FOTE Friuli Veneţia Giulia 2023: locul 4 pentru România la snowboard
Kolo Toure, demis de la Wigan după ce echipa nu a câştigat niciun meci cu el pe bancă. Ivorianul era în funcţie din 29 noiembrie
FCSB a numit un nou coordonator al centrului de copii şi juniori. Alegerea lui Gigi Becali

Ronaldo şi Al Nassr, eliminaţi în semifinalele Cupei Arabiei Saudite. Cifrele lui CR7 în meciul cu Al Ittihad Ronaldo şi Al Nassr, eliminaţi în semifinalele Cupei Arabiei Saudite. Cifrele lui CR7 în meciul cu Al Ittihad
PAOK Salonic s-a calificat în semifinalele Cupei Greciei. Echipa lui Răzvan Lucescu a eliminat Panathinaikos în sferturi
Ucraina ameninţă că va boicota JO de la Paris dacă Rusia va fi invitată

VIDEO ǀ Andreas Ivan a debutat în Bundesliga! Fotbalistul din Piteşti a intrat la pauză în Schalke 04 - Red Bull Leipzig

Bundesliga Publicat pe marți, 21:57

Andreas Ivan a debutat în această seară pentru Schalke 04! În vârstă de 28 de ani, extrema s-a născut la Piteşti şi evoluează pentru fostul club al lui Ciprian Marica din vara anului trecut.

A fost utilizat până marţi seară doar la echipa a doua, dar în confruntarea cu Red Bull Leipzig, din etapa a 17-a a Bundesligii, LIVE pe Prima Sport 1, a fost introdus pe teren în minutul 46, la pauză.

În acel moment, scorul era 4-0 pentru Leipzig, în urma reuşitelor lui Andre Silva (7 şi 44), Henrichs (15) şi Werner (45+2). În partea a doua, la 11 minute de la reluare, a redus din diferenţă Kozuki, dar a marcat de două ori apoi Red Bull Leipzig, prin Olmo (83) şi Poulsen (89), şi s-a terminat 6-1.

Cu 6-1, RB Leipzig revine momentan pe locul secund în Bundesliga, cu 32 de puncte, în timp ce Schalke a ajuns la 41 de goluri primite în campionat şi este lanterna roşie, cu 9 puncte.

În acest sezon, pentru ”satelitul” lui Schalke 04, Ivan a marcat de 5 ori şi a oferit 5 pase decisive în 16 meciuri.

Cine e Andreas Ivan

Mijlocaşul român Andreas Ivan, în vârstă de 28 de ani, a semnat cu echipa secundă a clubului Schalke 04 în vară, care evoluează în liga a 4-a din Germania. Ivan a impresionat cu partidele făcute în sezonul trecut de divizie a 4-a, când a fost legitimat la Rot Weiss Ahlen şi a marcat chiar împotriva formaţiei secunde a clubului din Gelsenkirchen.

În stagiunea trecută, Ivan a înscris de 11 ori în 34 de meciuri şi a oferit nouă pase decisive. De-a lungul timpului el a jucat cel mai mult în Germania, unde a şi început fotbalul şi cetăţenie pe care a luat-o, chiar dacă s-a născut în România, la Piteşti.

Andreas Ivan a jucat pentru Germania U19, iar apoi a prins două meciuri pentru România U21. Pentru formaţia de seniori a unei naţionale nu a apucat să debuteze până acum.

De-a lungul timpului, Ivan a jucat, printre altele, pentru New York Red Bulls sau Wuppertaler SV. Actuala cotă de piaţă a mijlocaşului este de 150.000 de euro.