bine în prima parte a reprizei secunde, dar nu a reuşit să marcheze, iar soarta finalei se va decide în meciul retur.

• AC MILAN: Maignan – Calabria (Kalulu 82), Kjaer (Thiaw 59), Tomori, Theo Hernandez - Krunic, Tonali, Bennacer (Junior Messias 18) – Saelemaekers (Origi 59), Giroud, Brahim Diaz (Pobega 82). ANTRENOR: Stefano Pioli
  • INTER MILANO: Onana - Darmian, Acerbi, Bastoni - Dumfries, Barrella, Hakan Calhanoglu (Gagliardini 78), Mkhitaryan (Brozovic 62), Dimarco (de Vrij 70) - Lautaro Martinez (Correa 78), Dzeko (Lukaku 70). ANTRENOR: Simone Inzaghi
  • Cartonaşe galbene: Krunic 45+1, Tomori 64 / Mkhitaryan 45+1
  • Arbitri: Jesus Gil Manzano – Diego Barbero, Angel Nevado – Jose Maria Sanchez (toţi din Spania)
  • Arbitri VAR: Juan Martinez Munuera – Alejandro Hernandez (ambii din Spania)

AC Milan - Inter Milano 0-2 (Calhanoglu 8, Mkhitaryan 11), ACUM, pe Prima Sport 1

• AC Milan: Maignan - Calabria, Kjaer, Tomori, Theo Hernandez - Bennacer, Tonali - Brahim Díaz, Krunic, Saelemaekers - Giroud
  • Rezerve: Nava, Mirante, Kalulu, Gabbia, Ballo-Toure, Thiaw, Pobega, Rebic, Origi, Messias, De Ketelaere
  • Inter: Onana - Darmian, Acerbi, Bastoni - Dumfries, Barella, Calhanoglu, Mkhitaryan, Dimarco - Dzeko, Lautaro
  • Rezerve: Handanovic, Cordaz, Asllani, Bellanova, de Vrij, Gosens, Zanotti, Gagliardini, D'Ambrosio, Correa, Brozovic, Lukaku

Min. 90 + 5: Fluier final! AC Milan - Inter se termină 0-2!

Min. 63: Bară pentru AC Milan! Tonali trimite de la 14 metri, poziţie centrală, în stâlpul din stânga al porţii apărate de Onana, în exteriorul barei.

Min. 53: Ocazie pentru Inter! Maignan îl blochează eroic pe Dzeko într-o situaţie de 1 contra 1.

Min. 51: Ocazie pentru AC Milan! Tonali îl lasă singur cu portarul pe Messias, care şutează lamentabil.

Min. 49: Ocazie pentru AC Milan! Brahim Díaz trimite un şut din afara careului, puţin pe lângă bara porţii apărate de Onana.

Min. 46: A început a doua repriză!

Min. 45 + 5: La pauză AC Milan – Inter este 0-2!

Min. 32: Un nou moment delicat pentru AC Milan! Arbitrul consultă VAR şi renunţă să acorde un penalty pentru Inter, la duelul dintre Kjaer şi Lauataro Martinez.

Min. 16: Ocazie de 3-0 pentru Inter Milano! Calhanoglu trimite în bară, balonul ajunge la Barella, care trage peste poarta lui Maignan.

Min. 11: GOL Inter Milano! Mkhitaryan finalizează o acţiune superbă a ”oaspeţilor”, din pasa de gol a lui Dimarco, şi duce scorul la 2-0 pentru Inter.

Min. 8: GOL Inter Milano! Hakan Calhanoglu centrează din corner, iar Edin Dzeko deschide scorul dintr-un voleu de mare fineţe.

Min. 1: A început meciul!

Partida dintre AC Milan şi Inter Milano din semifinalele Champions League va avea loc miercuri, de la ora 22:00, şi va putea fi urmărită în direct pe PrimaSport 1.

De asemenea, meciul dintre cele două echipe va putea fi urmărit online, pe platforma PrimaPlay.ro.

Spaniolul Jesus Gil Manzano va arbitra meciul AC Milan – Inter Milano, care se va disputa miercuri, de la ora 22.00, în prima manşă a semifinalelor Ligii Campionilor.

Gil Manzano va fi ajutat de asistenţii Diego Barbero şi Angel Nevado.Arbitri VAR vor fi Juan Martinez Munuera şi Alejandro Hernandez, iar rezervă va fi Jose Maria Sanchez. Returul va avea loc în data de 16 mai.

AC Milan şi Inter Milano se vor întâlni în semifinalele Ligii Campionilor pentru a doua oară în istorie. Precedentul duel s-a consumat la ediţia 2002-2003 a competiţiei, când AC Milan s-a calificat în finală după 1-1 în deplasare şi 0-0 pe teren propriu.

Pentru Inter Milano este prima calificare în semifinalele Ligii Campionilor după 13 ani, mai precis, de la ediţia din 2009-2010, atunci când echipa interistă a cucerit trofeul, cu Jose Mourinho, antrenor, şi cu românul Cristian Chivu, în teren.

În clasamentul din Serie A, AC Milan este pe locul 5, cu 61 de puncte, iar Inter Milano pe 4, cu 61 de puncte.

Echipele probabile

AC Milan: Maignan; Calabria, Tomori, Kjaer, Hernandez; Tonali, Krunic; Diaz, Bennacer, Saelemaekers; Giroud

Inter Milano: Onana; Darmian, Acerbi, Bastoni; Dumfries, Barella, Brozovic, Mkhitaryan, Dimarco; Martinez, Lukaku