VIDEO | Alaves - Girona 2-2. Ianis Hagi încurcă revelaţia din La Liga VIDEO | Alaves - Girona 2-2. Ianis Hagi încurcă revelaţia din La Liga
VIDEO | Frosinone - Inter 0-5. Campioana Italiei obţine cel mai clar succes stagional VIDEO | Frosinone - Inter 0-5. Campioana Italiei obţine cel mai clar succes stagional
Bernd Storck şi-a îndeplinit obiectivul. ”Şi-au depăşit limitele” Bernd Storck şi-a îndeplinit obiectivul. ”Şi-au depăşit limitele”
Naţionala României de volei feminin, o victorie şi trei înfrângeri în amicale cu Ţările de Jos şi Germania Naţionala României de volei feminin, o victorie şi trei înfrângeri în amicale cu Ţările de Jos şi Germania
A fost identificat momentul care a declanşat criza la Rapid. "Asta e realitatea" | VIDEO EXCLUSIV
Scene incredibile la Roma! Novak Djokovic a fost lovit în cap cu un recipient metalic în cap Scene incredibile la Roma! Novak Djokovic a fost lovit în cap cu un recipient metalic în cap

VIDEO | Cu un om în minus, FCSB obţine o victorie de moral în faţa lui FCU Craiova

Superliga Publicat de Daian Cutu pe 12 nov 2023

FCSB a câştigat pe teren propriu, scor 2-1, cu formaţia FCU Craiova, în etapa a 16-a din Superligă. Gazdele au jucat în inferioritate numerică timp de mai bine de 40 de minute.

FCSB a început tare meciul cu FCU Craiova şi a deschis scorul în minutul 9, prin Florinel Coman, din lovitură liberă, După numai două minute, Mascarenhas l-a faultat în careu pe Băluţă şi arbitrul Adrian Cojocaru a dictat penalti. A executat şi a transformat Olaru în minutul 12. Meciul a luat o altă turnură în minutul 57, când Valentin Creţu a primit roşu direct pentru o intrare la Bahassa şi a fost eliminat.

În minutul 65 Blănuţă a redus din diferenţă, cu o lovitură de cap, dar oltenii nu au avut forâa să egaleze şi bucureştenii s-au impus cu 2-1.

Astfel, FCSB are 34 de puncte şi este lider în clasament, iar FCU Craiova ocupă locul 14, cu 15 puncte.

VIDEO | FCSB - FCU Craiova 2-1 (Coman 9, Olaru 12-penalty / Blănuţă 65), în direct pe Prima Sport 1! Echipele de start:

• FCSB: Târnovanu - V. Creţu, Ngezana, Lixandru, Radunovic - Djokovic, Ad. Şut, Olaru - Al. Băluţă, Radaslavescu, Fl. Coman
  • FCU Craiova: Gurău - R. Negru, Compagnucci, Lacroix, Mascarenhas - Dr. Albu, Van Durmen - Sidibe, A. Chiţu, Bahassa - V. Blănuţă

Minutul 90+4: Final de meci! FCSB se impune cu 2-1.

Minutul 65: GOL FCU Craiova! Blănuţă se înalţă la o lovitură liberă şi reia cu capul. Târnovanu a rămas spectator.

Minutul 57: Creţu are o intrare foarte dură la Bahassa şi vede direct cartonaş roşu.

Minutul 47: Chiţu scoate la limita careului mic, dar Blănuţă reia de lângă Lixandru pe lângă poartă.

Minutul 45+3: Pauză! FCSB conduce cu 2-0.

Minutul 12: GOL FCSB! Mascarenhas îl faultează în careu pe Băluţă. Olaru a transformat fără emoţii.

Minutul 9: GOL FCSB! Coman bate o lovitură liberă de la 25 de metri. Portarul Gurău nu se plasează bine.

"Roş-albastrii" sunt coşmarul oltenilor. În ultimele 20 de partide directe, FCU Craiova nu a reuşit să câştige cu FCSB.

Şi forma din acest sezon este de partea bucureştenilor. La finalul turului, FCSB a fost pe primul loc, cu 31 de puncte, în vreme ce FCU Craiova a terminat prima parte a sezonului abia pe locul 14, cu 15 puncte.

În precedenta partidă din acest sezon, FCSB s-a impus fără emoţii, scor 3-1.