VIDEO | Performanţă istorică pentru Joel Embiid în victoria uriaşă obţinută de Philadelphia 76ers VIDEO | Performanţă istorică pentru Joel Embiid în victoria uriaşă obţinută de Philadelphia 76ers
VIDEO | Orlando Magic a măcelărit-o pe Cleveland Cavaliers! Echipa din Florida reintră în serie VIDEO | Orlando Magic a măcelărit-o pe Cleveland Cavaliers! Echipa din Florida reintră în serie
VIDEO | ”Felicitări jucătorilor mei pentru reacţia de care au dat dovadă”. Interimarul Dican dă lovitura în Bănie VIDEO | ”Felicitări jucătorilor mei pentru reacţia de care au dat dovadă”. Interimarul Dican dă lovitura în Bănie
VIDEO | Brighton - Manchester City 0-4. Pep Guardiola îi predă o lecţie dură lui Roberto De Zerbi VIDEO | Brighton - Manchester City 0-4. Pep Guardiola îi predă o lecţie dură lui Roberto De Zerbi
Ipoteză şocantă! Jucătorii Universităţii Craiova, pe mână cu Mihai Rotaru? | EXCLUSIV Ipoteză şocantă! Jucătorii Universităţii Craiova, pe mână cu Mihai Rotaru? | EXCLUSIV
VIDEO | ”Pentru asta trag, încerc să demonstrez”. Reacţia lui Răzvan Sava, după ce a reuşit o paradă fabuloasă în stilul Lunin VIDEO | ”Pentru asta trag, încerc să demonstrez”. Reacţia lui Răzvan Sava, după ce a reuşit o paradă fabuloasă în stilul Lunin

VIDEO | Arsenal câştigă în minutul 90 meciul uluitor cu Man. United! ”Tunarii”, pas major pentru primul titlu după 19 ani

Premier League Publicat pe 22 ian 2023

Arsenal Londra a învins duminică, pe teren propriu, scor 3-2, formaţia Manchester United, într-un meci în care golul victoriei londonezilor a fost înscris în minutul 90. Arbitrul a consultat VAR-ul înainte să acorde golul.

Rashford a deschis scorul pe Emirates în minutul 17, însă gazdele au egalat în minutul 24 prin Eddie Nketiah ş la pauză s-a intrat cu 1-1.

În startul reprizei secunde, Bukayo Saka i-a adus pe „tunari” în avantaj cu un gol marcat în minutul 53. Manchester United a egalat în minutul 59 prin Lisandro Martinez şi meciul se îndrepta spre un egal, dar Eddie Nketiah nu a fost de acord şi a marcat în minutul 90, într-o fază care a solicitat intervenţia VAR.

Deşi Zinchenko se afla în ofsaid la momentul primei pase, arbitrul Anthony Taylor a acordat golul şi Arsenal s-a impus cu 3-2, distanţându-se de Manchester City.

Golurile marcate în Arsenal - Man. United

Arsenal – Man. United 3-2 (Nketiah 24, 90; Saka 53 / Rashford 17; Martinez 59)

• Arsenal: Ramsdale – White, Saliba, Gabriel, Zinchenko – Odegaard, Partey, Xhaka – Saka, Nketiah, Martinelli
  • Man. United: de Gea – Wan-Bissaka, Varane, Martinez, Shaw – Eriksen, McTominay – Antony, Fernandes, Rashford – Weghorst

Min. 90: GOOOL Arsenal! ”Tunarii” dau lovitura prin acelaşi Nketiah, după o eroare mare în apărarea lui Man. United.

Min. 59: GOOOL Man. United! Martinez marchează prima dată pentru ”diavoli”, în urma unui corner, în urma unui plonjon, cu capul.

Min. 53: GOOOL Arsenal! Saka aduce echipa londoneză în avantaj, cu un şut fabulos, de la aproximativ 22 de metri.

Min. 24: GOOOL Arsenal! Nketiah restabileşte egalitatea repede, cu o lovitură de cap, în urma unei centrări din stânga a lui Xhaka.

Min. 17: GOOOL Man. United! Rashford îl driblează scurt pe Partey şi punctează cu un şut foarte bun, pe jos, de la ceva mai mult de 20 de metri. Reuşită de excepţie!

Văzută la început drept marea surpriză a actualului sezon din Albion, Arsenal a făcut paşii corecţi, a lăsat această titulatură în spate şi s-a transformat, cu timpul, într-o pretendentă cât se poate de serioasă la cucerirea coroanei după o pauză de 18 ani. Trupa lui Arteta a trecut peste sincopa cu Newcastle (0-0 în faţa propriilor fani), iar prestaţia extraordinară din derby-ul Nordului Londrei, 2-0 în deplasare cu Tottenham, a funcţionat ca un mesaj clar pentru adversare: Arteta şi ai lui, în frunte cu Odegaard, sunt gata pentru o performanţă istorică! Astfel, Arsenal atacă partida cu Manchester United din postura de lider dominant al Premier League, cu 47 de puncte din 18 etape şi un avans de cinci lungimi faţă de urmăritoarea Manchester City, care are un meci în plus.

De cealaltă parte, Erik ten Hag îşi vede, uşor-uşor, ideile tactice puse în aplicare de către jucătorii pe care-i antrenează, iar rezultatele vin. United e cea mai în formă echipă engleză după terminarea Campionatului Mondial, are în Marcus Rashford un fotbalist aflat aproape de vârful carierei, iar punctele adunate i-au ajutat pe oaspeţii de duminică să ocupe locul al patrulea, cu 39 de puncte, la egalitate cu Newcastle. În cazul unui succes pe Emirates, United se poate înscrie în lupta pentru titlu, idee care părea aproape imposibilă în lunile în care vestiarul era împărţit în două de saga creată de Cristiano Ronaldo.

În septembrie, pe Old Trafford, United i-a înregistrat lui Arsenal singura înfrângere din această stagiune din Premier League, scor 3-1, graţie unei duble a lui Rashford şi a unui gol semnat de brazilianul Antony.