I-a decis soarta Istvan Kovacs Barcelonei? Centralul din Superligă l-a eliminat pe Araujo, iar PSG a egalat. Arbitrul i-a arătat cartonaşul roşu şi lui Xavi | VIDEO

Marius Şumudică anunţă următorul mare tun dat de Rapid: ”E cel mai bun atacant din România” Marius Şumudică anunţă următorul mare tun dat de Rapid: ”E cel mai bun atacant din România”
Fostul mare fotbalist critică decizia lui Florinel Coman de pleca în Qatar: „Pierzi 20% din ceea ce ştii” Fostul mare fotbalist critică decizia lui Florinel Coman de pleca în Qatar: „Pierzi 20% din ceea ce ştii”
LIVE VIDEO | PSG şi Borussia Dortmund se califică în semifinale după o nouă seară de poveste din UEFA Champions League LIVE VIDEO | PSG şi Borussia Dortmund se califică în semifinale după o nouă seară de poveste din UEFA Champions League
Rafael Nadal s-a calificat în turul doi la Barcelona Rafael Nadal s-a calificat în turul doi la Barcelona
Ultimă oră! Dennis Man, pe urmele lui Adrian Mutu. Gigantul din Serie A care îl doreşte pe internaţionalul român

VIDEO | Cupa României, 16-imi. Universitatea Craiova - CFR Cluj 1-0. Oltenii îşi iau revanşa după înfrângerea din Casa Liga 1 şi elimină campioana din Cupa României!

Cupa României Publicat de Andrei Ionascu, de Daian Cutu pe 23 sep 2021

Universitatea Craiova - CFR Cluj, 1-0

CS U Craiova s-a impus în faţa celor de la CFR, 1-0, şi s-a calificat în optimile Cupei României.

Chiar dacă Craiova a început bine tactic şi a dominat, jocul acestora nu a strălucit deloc. Ocaziile mari lipsind cu desăvârşire. În minutul 8 au avut parte de prima fază periculoasă, care nu s-a concretizat. Markovic a trimis peste poartă din câţiva metri. Oltenii au reuşit să bage mingea în plasă în minutul 21, dar din ofsaid, iar scorul a rămas neschimbat. Apoi a urmat o perioadă fără evenimente notabile.

Şi în cea de-a doua repriză, oltenii au fost cei care au început mai periculos. Chiar în minutul 46 au avut o ocazie de a marca, prin Marius Constantin. Surpriza a venit abia în minutul 63. Francezul Lyes Houri a marcat un gol superb de la distanţă şi i-a adus pe olteni în avantaj. Ardelenii au venit rapid cu o replică şi au fost aproape de a marca printr-o lovitură de cap a lui Cestor, dar intervenţia decisivă a lui Lazăr a făcut ca oltenii să rămână în avantaj.

Echipa lui Reghecampf nu a strălucit, dar a jucat mai bine şi a obţinut calificarea în final.

----------------

Final de meci!

Min. 94: Craiova, ratare incredibilă! Koljic a scăpat singur cu portarul, dar a ratat.

Min. 92: Ardelenii au fost aproape de egalare în prelungirile partidei!

Min. 72: Ocazie mare pentru CFR Cluj! Cestor a trimis bine cu capul din faţa porţii, dar portarul s-a aflat la post.

Min. 63. GOOOOOLLLL CRAIOVA!!! Oltenii deblochează tabela printr-un eurogol marcat de Houri.

Min. 46. Ocazie Craiova! Oltenii puteau marca rapid intr-un corner, dar Marius Constantin a trimis în blocaj de la colţul lung.

Min. 45: S-a încheiat prima repriză.

Min. 38: Ocazie Craiova! Vătăjelu putea trimite mingea în plasă dintr-o centrare, însă nu s-a sincronizat bine şi a ratat execuţia.

Min. 36: Chipciu trimite un şut bun pe spaţiul porţii, dar portarul este la post.

Min. 21: Baiaram trimite mingea în poartă, însă din ofsaid! Scorul rămâne 0-0.

Min. 16: Încă un avertisment pentru CFR! Florin Ştefan vede galbenul după o intrare cu talpa.

Min. 15: Ciprian Deac, căpitanul ardelenilor, a primit cartonaşul galben după un fault de la spate.

Min. 8: Markovic reia din centrarea lui Vînă, dar trimite peste doar din câţiva metri.

Ripensia - Dinamo 0-1 (Matei 35)

Dinamo s-a calificat mai departe în Cupa României, după ce s-a impus 1-0 în faţa Ripensiei Timişoara.

Ripensia a început chiar bine partida, chiar dacă dinamoviştii au avut o bară încă din minutul 11. S-au mişcat bine pe teren, dar ocaziile importante au lipsit. Imediat cum au început să cedeze spaţiu pe teren, a venit şi golul dinamoviştilor. Matei s-a înălţat perfect de lângă adversarul său şi a trimis cu capul direct în poartă.

Dacă în prima repriză cele două echipe s-au mişcat decent, în cea de-a doua prestaţia lor a scăzut considerabil. O singură ocazie importantă a existat, a Ripensiei, în minutul 52. Eşanu a avut însă un reflex excelent şi a respins mingea trimisă de la câţiva metri de el, după o centrare. Dinamoviştii au făcut pasul în spate pentru a consolida scorul de 1-0, în timp ce timişorenii n-au avut forţa necesară pentru a le pune probleme.

Min. 90: Final de meci.

Min. 81: Matei s-a prăbuşit pe gazon şi a intervenit ambulanţa! UPDATE: După câteva minute de la intervenţia medicilor şi-a revenit, pare că ar fi avut ceva probleme de respiraţie.

Min. 52: Ocazie mare Ripensia! Eşanu face o paradă şi intervine decisiv pentru a menţine scorul în favoarea lui Dinamo.

Min. 45: Final de primă repriză.

Min. 35: GOOOOL DINAMO! Matei se înalţă perfect şi trimite mingea cu capul direct în plasă.

Min. 30: Ocazie Dinamo! Itu trimite cu capul dintr-o centrare, în interiorul careului, însă mingea se duce puţin pe lângă poartă.

Min. 21: Ocazie Ripensia! Ernest putea profita, însă a trimis doar în blocaj din interiorul careului.

Min. 11: Ocazie importantă Dinamo! Moldoveanu a trimis în transversală dintr-un voleu.

---------------------

Ripensia: I. Rus - Gladun, Ţieranu, A. Macriţchii, Fridrich – Stoi, Taras - V. Macriţchii, Piftor, Mitrov - Ernest

Dinamo: Eşanu - Sorescu, Popa, Grigore, Radu - Matei, Răuţă, Itu - Moldoveanu, Ţîră, Bani

• Filiasi: Constantinescu - Dănescu, Tătaru, Dima, Calu - Pencea, Zamfir, Duriţă - Vîlcică, Ragoveanu, Fotescu
  • UTA: Balauru – Tomozei, Ilie, Medimorec, Shlyakov – Vorobjovas, Passaglia – Antal, Bustea, Mercioiu – Dangubic.

Rezervele:

Filiaşi: Fl. Şerban – Al. Şerban, Bubuioc, Armăşelu, Geris, Lungu, Boldu, Manolache. Antrenor: Mario Găman.

UTA: Mociu – Baravykas, Benga, Mihai, Isac, Miculescu, Hora, Roger, Ubbink. Antrenor: Laszlo Balint.

Minutul 38: GOL Filiaşi! Zamfir primeşte un ”cadou” de la un adversar şi ţine miraculos mingea în teren, şutează la poartă, dar Balauru respinge, însă doar până la Vîlcică care dintre mai mulţi fotbalişti ai arădenilor marchează cu un exterior de senzaţie.