Alertă în Bănie! Universitatea Craiova va avea o absenţă de marcă la duelul cu CFR Cluj Alertă în Bănie! Universitatea Craiova va avea o absenţă de marcă la duelul cu CFR Cluj
Brigada de arbitri delegată pentru partida care poate fi decisivă în lupta la retrogradare, Dinamo - FC Voluntari Brigada de arbitri delegată pentru partida care poate fi decisivă în lupta la retrogradare, Dinamo - FC Voluntari
Iuliana Demetrescu, delegată la o semifinală de Champions League Iuliana Demetrescu, delegată la o semifinală de Champions League
Aprobat! Schimbare majoră la CSA Steaua Aprobat! Schimbare majoră la CSA Steaua
Variantă surpinzătoare de antrenor pentru Bayern Munchen! Tehnicianul a fost contactat Variantă surpinzătoare de antrenor pentru Bayern Munchen! Tehnicianul a fost contactat
A fost anunţat primul transfer al verii în Superligă! Jucătorul Slaviei Praga va semna cu o echipă din play-off A fost anunţat primul transfer al verii în Superligă! Jucătorul Slaviei Praga va semna cu o echipă din play-off

VIDEO | Bergodi e mulţumit: "Trebuie să-mi felicit". Mesaj pentru Mirko Pigliacelli

Sepsi OSK Publicat pe 16 iul 2022

Egalul scos de Sepsi pe terenul Craiovei, 2-2 după 0-2 în minutul 59, l-a mulţumit pe Cristiano Bergodi. Fost antrenor în Bănie, italianul a vorbit frumos despre atitudinea arătată de elevii săi, dar şi despre Mirko Pigliacelli, aflat la ultimul meci în fotbalul românesc.
Bergodi a rămas surprins neplăcut de eliminarea CFR-ului de către armenii de la Pyunik Erevan şi ştie că şi Sepsi va avea o misiune dificilă contra slovenilor de la Olimpija Ljubljana:

"Prima repriză a fost puţin mai greu, dar în repriza a doua am schimbat sistemul, ne-am întors la sistemul nostru după ce am luat al doilea gol. Am început bine, eram acolo, ne-am dus peste ei şi i-am ţinut în jumătatea lor. Era mai greu pentru ei. Mă bucur, trebuie să-mi felicit băieţii, pentru că au reacţionat foarte bine. Mi-a plăcut spiritul, mentalitatea de a juca până la capăt. Am avut probleme după Supercupă, Matei şi Aganovic s-au accidentat, Rodriguez s-a văzut că e un jucător bun, dar s-a antrenat puţin cu noi şi nu putea juca de la început.

Eu zic că echipa a arătat foarte bine, mai ales în repriza a doua. 0-2 la Craiova...Nu ştiu câte echipe revin şi fac 2-2! Să nu uităm că am avut ocazie în ultima secundă, Pigliacelli a scos cu piciorul.

Mă bucur pentru Mirko, e un portar bun, o piesă importantă pentru Craiova. L-am antrenat, l-am cunoscut ca om şi ca jucător. Normal, e italian, se duce la Palermo, o echipă bună care a promovat. E o echipă care joacă cu 20.000 de fani în tribune şi în liga a doua. Îi urez baftă!

Sincer, eu am crezut că VAR-ul va valida golul nostru, am rămas puţin uimit. Apoi a scos cartonaşul roşu.

Nu mă aşteptam (n. red - la eliminarea CFR-ului), dar în fotbal se întâmplă. Au adus jucători noi, nu e uşor pentru Dan. Probabil, în Conference va face un drum mai lung decât celelalte echipe. Cred că au jucători acolo pentru a ieşi din această perioadă mai proastă.

Pentru noi va fi greu în Conference. M-am uitat la meciurile celor de la Ljubljana, au câştigat cu puţin noroc. Noi, Sepsi, suntem o echipă mică, un club tânăr", a spus Bergodi, la flash-interviul de după meci.