LIVE TEXT | Scoţia - Ungaria, astăzi, de la ora 22:00! Echipele de start LIVE TEXT | Scoţia - Ungaria, astăzi, de la ora 22:00! Echipele de start
Scrimă: România este vicecampioană europeană la sabie masculin echipe Scrimă: România este vicecampioană europeană la sabie masculin echipe
Universitatea Craiova, amical cu echipa lui Adrian Rus. Rezultatul partidei Universitatea Craiova, amical cu echipa lui Adrian Rus. Rezultatul partidei
Simone Tempestini, noul lider al campionatului după victoria de la Raliul Clujului
I-am impresionat pe britanici! Pe ce loc se situează selecţionata pregătită de Edi Iordănescu I-am impresionat pe britanici! Pe ce loc se situează selecţionata pregătită de Edi Iordănescu
Gabi Balint şi-a spus „oful” după înfrângerea cu Belgia: „Trebuie să recunoaştem” Gabi Balint şi-a spus „oful” după înfrângerea cu Belgia: „Trebuie să recunoaştem”

VIDEO | Belgia - Luxemburg 3-0. Un jucător de bază al viitorilor adversari de la EURO a ieşit accidentat

Fotbal Internațional Publicat de Daian Cutu pe 8 iun 2024

Echipa naţională a Belgiei, adversara României în grupa E la Euro 2024, a învins sâmbătă seara, pe teren propriu, scor 3-0, echipa naţională a Luxemburgului.

La Bruxelles, selecţionerul Belgiei, Domenico Tedesco, a fost nevoit să schimbe încă din minutul 16, când Thomas Meunier, titular în defensiva gazdelor, a ieşit accidentat, acuzând o întindere musculară. Belgienii au deschis scorul relativ târziu, în minutul 42, prin Romelu Lukaku, din penalti, şi la pauză au intrat cu avantaj minim.

În partea secundă Lukaku a reuşit dubla, în minutul 57, iar Leandro Trossard a stabilit scorul final, 3-0, în minutul 81.