Xabi Alonso, după calificarea fabuloasă a lui Bayer Leverkusen în finala Europa League: „Mi-am privit jucătorii în ochi” Xabi Alonso, după calificarea fabuloasă a lui Bayer Leverkusen în finala Europa League: „Mi-am privit jucătorii în ochi”
FRL: Lupta pentru JO de la Paris continuă la Istanbul pentru Răzvan Arnăut şi Nicu Ojog FRL: Lupta pentru JO de la Paris continuă la Istanbul pentru Răzvan Arnăut şi Nicu Ojog
VIDEO | Sepsi - Rapid, astăzi, de la 20:30, în direct la Prima Sport 1! Duelul codaşelor din play-off VIDEO | Sepsi - Rapid, astăzi, de la 20:30, în direct la Prima Sport 1! Duelul codaşelor din play-off
Olympiakos produce o surpriză uriaşă în Conference League! Grecii vor juca pentru trofeu cu Fiorentina Olympiakos produce o surpriză uriaşă în Conference League! Grecii vor juca pentru trofeu cu Fiorentina
Ana Bogdan, aproape de o victorie de răsunet la Roma. Nu vom avea duel românesc în turul trei Ana Bogdan, aproape de o victorie de răsunet la Roma. Nu vom avea duel românesc în turul trei
Se cunoaşte finala Europa League! Un nou meci fabulos făcut de Bayer Leverkusen Se cunoaşte finala Europa League! Un nou meci fabulos făcut de Bayer Leverkusen

VIDEO | Botoşani - Voluntari, 3-3! Florescu, one man show! Două eliminări şi un penalty ratat la ultima fază de joc într-un meci interzis cardiacilor

Superliga Publicat pe 12 nov 2023

FC Botoşani a remizat, duminică, pe teren propriu, cu FC Voluntari, scor 3-3, în etapa a 16-a a Superligii.

FC Voluntari a deschis scorul prin Andrei, în minutul 6, şi a mai marcat prin Popescu (46’) şi Raţă (59’ - penalty).

În minutul 90+7, după consultarea VAR, FC Voluntari a primit un penalty, dar Ducan a apărat în faţa lui Raţă.

Pentru FC Botoşani au punctat Dican (38’), Gabriel (42’) şi Florescu (72’).

Din minutul 61, FC Voluntari a evoluat cu un jucător mai puţin, după eliminarea lui Nemec, până în minutul 76 când la FC Botoşani a fost eliminat Pius.

Partida a fost condusă la centru de Szabolcs Itsvan.

FC Botoşani - FC Voluntari 3-3 (Dican 38, David 42, Florescu 71 / Andrei 6, Popescu 46, Raţă 59 p)

• Antrenor: Ilie Poenaru

Min. 90 + 9: Fluier final! FC Botoşani - FC Voluntari se termină 3-3!

Min. 90 + 8: Ocazie uriaşă de a câştiga meciul pentru FC Voluntari! Ducan îi apără de această dată penalty-ul lui Ducan.

Min. 88: Ocazie mare de gol pentru FC Botoşani! Dican risipeşte cu o execuţie lamentabilă centrarea lui Florescu.

Min. 76: Pius (FC Botoşani) primeşte cartonaşul roşu.

Min. 71: GOL FC Botoşani! Florescu aduce egalarea la 3 pentru gazde printr-o acţiune individuală în care îşi arată clasa.

Min. 61: Adam Nemec (FC Voluntari) primeşte al doilea cartonaş galben şi este eliminat.

Min. 59: GOL FC Voluntari! Vadim Raţă transformă lovitura de pedeapsă provocată de henţul lui Dican. Penalty-ul a fost repetat pentru că mai mulţi ilfoveni intraseră în careul moldovenilor înaintea execuţiei.

Min. 52: Pius (FC Botoşani) primeşte cartonaşul galben.

Min. 46: GOL FC Voluntari! Popescu egalează pentru oaspeţi la prima fază din repriza secundă.

Min. 45 + 3: La pauză Botoşani conduce Voluntari cu 2-1!

Min. 42: GOL FC Botoşani! Gabriel David înscrie cu sânge rece dintr-o nouă pasă excelentă livrată de Florescu.

Min. 38: GOL FC Botoşani! Dican egalează printr-o lovitură de cap din centrarea lui Florescu.

Min. 33: Schimbare la FC Botoşani: iese Cărăuşu, intră Gabriel.

Min. 32: Ocazie pentru FC Voluntari! Aliji ratează singur cu portarul Ducan.

Min. 25: Alin Şeroni (FC Botoşani) primeşte cartonaşul galben.

Min. 25: Ocazie pentru Botoşani! Fernandez scoate şutul de la distanţă trimis de către Olinga.

Min. 22: Şutul lui Florescu din afara careului este uşor deviat, însă este reţinut fără emoţii de portarul Fernandez.

Min. 20: Crepulja (FC Voluntari) primeşte cartonaşul galben.

Min. 16: Ocazie pentru FC Voluntari! Nemec îi aşază mingea pe cap lui Popescu, care reia cu capul extrem de periculos pentru poarta gazdelor.

Min. 13: Nemec (FC Voluntari) primeşte şi el cartonaşul galben.

Min. 10: Florescu (FC Botoşani) primeşte cartonaşul galben pentru simulare, la o fază în careul ilfovenilor în care a existat contact.

Min. 6: GOL FC Voluntari! Doru Cristian Andrei deschide scorul cu un şut de excepţie din afara careului. Portarul Ducan, mascat de mai mulţi jucători, nu a văzut balonul decât foarte târziu şi nu a mai putut face nimic.

Min. 1: A început meciul!

Primul duel al zilei în Superligă este cel dintre FC Botoşani şi FC Voluntari. Partida este în direct, de la ora 13:30, pe Prima Sport 2 şi online pe PrimaPlay.ro.

FC Botoşani trece prin cel mai delicat moment în mulţi ani. Moldovenii au doar 7 puncte după 15 etape şi sunt pe ultima poziţie în Superligă.

De asemenea, Botoşani nu a mai câştigat de aproape şase luni în campionat! Ultimul succes a fost sezonul trecut, împotriva CS Mioveni, scor 5-1.

Nici Voluntari nu trece prin cele mai bune momente. Aflată pe locul 13, formaţia ilfoveană are un singur succes în ultimele 11 etape.

În partida tur, FC Voluntari s-a impus cu 2-1. Merloi a reuşit o dublă, în vreme ce moldovenii au punctat graţie unui gol marcat în proprie poartă de Armaş.