VIDEO | FC Hermannstadt - FC Botoşani, astăzi, de la 17:30, în direct la Prima Sport 1! Sibienii pot rămâne lideri în play-out VIDEO | FC Hermannstadt - FC Botoşani, astăzi, de la 17:30, în direct la Prima Sport 1! Sibienii pot rămâne lideri în play-out
VIDEO | Farul - CFR Cluj, ASTĂZI, de la 20:30, în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Clujenii nu îşi permit paşi greşiţi pentru lupta la locul 2 VIDEO | Farul - CFR Cluj, ASTĂZI, de la 20:30, în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Clujenii nu îşi permit paşi greşiţi pentru lupta la locul 2
Olympique Marseille îşi salvează sezonul cu accederea în penultimul act din Europa League Olympique Marseille îşi salvează sezonul cu accederea în penultimul act din Europa League
PAOK şi Răzvan Lucescu părăsesc Conference League. Club Brugge s-a impus în ambele manşe PAOK şi Răzvan Lucescu părăsesc Conference League. Club Brugge s-a impus în ambele manşe
AS Roma a câştigat duelul italian cu AC Milan din sferturile Europa League AS Roma a câştigat duelul italian cu AC Milan din sferturile Europa League
A pus punctul pe „i”! Marea problemă a formaţiei din Superliga. „Şi alţii sunt responsabili, că nu doar ei sunt pe teren” | EXCLUSIV VIDEO A pus punctul pe „i”! Marea problemă a formaţiei din Superliga. „Şi alţii sunt responsabili, că nu doar ei sunt pe teren” | EXCLUSIV VIDEO

VIDEO | Arsenal - Chelsea 3-1. ”Tunarii” s-au impus în derby-ul Londrei şi s-au întors pe primul loc în Premier League

Premier League Publicat de Ovidiu Neacşu pe 2 mai 2023

Arsenal a învins marţi, pe teren propriu, echipa Chelsea Londra, scor 3-1, şi a revenit pe primul loc în Premier League. Partida a putut fi urmărită în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro.

Într-un meci contând pentru etapa a 34-a din Premier League, londonezii lui Mikel  Arteta au avut un forcing impresionant în prima repriză, înscriind de trei ori în poarta lui Kepa. A fost mai întâi dubla lui Martin Odegaard, din minutele 18 şi 31, la ambele goluri pasele decisive fiind oferite de Granit Xhaka. În minutul 34 a înscris şi Gabriel Jesus.

Chelsea a redus din diferenţă prin golul reşit de Noni Madueke, în minutul 65, dar echipa lui Frank Lampard nu a avut forţa necesară să revină, iar Arsenal s-a impus cu 3-1.

Arsenal are 78 de puncte din 34 de meciuri şi este din nou pe primul loc al clasamentului în Premier League. Pe locul al doilea este Manchester City, cu 76 de puncte din doar 32 de meciuri. Chelsea se află pe poziţia a 12-a, cu 39 de puncte.

Arsenal - Chelsea 1-3 (Madueke N. 65' / Odegaard M. 18', 31', Jesus G. 34')

Min. 90+5: Final de meci!

Min. 65: GOOOL marcat de Chelsea! Madueke reduce din diferenţă în urma unei pase superbe a lui Kovacic.

Min. 53: O nouă şansă mare pentru Arsenal! Xhaka putea înscrie, dar Kepa reuşeşte să intervină superb.

Min. 51: Ocazie imensă a ”tunarilor”! Gabriel trimite cu capul, dar Thiago Silva are o intervenţie spectaculoasă şi scoate de pe linia porţii.

Min. 46: A început a doua parte!

Min. 45+3: Final de primă repriză!

Min. 34: GOOOL marcat de Arsenal! Se trece şi Jesus pe tabela de marcaj, după ce mingea a ajuns cu ceva şansă la el.

Min. 31: GOOOL marcat de Arsenal! Acelaşi Xhaka centrează în careu, iar Odegaard nu ratează dintr-o poziţite ideală şi face 2-0.

Min. 18: GOOOL marcat de Arsenal! Xhaka trimite o pasă excelentă în buza careului, iar Odegaard reuşeşte o execuţie de senzaţie şi deschide scorul.

Min. 1: A început partida!

_________________________________________________________________________________________________________________________________________

Arsenal continuă lupta la titlu, chiar dacă a fost detronată de pe prima poziţie de Manchester City, în urma victoriei ”cetăţenilor” cu Fulham. ”Tunarii” traversează cea mai slabă perioadă a sezonului, având doar o victorie în ultimele cinci meciuri şi o defensivă care a primit 12 goluri în aceste cinci partide. Arteta vrea să facă uitat ultimul meci, unde Arsenal a pierdut de o manieră clară în faţa lui Manchester City, scor 4-1.

De cealaltă parte, Chelsea ar vrea să facă uitat acest sezon. Echipa din vestul Londrei se află pe poziţia 12 în campionat, fără şanse la un loc de cupă europeană. Cu o singură victorie în 9 meciuri, formaţia lui Lampard nu îşi găseşte ritmul, cu toate că ”albaştrii” au aruncat sume impresionante în perioadele de transferuri.

Meciul din turul campionatului dintre cele două s-a terminat cu victoria lui Arsenal cu scorul de 1-0.