VIDEO | Borussia Dortmund - PSG 1-0. Nemţii iau prima opţiune pentru calificarea în finala Ligii Campionilor VIDEO | Borussia Dortmund - PSG 1-0. Nemţii iau prima opţiune pentru calificarea în finala Ligii Campionilor
Victor Piţurcă, deloc impresionat de Florinel Coman. ”Este invizibil! Dispare mult din joc!” Victor Piţurcă, deloc impresionat de Florinel Coman. ”Este invizibil! Dispare mult din joc!”
”M-am decis să nu mai susţin echipa”. Un club din Liga 2 rămâne fără finanţator ”M-am decis să nu mai susţin echipa”. Un club din Liga 2 rămâne fără finanţator
"Au început negocierile cu agentul lui”. Clubul care face tot posibilul să îl aibă pe Risto Radunovic "Au început negocierile cu agentul lui”. Clubul care face tot posibilul să îl aibă pe Risto Radunovic
S-a aflat motivul pentru care Jannik Sinner s-a retras de la Madrid Open S-a aflat motivul pentru care Jannik Sinner s-a retras de la Madrid Open
Dennis Man şi Valentin Mihăilă au pus umărul la revenirea Parmei în Serie A! Dennis Man şi Valentin Mihăilă au pus umărul la revenirea Parmei în Serie A!

VIDEO | CS Mioveni - Chindia 2-0! Nicolae Dică l-a învins pe Anton Petrea în duelul antrenorilor exilaţi de la FCSB

CS Mioveni Publicat pe 5 mar 2023

CS Mioveni – Chindia Târgovişte (2-0), partidă din runda a 29-a a SuperLigii României, s-a disputat azi, de la ora 13:00, în direct pe Prima Sport 2 şi www.primaplay.ro. Golurile au fost marcate de Rusu (în minutul 34) şi Lixandru (în minutul 90+1).

Tot duminică se mai dispută meciurile Petrolul - Universitatea Craiova (15:30, Prima Sport 1) şi UTA – FCSB (21:00, Prima Sport 1).

CS Mioveni – Chindia 2-0 (Rusu 34, Lixandru 90 + 1)

• CS Mioveni: 12. Greab - 2. Sno, 25. Balaur, 27. Garutti, 6. Burnea - 23. Panait, 24. Pop - 8. Antal, 11. Benchaib, 19. Diallo - 90. Rusu.
  • Rezerve: 22. Croitoru - 4. Mboumbouni, 5. Lixandru, 14. Lepistu, 16. Rădescu, 10. Coşereanu, 31. Carnat, 9. Krasniqi, 20. Buziuc.
  • Antrenor: Nicolae Dică.
  • Chindia: 33. Căbuz - 98. Căpuşă, 91. Corinus, 25. Boldor, 15. Dinu - 10. Neguţ, 16. Perianu, 8. Dulca, 17. Chamed - 19. Popa, 9. Cooper.
  • Rezerve: 1. D.Moldovan - 21. Orozco, 29. Buş, 88. Ioniţă. 23. Mihaiu, 11. Atanase, 7. Jipa, 77. Şerban, 80. Dumitraşcu.
  • Antrenor: Anton Petrea.

Min. 90 + 5: Fluier final! CS Mioveni învinge Chindia Târgovişte cu 2-0!

Min. 90 + 1: GOL CS Mioveni! Lixandru îl învinge pe Moldovan şi asigură toate cele 3 puncte argeşenilor. Anterior, Moldovan apărase şutul lui Rădescu.

Min. 76: Schimbare la Chindia de portari: iese Căbuz, căruia i s-a făcut rău, intră Moldovan.

Min. 61: Ocazie pentru Chindia! Daniel Popa îl lansează pe Cooper, blocat în ultima clipă de apărarea argeşeană.

Min. 50: Ocazie pentru Chindia Targovişte! Şerban trage la colţul lung pe lângă poarta adversă.

Min. 46: A început a doua repriză!

Min. 45 + 3: La pauză CS Mioveni – Chindia este 1-0!

Min. 45 + 2: Ocazie pentru Chindia Târgovişte! Greab respinge şutul lui Daniel Popa.

Min. 34: GOL CS Mioveni! Bogdan Rusu îl învinge pe Cătălin Căbuz dintr-un voleu superb din pasa lui Pop.

Min. 32: Ocazie pentru Chindia Târgovişte, cu Cooper în prim-plan!

Min. 31: Ocazie pentru Chindia Târgovişte! Greab intervine la reluarea lui Corinus.

Min. 24: Ocazie pentru Chindia! Căpitanul Neguţ scapă singur cu portarul advers, însă şutează pe lângă ţintă.

Min. 13: Schimbare la Chindia Târgovişte: iese Chamed accidentat, intră Dumitraşcu.

Min. 12: Ocazie pentru Chindia Targoviste! Greab reţine şutul expediat de Cooper după o acţiune individuală.

Min. 1: Start meci!

CS Mioveni – Chindia Târgovişte, partidă din runda a 29-a a SuperLigii României, se dispută azi, de la ora 13:00, în direct pe Prima Sport 2 şi www.primaplay.ro. Runda trecută, niciuna dintre ele nu a reuşit să câştige.

CS Mioveni a cedat la scor, pe teren propriu, în faţa Voluntariului, scor 0-3, ajungând la două eşecuri la rând. Anterior a mai pierdut şi cu FC U Craiova, scor 1-2.

De partea cealaltă, Chindia a făcut 0-0 cu FC U Craiova, dar înainte a cedat cu Rapid, scor 0-2.

Înainte de startul rundei, CS Mioveni, formaţie antrenată de Nicolae Dică, e ultima în SuperLiga României, cu 18 puncte, iar Chindia, pregătită de Toni Petrea, e pe locul 10, cu 31 de puncte.

"Am făcut o partidă slabă”. S-a stins magia lui Dică la CS Mioveni?

FC Voluntari a învins în deplasare, formaţia CS Mioveni, scor 3-0, într-un meci al etapei cu numărul 28 din Superligă.

Echipa lui Liviu Ciubotariu nu a avut emoţii pe terenul ultimei clasate. Ilfovenii au deschis scorul în minutul 29, când Aliji l-a găsit bine în careu pe Nemec, iar acesta a înscris. Nemec şi Aliji au colaborat şi al doilea gol al oaspeţilor, înscris de Mihai Răduţ în minutul 64.

Nicolae Dică a ajuns la două partide consecutive cu eşec, iar situaţia celor de la Mioveni a redevenit complicată, fiind la 6 puncte de penultimul loc, ocupat de UTA Arad, care are însă un meci mai puţin disputat.

"Am făcut o partidă slabă. În a doua repriză, am schimbat sistemul, ne-am creat câteva ocazii de gol până la golul doi. Apoi am primit şi golul doi şi a fost greu să mai revenim. În prima repriză n-am pus nicio problemă adversarului!

Asta este, sunt aceiaşi băieţi care în primele cinci etape n-au pierdut. Orice înfrângere e greu de digerat, dar sunt aici ca să ridic moralul băieţilor. Trebuie să jucăm cum am făcut-o în primele cinci etape.

Meciul de astăzi îl iau ca pe un accident. Am încredere în băieţii mei. Trebuie să fim uniţi şi să ne îndeplinim obiectivul. Nu e uşor, am spus-o de când am venit. Sunt alte echipe care nu câştigă de trei luni, patru luni. Noi nu avem voie să pierdem?”, a explicat Dică, la flash-interviuri.

Echipele probabile:

• CS Mioveni (4-2-3-1): Greab - Sno, Scarlatache, Garutti, Pedroso - Lixandru, Panait - Diallo, Benchaib, Carnat - B. Krasniqi
  • Rezerve: Croitoru, Burnea, Antal, Coşereanu, Lepistu, Rădescu, Buziuc, V. Pop, B. Rusu
  • Antrenor: Nicolae Dică
  • Chindia (4-2-3-1): Căbuz - Căpuşă, Boldor, Orozco, Ad. Ioniţă - M. Dulca, Dumitraşcu - Neguţ, Vorobjovas, D. Popa - Cooper
  • Rezerve: D. Moldovan, Jipa, Atanase, C. Dinu, Perianu, Chamed, Mihaiu, L. Buş, A. Şerban
  • Absenţi: Akhmatov (suspendat), Grubac, Celea (accidentaţi), Popadiuc (incert)
  • Antrenor: Anton Petrea