Mihai Rotaru a răbufnit după Universitatea Craiova - Sepsi: ”Şanse mari să fim campioni!”  | VIDEO EXCLUSIV Mihai Rotaru a răbufnit după Universitatea Craiova - Sepsi: ”Şanse mari să fim campioni!” | VIDEO EXCLUSIV
VIDEO | Torino - AC Milan 3-1. ”Diavolii” sunt înfânţi, dar termină pe 2 în Serie A VIDEO | Torino - AC Milan 3-1. ”Diavolii” sunt înfânţi, dar termină pe 2 în Serie A
Alaves - Getafe 1-0. Ianis Hagi a intrat pe teren în minutul 87 la învingători Alaves - Getafe 1-0. Ianis Hagi a intrat pe teren în minutul 87 la învingători
VIDEO | ”Nu am reuşit să ne atingem obiectivul”. Costel Gâlcă schimbă jocul Universităţii Craiova, dar termină cu eşec VIDEO | ”Nu am reuşit să ne atingem obiectivul”. Costel Gâlcă schimbă jocul Universităţii Craiova, dar termină cu eşec
VIDEO | Dan Petrescu s-a enervat la flash-interviuri. ”Voi spuneţi ce vreţi şi ne criticaţi” VIDEO | Dan Petrescu s-a enervat la flash-interviuri. ”Voi spuneţi ce vreţi şi ne criticaţi”
Un important finanţator nu vrea să o vadă pe Corvinul în cupele europene! "Ar fi frumos ca Hunedoara să renunţe" | VIDEO EXCLUSIV Un important finanţator nu vrea să o vadă pe Corvinul în cupele europene! "Ar fi frumos ca Hunedoara să renunţe" | VIDEO EXCLUSIV

VIDEO ǀ CFR Cluj – FCSB 1-1! Lidera din Superligă putea să se desprindă de principala urmăritoare fără intervenţia controversată din partea VAR

FCSB Publicat pe 10 dec 2023

Echipa bucureşteană FCSB a încheiat la egalitate duminică seara, în deplasare, scor 1-1, cu formaţia CFR Cluj, în etapa a 19-a din Superligă. FCSB a avut un gol anulat după o fază controversată.

Clujenii au început tare meciul din Gruia şi Târnovanu a respins şutul lui Avounou, în minutul 1, iar în minutul 7 Tachtsidis a reuşit să deschidă scorul, cu un şut din careu. Oaspeţii au revenit şi au egalat pe tabelă în minutul 26, când Florinel Coman a trimis o pasă perfectă şi Darius Olaru a înscris. Răzvan Sava a scos şutul lui Şut, din minutul 40, pentru ca pe final de repriză Olaru să se accidenteze, după un duel cu Avounou şi să fie înlocuit.

În minutul 51 Florinel Coman a înscris cu un şut superb, de la distanţă, dar arbitrul VAR, George Găman a semnalizat un fault la o fază anterioară şi Sebastian Colţescu a anulat golul după consultarea VAR, pentru un fault al lui Creţu la Otele. Bucureştenii au pus presiune şi au ratat prin Băluţă şi Compagno, au dominat repriza secundă, însă CFR putea da lovitura în minutul 88, prin Juricic, care a trimis pe lângă poartă. S-a încheiat 1-1 şi FCSB rămâne lider, cu 38 de puncte, urmată în clasament de CFR Cluj, cu 33 de puncte.

• CFR CLUJ: R. Sava - Kresic, M. Ilie, Morgan (E. Krasniqi 61) - Mogoş, Muhar, Tachtsidis (Cvek 80), Camora – Avounou (Fică 70), Bîrligea (Deac 70), Otele (Juricic 89). ANTRENOR: Andrea Mandorlini
  • FCSB: Târnovanu – Pantea (V. Creţu 46), Ngezana, Dawa, Radunovic - Ov. Popescu (Oct. Popescu 46), Ad. Şut, Olaru (Lixandru 45) - Al. Băluţă, Compagno, Fl. Coman. ANTRENOR: Elias Charalambous
  • Cartonaşe galbene: Muhar 58 / Compagno 86, Şut 86
  • Arbitri: Sebastian Colţescu - Radu Ghinguleac, Daniel Mitruţi - Florin Andrei
  • Arbitri VAR: George Găman - Adrian Popescu
  • Observator: Iosif Olah

CFR Cluj – FCSB 1-1 (Tachtsidis 7 / Olaru 26)

• Antrenor: Elias Charalambous

Min. 90 + 6: Fluier final! CFR Cluj – FCSB se termină 1-1.

Min. 88: Ocazie pentru CFR Cluj prin Juric! Ardelenii au fost foarte aproape să dea lovitura pe finalul partidei.

Min. 88: Ocazie pentru FCSB! Florinel Coman îi centrează lui Andrea Compagno, care reia la colţul scurt pe lângă poarta apărată de Răzvan Sava.

Min. 68: Ocazie pentru FCSB! Sava intervine la şutul lui Coman. Băluţă, aflat în ofsaid, şutează lamentabil.

Min. 61: Ocazie mare pentru FCSB de gol prin Andrea Compagno.

Min. 60: Ocazie pentru FCSB! Alexandru Băluţă este foarte aproape să înscrie un eurogol!

Min. 55: Fază periculoasă pentru CFR Cluj! Bîrligea şutează slab din careul oaspeţilor.

Min. 51: Florinel Coman înscrie un eurogol, însă bijuteria sa este anulată de VAR pentru un fault discutabil al lui Valentin Creţu asupra lui Otele.

Min. 46: A început a doua repriză! Dublă schimbare la FCSB: intră Octavian Popescu în locul lui Ovidiu Popescu, intră Creţu în locul lui Pantea.

Min. 45 + 4: La pauză scorul este 1-1!

Min. 45: Schimbare la FCSB: iese Darius Olaru accidentat, intră Mihai Lixandru.

Min. 40: Ocazie pentru FCSB! Şut trimite din afara careului mingea periculos, însă Sava are un răspuns pe măsură.

Min. 26: GOL FCSB! Florinel Coman îi oferă lui Darius Olaru o pasă boltată peste defensiva clujenilor, iar căpitanul ”roş-albaştrilor” înscrie un gol acrobatic.

Min. 20: Fază periculoasă pentru FCSB! Florinel Coman centrează, iar Alexandru Băluţă trimite cu capul, însă Răzvan Sava reţine fără mari emoţii.

Min. 7: GOL CFR Cluj! Tachtsidis profită de pasa greşită a lui Pantea şi deschide scorul cu un şut fără speranţe pentru Târnovanu.

Min. 1: Ocazie pentru CFR Cluj! Avounou şutează violent la colţul scurt din interiorul careului, iar Târnovanu respinge cu mari emoţii.

Min. 1: A început meciul!

CFR Cluj – FCSB, derby-ul etapei a 19-a din Superliga României, va fi transmis în direct de către Prima Sport 1, duminică, de la ora 20:00, şi online de către platforma www.primaplay.ro, locul unde se văd toate jocurile din Superliga României şi cele mai importante dueluri din Liga a 2-a.

În acelaşi timp, site-ul www.primasport.ro va reda în regim live video & text cele mai interesante faze ale întâlnirii cum ar fi golurile, paradele spectaculoase sau deciziile VAR.