Formula 1 | Hülkenberg va părăsi Haas şi va deveni primul recrut al Audi

Ultimă oră! Transferul lui Coman în Qatar, prăbuşit? Becali a făcut anunţul: ”Poate să îmi aducă 50 de milioane şi să îl dau cu 5 milioane?”

Cine ar trebui să apare la EURO? Verdict clar dat: ”El are o mare problemă la centrări!” | VIDEO EXCLUSIV

E gata! Cine va arbitra derby-ul FCSB – Farul. Echipa lui Becali poate câştiga titlul

Romario s-a antrenat pentru prima dată în 16 ani: "Sunt rupt de oboseală, o să vină targa să mă ia"

Seară de Cannes la Cinemaraton dedicată regizorului Cristian Mungiu Seară de Cannes la Cinemaraton dedicată regizorului Cristian Mungiu

VIDEO | CFR îşi face marea rivală "varză a la Cluj", la capătul unui meci controlat în totalitate

Superliga Publicat pe 13 mar 2023

CFR a câştigat fără drept de apel derbyul oraşului Cluj-Napoca cu Universitatea, cu scorul de 4-0 (3-0), în ultimul meci al etapei a XXX-a, ultima a sezonului regulat din Superliga.

Golurile au fost marcate de Janga (25-penalty), Krasniqi (32), Manea (42-penalty) şi Birligea (90+4).

În minutul 81, CFR Cluj a mai primit o lovitură de pedeapsă, dar Krasniqi nu a reuşit să transforme.

VIDEO | CFR Cluj - ”U” Cluj 4-0 (Janga 26-penalty, Krasniqi 32, Manea 42, Bîrligea 90+4), în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Echipele de start:

• CFR Cluj: Scuffet – Cr. Manea, Yuri, A. Burcă, Camora – C. Deac, Muhar, Boateng, Krasniqi – Janga, Petrila
  • ”U” Cluj: Gorcea – Piţian, A. Miron, D. Ispas – Martic, Remacle, Bic, Pires, Oancea – Thiam, I. Stoica

Minutul 90+6: Fluier final! CFR se impune cu 4-0!

Minutul 90+4: GOL CFR! Defensiva celor de la ”U” este prinsă din nou pe picior greşit, iar Bîrligea îşi trece şi el numele pe lista marcatorilor.

Minutul 80: Erori incredibile în defensiva celor de la ”U” Cluj! Cei 3 fundaşi centrali au făcut henţ. Piţian greşeşte, dar Gorcea reuşeşte să apere execuţia lui Krasniqi.

Minutul 55: Manea centrează din flanc, Gorcea respinge până la Muhar, care nu prinde cadrul, deşi avea toată poarta goală!

Minutul 50: Şansă mare irosită de ”U”! Stoica îl găseşte excelent pe Goranov, dar bulgarul trage din câţiva metri în Scuffet.

Minutul 45+3: Pauză! CFR conduce cu 3-0!

Minutul 42: GOL CFR! Remacle comite henţ în careu din cădere, după consultarea VAR, centralul dictează penalty. Manea transformă fără emoţii şi duce scorul la 3-0.

Minutul 32: GOL CFR! Fază excelent lucrată de ardeleni. Manea pătrunde în careu şi scoate la Krasniqi, care apare excelent la prima bară şi marchează din câţiva metri.

Minutul 25: GOL CFR! Ispas comite henţ în careu, iar arbitrul dictează corect penalty. Janga trage pe centrul porţii şi transformă, portarul fiind sărit pe colţ.

Minutul 17: Burcă pierde incredibil de uşor mingea la mijlocul terenului, Bic îl deposedează dar din poziţie de singur cu Scuffer reia defectuos.

Minutul 12: Petrila trimite din corner, iar Janga reia în plasa laterală.

-----------------

CFR Cluj a ratat şansa de a urca pe primul loc în Superliga, după egalul făcut cu Sepsi în runda trecută. Ardelenii au depăşit perioada slabă, în care înregistraseră 2 insuccese consecutive şi au ajuns la patru meciuri fără înfrângere dintre care trei victorii şi un egal.

De cealaltă parte, ”U” Cluj va lupta în play-out pentru a rămâne în prima ligă, dar nu e adversar deloc uşor pentru trupa lui Dan Petrescu. ”Şepcile roşii” au reuşit surpriza etapa trecută şi s-au impus cu 2-0 în faţa Farului, ajungând la cinci meciuri consecutive fără înfrângere.

Ultima înfruntare dintre cele două s-a încheiat cu victoria CFR-ului, cu 2-1.