Ultima oră
Andrej Fabry ar putea pleca de la ”U” Cluj! E dorit de alt club din Superliga Andrej Fabry ar putea pleca de la ”U” Cluj! E dorit de alt club din Superliga
Poli Timişoara, recital pe piaţa de mercato! Bănăţenii vor un jucător de bază al celor de la Oţelul Galaţi Poli Timişoara, recital pe piaţa de mercato! Bănăţenii vor un jucător de bază al celor de la Oţelul Galaţi
Tenis | Victoria Mboko s-a accidentat la genunchi la simplu, la Queen's Club. Participarea ei în sferturile de dublu alături de Serena Williams este incertă
Tenis | Victoria Mboko s-a accidentat la genunchi la simplu, la Queen's Club. Participarea ei în sferturile de dublu alături de Serena Williams este incertă
FCSB are mijlocaş! ”Îşi ia la mână adversarul!” | VIDEO EXCLUSIV
FCSB are mijlocaş! ”Îşi ia la mână adversarul!” | VIDEO EXCLUSIV
A venit nota de plată! Amendă mare după derby-ul Dinamo - FCSB A venit nota de plată! Amendă mare după derby-ul Dinamo - FCSB
Păreri în contradictoriu despre măsurile luate de SUA înainte de Cupa Mondială: ”N-am mai pomenit aşa ceva! E umilitor” / ”S-au întâmplat prea multe nenorociri” | VIDEO EXCLUSIV Păreri în contradictoriu despre măsurile luate de SUA înainte de Cupa Mondială: ”N-am mai pomenit aşa ceva! E umilitor” / ”S-au întâmplat prea multe nenorociri” | VIDEO EXCLUSIV

VIDEO | Alin Roman s-a dezlănţuit şi a lansat o serie de acuzaţii care aruncă în aer SuperLiga: „Domnul Becali ne-a făcut echipă slabă. Se trage pentru echipele mari!”

UTA Arad Publicat de Prima Sport pe 20 feb 2026
Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email

Formaţia Oţelul Galaţi a remizat, vineri, pe teren propriu, scor 2-2, cu echipa UTA Arad, într-un meci din etapa a 28-a a Superligii, în care a egalat de la 0-2.

 

 

UTA Arad a condus cu 2-0, prin golurile marcate de Poulolo ’11 şi Iacob ’15. Pentru Oţelul au marcat Bană ’40 şi Conrado ’56 (penalti). În urma acestui remiza, arădenii sunt pe locul 8 în clasament, cu 42 de puncte, în timp de trupa pregătită de Laszlo Balint ocupă poziţia a 9-a, cu 41 de puncte.

În minutul 83 al confruntării de la Galaţi, când scorul era 2-2, Alin Roman a reuşit să şuteze spre poartă, însă în momentul execuţiei a fost incomodat de intervenţia lui Paul Iacob, iar faza s-a încheiat cu jucătorul gazdelor la pământ.

Fotbaliştii din tabăra arădeană au solicitat lovitură de la 11 metri, considerând că a existat contact decisiv, însă arbitrul Viorel Flueran a lăsat jocul să continue şi nu a acordat penalty.

Alin Roman: „A fost penalty. A fost contact”

La finalul meciului, Alin Roman a acuzat că factorii de decizie din fotbalul românesc ar favoriza echipele cu greutate pentru a le asigura prezenţa în play-off, în timp ce formaţiile cu statut inferior ar avea de suferit din cauza arbitrajului.

Mijlocaşul consideră că faza petrecută pe finalul partidei de la Galaţi, când Paul Iacob l-a blocat în careu, impunea acordarea unei lovituri de pedeapsă, însă arbitrul Viorel Flueran a decis să nu intervină şi a lăsat jocul să curgă.

"Sunt supărat, nu cred că meritam să pierdem. Avem prea multe ocazii şi nu suntem pragmatici, am avut 2-0 şi puteam închide meciul. N-am reuşit la 2-2... am avut şi penalty, a fost penalty. A fost contact, eu nu simulez. Am fost primul la minge, am lovit-o şi am simţit că m-a secerat. L-am rugat pe arbitru să verifice, în rest ce să...

Oricum, sunt nişte arbitri în ţară care te toacă mărunt cu faulturi mici, deci nu poţi avea dialog, am şi şase galbene. Sunt prea mic să vorbesc despre asta, vreau să fiu liniştit şi să joc mai multe meciuri, că nu vreau galbene. Sunt un jucător care produce, iar în meciul trecut dacă aveam trei pase de gol nu se supăra nimeni.

Păcat că nu am reuşit mai mult ca echipă, deşi suntem mult peste aşteptări, doar că ne-am dori mai mult. Alţii nu ne doresc acolo unde ar trebui să fim. (n.r. – Ţi se pare că se trage pentru ca numele mari să fie în play-off?) Sincer, da. S-a greşit împotriva noastră de atâtea ori, golul anulat cu U Cluj în care n-a fost, în cinci secunde se analiza doar pe dungile terenului. Ne-au luat un gol şi nu mai reveneau cei de la U Cluj, dar sunt mai multe şi nu contează.

N-am zis că ne batem la play-off, ci că luăm toate meciurile. Duminică avem un meci important cu FCSB şi am văzut că domnul Becali ne-a făcut echipă slabă. Acum vreo trei săptămâni ne-a văzut în play-off odată cu echipa dumnealui. Să-i demonstrăm contrariul, nu doar noi, că va fi un stadion plin", a spus Alin Roman.

 

Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email
viewscnt

Ultimele Videouri

UTA Arad

Ultimele articole Toate articolele