Olympique Marseille îşi salvează sezonul cu accederea în penultimul act din Europa League Olympique Marseille îşi salvează sezonul cu accederea în penultimul act din Europa League
PAOK şi Răzvan Lucescu părăsesc Conference League. Club Brugge s-a impus în ambele manşe PAOK şi Răzvan Lucescu părăsesc Conference League. Club Brugge s-a impus în ambele manşe
AS Roma a câştigat duelul italian cu AC Milan din sferturile Europa League AS Roma a câştigat duelul italian cu AC Milan din sferturile Europa League
A pus punctul pe „i”! Marea problemă a formaţiei din Superliga. „Şi alţii sunt responsabili, că nu doar ei sunt pe teren” | EXCLUSIV VIDEO A pus punctul pe „i”! Marea problemă a formaţiei din Superliga. „Şi alţii sunt responsabili, că nu doar ei sunt pe teren” | EXCLUSIV VIDEO
VIDEO | Dorinel Munteanu e aproape de încă un trofeu cu Oţelul şi cere public suport financiar. ”Aceşti jucători merită mai mult sprijin” VIDEO | Dorinel Munteanu e aproape de încă un trofeu cu Oţelul şi cere public suport financiar. ”Aceşti jucători merită mai mult sprijin”
Verdict clar în privinţa vinovatului pentru eliminarea lui „U” Cluj din Cupa României | VIDEO EXCLUSIV Verdict clar în privinţa vinovatului pentru eliminarea lui „U” Cluj din Cupa României | VIDEO EXCLUSIV

VIDEO | Alexandru Pelici pune tunurile pe arbitraj după ce Mioveni a încasat trei goluri în 10 minute de la Sepsi: ”Nu e doar în jocul ăsta”

CS Mioveni Publicat pe 13 mar 2022

CS Mioveni a pierdut cu 1-3 în faţa lui Sepsi, la Sfântu Gheorghe, încasând toate golurile în ultimele 10 minute. Reuşita a doua a formaţiei gazdă a venit din offside, iar Alexandru Pelici a făcut trimitere la faza respectivă, dar şi la alte meciuri din trecut, în care consideră că Mioveni a fost dezavantajată.

Planul Mioveniului rămâne acelaşi, să scape de retrogradare, fie în urma clasării deasupra ”locurilor roşii”, fie în urma barajului de menţinere, cu locul 3 sau cu locul 4 din Liga 2.

Nu îmi place să le acord alibiuri jucătorilor, dar nu pot să nu le iau apărarea atunci când merită. Nu e doar în jocul ăsta, cu Craiova au fost două goluri din ofsaid şi penalty neacordat la Buziuc. La UTA am avut penalty şi eliminare, în schimb ia Balaur galben.

Astăzi, golul 2 vine într-un moment foarte important, din ofsaid. Dacă tot e campionatul celor care strigă mai tare, putem spune şi noi aceste probleme, cu bun simţ. Indiferent de ceea ce se va întâmpla, jucăm până la capăt, încercăm să ne batem pentru locul 12. Lupta merge înainte. Dacă nu, vom juca baraj”, a spus Alexandru Pelici la finalul jocului cu Sepsi.

Sepsi Sfântu Gheorghe a învins, duminică, pe teren propriu, cu scorul de 3-1, echipa CS Mioveni, într-un meci din prima etapă a play-out-ului Ligii 1, în care oaspeţii au condus cu 1-0. CS Mioveni a deschis scorul prin Balaur, în minutul 38.

Sepsi a ratat un penalti în minutul 44, prin Mitrea, însă ulterior a reuşit să înscrie prin Tudorie, în minutele 79 şi 86, şi prin Ştefănescu ‘90+2.

Echipele utilizate:

• Sepsi: Niczuly – Dimitrov (Askovski ’54), Ninaj, V. Mitrea, Ispas (Dumitrescu ’46) – Fulop (Golofca ’46), Eder Gonzalez, Ştefănescu – Damaşcan (Luckassen ’67), Tudorie (Fofana ’90), Bărbuţ. Antrenor: Cristiano Bergodi
  • CS Mioveni: I. Popescu – Balaur (Iacob ’80), Scarlatache, Garutti – Rădescu (Trif ’81), Lixandru, Dumitriu, Şerbănică (Burnea ’59) – Sanoh (Blănaru ’67), B. Rusu, Buziuc (Raicea ’67). Antrenor: Alexandru Pelici

Clasamentul play-out-ului: 1. UTA Arad – 23 de puncte, 2. Sepsi – 23, 3. FC Botoşani – 23, 4. FC Rapid – 20, 5. Chindia Târgovişte – 19, 6. U Craiova 1948 – 18, 7. CS Mioveni – 15, 8. FC Dinamo – 9, 9. Academica Clinceni – 7, 10. Gaz Metan Mediaş – 1.