Ar putea fi lovitura verii în fotbalul românesc! Alex Cicâldău e dorit înapoi în Superliga Ar putea fi lovitura verii în fotbalul românesc! Alex Cicâldău e dorit înapoi în Superliga
VIDEO | FC Voluntari - Hermannstadt 0-0, în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro! Echipele de start VIDEO | FC Voluntari - Hermannstadt 0-0, în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro! Echipele de start
Barcelona, decizie finală cu privire la rămânerea lui Xavi pe banca tehnică Barcelona, decizie finală cu privire la rămânerea lui Xavi pe banca tehnică
Irina Begu a revenit cu dreptul după accidentare! S-a calificat în semifinale la turneul Megasaray Hotels Open din Antalya Irina Begu a revenit cu dreptul după accidentare! S-a calificat în semifinale la turneul Megasaray Hotels Open din Antalya
Dinamo a pregătit o surpriză copiilor la meciul cu Petrolul Dinamo a pregătit o surpriză copiilor la meciul cu Petrolul
FCSB ar putea suferi pierderi masive. Cel puţin cinci jucători sunt pe picior de plecare FCSB ar putea suferi pierderi masive. Cel puţin cinci jucători sunt pe picior de plecare

VIDEO ǀ CFR Cluj - FC Argeş 1-0. Clujenii se impun cu un gol marcat pe final şi vor întâlni Sepsi în semifinalele Cupei României

Cupa României Publicat pe 6 apr 2023

Primele semifinaliste s-au decis marţi şi miercuri, când UTA Arad a învins cu 1-0 FCU Craiova 1948, iar Universitatea Cluj a dispus de FC Hermannstadt, scor 2-1.

Semifinalele se vor disputa la 26 aprilie, iar Finala Cupei României, ediţia 2022/23, e programată la 24 mai.

_________________________________________________________________________________________________________________________________________

CFR Cluj s-a calificat, joi, în semifinalele Cupei României, după ce a învins, cu scorul de 1-0 (0-0), formaţia FC Argeş, în sferturile competiţiei.

Unicul gol al meciului a fost marcat de Karsniqi, în minutul 89.

CFR Cluj - FC Argeş 1-0 (Krasniqi E. 89')

• CFR Cluj: Sava - R. Bălan, Ţiru, Kolinger, Peteleu - Braun, Hoban, Muhar, Fica - Maglica, Yeboah
  • Rezerve: Scuffet, Manea, Burcă, Filip, Cvek, Petrila, Krasniqi, Bîrligea, Janga
  •
  • FC Argeş: Micle - Tofan, Dobrosavlevici, Turda, Brendon, Vianna - Jakolis, Meza Colli, Mimito, G. Creţu - Enzo
  • Rezerve: Micu, Njike, Oprescu, I. Şerban, Moisie, Tîrcoveanu, Bertrand, Rizzi, Garrita

Min. 90+3: Final de meci! Clujenii se impun cu un gol marcat pe final şi vor întâlni Sepsi în semifinalele Cupei României

Min. 89: GOOOL marcat de CFR Cluj! Krasniqi este servit de Bîrligea, iar kosovarul finalizează perfect, cu un şut la colţul scurt.

Min. 76: Ocazie mare pentru FC Argeş! Jakolis scapă în banda stângă şi trimtie în careu, dar şutul lui Garita e respins de Sava.

Min. 58: Ocazie mare pentru clujeni! Krasniqi trimtie în careu, iar şutul lui Kolinger este respins de Micle.

Min. 46: Primul şut pe poartă a lui CFR vine în începutul reprizei secunde. Muhar este cel care trimite în braţele lui Micle.

Min. 45+2: Final de primă parte!

Min. 19: Ocazie pentru FC Argeş! Enzo Celestine se înalţă şi loveşte mingea cu capul, dar încercarea lui este respinsă de Maglica.

Min. 1: A început partida!

Sepsi OSK s-a calificat în semifinalele Cupei României, după ce a învins, joi, cu scorul de 4-1, echipa CS Mioveni, în sferturile competiţiei.

Pentru Sepsi au marcat I. Gheorghe (54), Matei (69, 90) şi Tudorie (90+5), în timp ce pentru CS Mioveni a punctat Rădescu (75).

Din minutul 45+2, CS Mioevni a evoluat cu un jucător mai puţin, după eliminarea lui Pop.

Sepsi - Mioveni 4-1 ( Gheorghe I. 54', Matei C. 69', 90', Tudorie A. 90+5' / Rădescu I. 75')

• Sepsi: Niczuly - Dimitrov, Ciobotariu, Tamas, Ispas - Papa, Rodriguez - Ştefănescu, Matei, I. Gheorghe - Rondon
  • Rezerve: Began, Dumitrescu, Bălaşa, Ninaj, Păun, Francisco Santos, Aganovic, Safranko, Tudorie
  •
  • CS Mioveni: Greab - Garutti, Mboumbouni, Balaur - Sno, Pop, Lepistu, Toma, Garbellotto - Rusu, Benchaib
  • Rezerve: Sima, Panait, Rădescu, Scarlatache, Gutea, Carnat, Burnea, Lixandru, Diallo

Min. 90+5: Final de partidă! Covăsnenii merg în semifinalele Cupei, după un meci dominat total

Min. 90+5: GOOOL marcat de Sepsi! Mingea sare cu noroc la Tudorie, care înscrie până la urmă şi stabileşte scorul final.

Min. 90: GOOOL marcat de Sepsi! Şutul lui Matei intră în poartă, după devierea decisivă a lui Sno.

Min. 75: GOOOL marcat de CS Mioveni! Rădescu reduce din diferenţă cu un şut superb din marginea careului.

Min. 69: GOOOL marcat de Sepsi! Tudorie scapă singur cu portarul, dar trimite în bară cu poarta goală. Mingea ajunge la Matei, care înscrie al doilea gol al partidei.

Min. 54: GOOOL marcat de Sepsi! Ion Gheorghe primeşte o pasă în adâncime şi scapă cu Greab, pe care îl învinge cu un şut la colţul scurt.

Min. 51: Ocazie mare pentru argeşeni! Balaur trimite un şut-centrare care putea să iasă gol, dar Niczuly respinge balonul în corner.

Min. 46: A început a doua parte!

Min. 45+5: Final de primă repriză!

Min. 45+2: Cartonaş roşu pentru CS Mioveni! Vlad Pop are un gest urât şi îşi loveşte intenţionat adversarul, iar centralul îl taxează şi Mioveni rămâne în 10.

Min. 26: Nu este penalty! Centralul a acordat lovitură de la 11 metri pentru Sepsi, pentru un presupus henţ în careul lui CS Mioveni. Arbitrul a fost chemat la margine să revadă faza şi a schimbat decizia.

Min. 14: Ocazie pentru Sepsi! Lovitura de cap a lui Tamaş trece pe lângă poartă.

Min. 3: Ocazie mare pentru Sepsi! Matei este găsit perfect în careu, dar reuşeşte un luft de zile mari. Mingea ricoşează la Ştefănescu, a cărui şut este blocat de defensiva argeşenilor.

Hermnnastadt - ”U” Cluj 1-2 (Alhassan 41 / Chipciu 51, Thiam 75), pe Prima Sport 1. Echipele de start:

• Hermannstadt: Muţiu - Butean, Ene, Stoica, Opruţ - Mino Sota, Biceanu - Petrescu, Alhassan, Oroian - Babic
  • 'U' Cluj: Iliev - Oancea, Ilie, Ispas, Goranov - Remacle, Simion, Nistor, Haită - Tescan, Jose Gomes

Minutul 90+4: Fluier final! Universitatea Cluj se impune cu 2-1.

Minutul 75: GOL ”U” Cluj! Încă un jucător de pe bancă este decisiv. Thiam face o fentă şi trimite un şut în forţă din interiorul careului, după o pasă excelentă de la Oancea.

Minutul 51: GOL ”U” Cluj! Proaspăt intrat pe teren, Alex Chipciu egalează cu un super şut de la distanţă, care l-a lăsat fără replică pe portarul Muţiu.

Minutul 45+1: Pauză! Hermannstadt conduce cu 1-0.

Minutul 41: GOL Hermannstadt! Opruţ centrează de pe loc. Goranovic îl pierde din marcaj pe Alhassan, care reia cu capul din 5 metri.

Minutul 26: Oroian centrează din lovitură liberă, iar Mino Sota reia peste poartă din 3 metri. Niponul nu a putut lovi corect mingea.

Minutul 19: Petrescu execută o lovitură de colţ, Ene este bine poziţionat şi trimite cu capul. Iliev reuşeşte să prindă.

Marţi: UTA - FCU Craiova 1-0 (Postolachi 16), pe Prima Sport 1. Echipele de start:

• UTA: Kucher - Vuksevic, Benga, Chindriş, Roger - Batha, Cascini - Postolachi, Ubbink, Şteau - Milosevic
  • FCU Craiova: Gurău - Huygebaert, Henriques, Duarte, Mascarenhas - Albu, Asamoah - Negru, Ganea, Jibril - Blănuţă

Minutul 90+4: Fluier final! UTA se impune cu 1-0 şi se califică în semifinale.

Minutul 89: Şansă mare irosită de UTA! Pop îl lansează pe Otele în poziţie de singur cu portarul. Dar nigerianul trimite puţin pe lângă stâlpul din dreapta al porţii.

Minutul 73: Bahassa centrează din corner, iar Hyughebaert trimite cu capul direct în bara transversală.

Minutul 45+4: Pauză! UTA conduce cu 1-0.

Minutul 16: GOL UTA! Spaţii mari în defensiva oltenilor. Ubbink profită şi trimite la Postolachi, care deschide scorul, cu o execuţie printre picioarele portarului.

Minutul 3: Partida a fost întreruptă 5 minute, din cauza torţelor şi fumigenelor. Vizibilitatea în careul celor de la UTA fiind aproape inexistentă.