Un fost jucător de la FCSB a anunţat unde se transferă Florinel Coman. ”Din ce am vorbit cu el e decis” | VIDEO EXCLUSIV Un fost jucător de la FCSB a anunţat unde se transferă Florinel Coman. ”Din ce am vorbit cu el e decis” | VIDEO EXCLUSIV
Simona Halep joacă marţi, în primul tur la Trophée Clarins. S-a stabilit ora Simona Halep joacă marţi, în primul tur la Trophée Clarins. S-a stabilit ora
Portughezul Nani pleacă de la Adana Demirspor Portughezul Nani pleacă de la Adana Demirspor
”Au plecat la vestiar ca şi cum nu s-ar fi întâmplat nimic”. George Galamaz, nemilos cu cei de la Voluntari | VIDEO EXCLUSIV ”Au plecat la vestiar ca şi cum nu s-ar fi întâmplat nimic”. George Galamaz, nemilos cu cei de la Voluntari | VIDEO EXCLUSIV
Ana Bogdan a abandonat în primul tur al turneului Trophée Clarins Ana Bogdan a abandonat în primul tur al turneului Trophée Clarins
Constantin Budescu s-a despărţit de Farul, dar ar putea continua în fotbalul românesc Constantin Budescu s-a despărţit de Farul, dar ar putea continua în fotbalul românesc

VIDEO ǀ CFR Cluj - Universitatea Craiova 1-1. Remiză spectaculoasă în derby-ul etapei

CFR Cluj Publicat pe 30 iul 2023

CFR Cluj a terminat la egalitate pe teren propriu, scor 1-1, cu formaţia Universitatea Craiova, într-un meci contând pentru etapa a treia din Superligă.

Craiovenii au deschis scorul la Cluj, Alexandru Creţu, în minutul 10, după o pasă a lui Alexandru Mitriţă. Gazdele au echilibrat partida, după startul dominat de olteni, şi au marcat golul egalizator în minutul 39. Yeboah a marcat, din pasa lui Tachtsidis. Pe finalul reprizei, în minutul 43, Andrei Ivan a scăpat singur cu portarul Răzvan Sava, dar a şutat prea devreme şi a trimis pe lângă poartă.

După reluare, Nicuşor Bancu a scos de pe linia porţii de două ori în aceeaşi fază, la loviturile de cap ale lui Kresic şi Yeboah. Raul Silva a trimis şi el cu capul, în minutul 57, dar Răzvan Sava a respins. Jefte Betancor a ratat şi el în minutul 75 şi partida s-a încheiat la egalitate, 1-1. CFR Cluj este pe locul secund, cu 7 puncte, iar Universitatea Craiova, cu 5 puncte, ocupă locul 6.

VIDEO ǀ CFR Cluj - Universitatea Craiova 1-1 (Yeboah 39 / Creţu 10), la Prima Sport 1. Echipele de start:

• CFR Cluj: Sava - Mogoş, Kresic, Morgan - Manea (cpt.), Muhar, Tachtsidis, Avounou, Krasniqi - Yeboah, Bîrligea
  • Universitatea Craiova: L. Popescu - Vlădoiu, Zajkov, Raul Silva, Bancu (cpt.) - Al. Creţu, Screciu - Işfan, Danciu, Mitriţă - Ivan

Minutul 90+7: Fluier final! Se termină 1-1.

Minutul 76: Jefte se întoarce de lângă un adversar şi reia din întoarcere în portarul Popescu.

Minutul 68: Zajkov reia din poziţie ideală puţin pe lângă poartă.

Minutul 45+3: Pauză! Scorul este 0-0.

Minutul 43: Ocazie mare pentru olteni! Ivan scapă singur cu Sava, dar trimite în plasa laterală.

Minutul 39: GOL CFR! Yeaboah reia în poartă centrarea perfectă a lui Tachtsidis.

Minutul 36: Krasniqi este aproape de egalare, dar şutul său cu latul trece razant pe lângă bară.

Minutul 19: Muhar trage în forţă, dar Popescu respinge în lateral.

Minutul 10: GOL Universitatea Craiova! Danciu bate rapid un corner până la Mitriţă, care centrează. Creţu îi ia faţa lui Morgan şi înscrie din 5 metri.

Minutul 9: Muhar trimite cu capul din câţiva metri, dar Popescu respinge.

-----------------------------------

Se întâlnesc două echipe cu pretenţii la titlul de campioană. CFR Cluj a început perfect în primele două etape pe care le-a câştigat 2-0 în Gruia cu nou-promovata Poli Iaşi şi 3-1 în deplasare la UTA.

De cealaltă parte, Universitatea Craiova şi-a trecut în cont un succes cu 2-0 pe terenul lui Dinamo, însă a obţinut doar o remiză albă pe teren propriu cu o altă nou-promovată, Oţelul Galaţi. Cel din urmă rezultat a condus la demiterea lui Eugen Neagoe şi la înlocuirea acestuia cu Laurenţiu Reghecampf pe banca ”leilor”.

În sezonul precedent, CFR Cluj a terminat campionatul pe locul al 3-lea, în timp ce Universitatea Craiova s-a poziţionat pe 4. Partidele dintre cele două formaţii au fost extrem de echilibrate în stagiunea anterioară. Ambele au câştigat în timpul sezonului regular pe teren propriu cu 2-0 şi au remizat în play-off cu 1-1, tur-retur.