”Cum să ieşi aşa? Ai doi metri”. Ştefan Târnovanu a gafat, iar Gigi Becali a reacţionat ferm! ”Cum să ieşi aşa? Ai doi metri”. Ştefan Târnovanu a gafat, iar Gigi Becali a reacţionat ferm!
VIDEO | Atalanta, demonstraţie de forţă la returul cu Fiorentina şi calificare în finala Coppa Italia VIDEO | Atalanta, demonstraţie de forţă la returul cu Fiorentina şi calificare în finala Coppa Italia
VIDEO | Everton - Liverpool 2-0. ”Cormoranii” pot cădea pe 3 în Premier League VIDEO | Everton - Liverpool 2-0. ”Cormoranii” pot cădea pe 3 în Premier League
VIDEO | ”Este important că am câştigat un punct”. Charalambous încă nu este campion VIDEO | ”Este important că am câştigat un punct”. Charalambous încă nu este campion
VIDEO | Târnovanu, foarte afectat de gafa cu Sepsi: ”Amânăm titlul din cauza mea” VIDEO | Târnovanu, foarte afectat de gafa cu Sepsi: ”Amânăm titlul din cauza mea”
VIDEO | Florinel Coman a rezistat mai puţin de jumătate de repriză: ”Sper să nu am nicio problemă” VIDEO | Florinel Coman a rezistat mai puţin de jumătate de repriză: ”Sper să nu am nicio problemă”

VIDEO | CS Mioveni - Chindia 2-0! Nicolae Dică l-a învins pe Anton Petrea în duelul antrenorilor exilaţi de la FCSB

CS Mioveni Publicat pe 5 mar 2023

CS Mioveni – Chindia Târgovişte (2-0), partidă din runda a 29-a a SuperLigii României, s-a disputat azi, de la ora 13:00, în direct pe Prima Sport 2 şi www.primaplay.ro. Golurile au fost marcate de Rusu (în minutul 34) şi Lixandru (în minutul 90+1).

Tot duminică se mai dispută meciurile Petrolul - Universitatea Craiova (15:30, Prima Sport 1) şi UTA – FCSB (21:00, Prima Sport 1).

CS Mioveni – Chindia 2-0 (Rusu 34, Lixandru 90 + 1)

• CS Mioveni: 12. Greab - 2. Sno, 25. Balaur, 27. Garutti, 6. Burnea - 23. Panait, 24. Pop - 8. Antal, 11. Benchaib, 19. Diallo - 90. Rusu.
  • Rezerve: 22. Croitoru - 4. Mboumbouni, 5. Lixandru, 14. Lepistu, 16. Rădescu, 10. Coşereanu, 31. Carnat, 9. Krasniqi, 20. Buziuc.
  • Antrenor: Nicolae Dică.
  • Chindia: 33. Căbuz - 98. Căpuşă, 91. Corinus, 25. Boldor, 15. Dinu - 10. Neguţ, 16. Perianu, 8. Dulca, 17. Chamed - 19. Popa, 9. Cooper.
  • Rezerve: 1. D.Moldovan - 21. Orozco, 29. Buş, 88. Ioniţă. 23. Mihaiu, 11. Atanase, 7. Jipa, 77. Şerban, 80. Dumitraşcu.
  • Antrenor: Anton Petrea.

Min. 90 + 5: Fluier final! CS Mioveni învinge Chindia Târgovişte cu 2-0!

Min. 90 + 1: GOL CS Mioveni! Lixandru îl învinge pe Moldovan şi asigură toate cele 3 puncte argeşenilor. Anterior, Moldovan apărase şutul lui Rădescu.

Min. 76: Schimbare la Chindia de portari: iese Căbuz, căruia i s-a făcut rău, intră Moldovan.

Min. 61: Ocazie pentru Chindia! Daniel Popa îl lansează pe Cooper, blocat în ultima clipă de apărarea argeşeană.

Min. 50: Ocazie pentru Chindia Targovişte! Şerban trage la colţul lung pe lângă poarta adversă.

Min. 46: A început a doua repriză!

Min. 45 + 3: La pauză CS Mioveni – Chindia este 1-0!

Min. 45 + 2: Ocazie pentru Chindia Târgovişte! Greab respinge şutul lui Daniel Popa.

Min. 34: GOL CS Mioveni! Bogdan Rusu îl învinge pe Cătălin Căbuz dintr-un voleu superb din pasa lui Pop.

Min. 32: Ocazie pentru Chindia Târgovişte, cu Cooper în prim-plan!

Min. 31: Ocazie pentru Chindia Târgovişte! Greab intervine la reluarea lui Corinus.

Min. 24: Ocazie pentru Chindia! Căpitanul Neguţ scapă singur cu portarul advers, însă şutează pe lângă ţintă.

Min. 13: Schimbare la Chindia Târgovişte: iese Chamed accidentat, intră Dumitraşcu.

Min. 12: Ocazie pentru Chindia Targoviste! Greab reţine şutul expediat de Cooper după o acţiune individuală.

Min. 1: Start meci!

CS Mioveni – Chindia Târgovişte, partidă din runda a 29-a a SuperLigii României, se dispută azi, de la ora 13:00, în direct pe Prima Sport 2 şi www.primaplay.ro. Runda trecută, niciuna dintre ele nu a reuşit să câştige.

CS Mioveni a cedat la scor, pe teren propriu, în faţa Voluntariului, scor 0-3, ajungând la două eşecuri la rând. Anterior a mai pierdut şi cu FC U Craiova, scor 1-2.

De partea cealaltă, Chindia a făcut 0-0 cu FC U Craiova, dar înainte a cedat cu Rapid, scor 0-2.

Înainte de startul rundei, CS Mioveni, formaţie antrenată de Nicolae Dică, e ultima în SuperLiga României, cu 18 puncte, iar Chindia, pregătită de Toni Petrea, e pe locul 10, cu 31 de puncte.

"Am făcut o partidă slabă”. S-a stins magia lui Dică la CS Mioveni?

FC Voluntari a învins în deplasare, formaţia CS Mioveni, scor 3-0, într-un meci al etapei cu numărul 28 din Superligă.

Echipa lui Liviu Ciubotariu nu a avut emoţii pe terenul ultimei clasate. Ilfovenii au deschis scorul în minutul 29, când Aliji l-a găsit bine în careu pe Nemec, iar acesta a înscris. Nemec şi Aliji au colaborat şi al doilea gol al oaspeţilor, înscris de Mihai Răduţ în minutul 64.

Nicolae Dică a ajuns la două partide consecutive cu eşec, iar situaţia celor de la Mioveni a redevenit complicată, fiind la 6 puncte de penultimul loc, ocupat de UTA Arad, care are însă un meci mai puţin disputat.

"Am făcut o partidă slabă. În a doua repriză, am schimbat sistemul, ne-am creat câteva ocazii de gol până la golul doi. Apoi am primit şi golul doi şi a fost greu să mai revenim. În prima repriză n-am pus nicio problemă adversarului!

Asta este, sunt aceiaşi băieţi care în primele cinci etape n-au pierdut. Orice înfrângere e greu de digerat, dar sunt aici ca să ridic moralul băieţilor. Trebuie să jucăm cum am făcut-o în primele cinci etape.

Meciul de astăzi îl iau ca pe un accident. Am încredere în băieţii mei. Trebuie să fim uniţi şi să ne îndeplinim obiectivul. Nu e uşor, am spus-o de când am venit. Sunt alte echipe care nu câştigă de trei luni, patru luni. Noi nu avem voie să pierdem?”, a explicat Dică, la flash-interviuri.

Echipele probabile:

• CS Mioveni (4-2-3-1): Greab - Sno, Scarlatache, Garutti, Pedroso - Lixandru, Panait - Diallo, Benchaib, Carnat - B. Krasniqi
  • Rezerve: Croitoru, Burnea, Antal, Coşereanu, Lepistu, Rădescu, Buziuc, V. Pop, B. Rusu
  • Antrenor: Nicolae Dică
  • Chindia (4-2-3-1): Căbuz - Căpuşă, Boldor, Orozco, Ad. Ioniţă - M. Dulca, Dumitraşcu - Neguţ, Vorobjovas, D. Popa - Cooper
  • Rezerve: D. Moldovan, Jipa, Atanase, C. Dinu, Perianu, Chamed, Mihaiu, L. Buş, A. Şerban
  • Absenţi: Akhmatov (suspendat), Grubac, Celea (accidentaţi), Popadiuc (incert)
  • Antrenor: Anton Petrea