Ian Foster va antrena în Japonia Ian Foster va antrena în Japonia
NEWS ALERT | Lovitură de teatru! Informaţia care dinamitează viitorul Rapidului NEWS ALERT | Lovitură de teatru! Informaţia care dinamitează viitorul Rapidului
Nu vor avea adversar! Echipa de baschet a Statelor Unite ale Americii pentru Jocurile Olimpice Nu vor avea adversar! Echipa de baschet a Statelor Unite ale Americii pentru Jocurile Olimpice
NEWS ALERT | Conducerea Rapidului, decizie finală cu privire la Bergodi NEWS ALERT | Conducerea Rapidului, decizie finală cu privire la Bergodi
Nu e de la FCSB! Dumitru Dragomir a numit cel mai valoros jucător din Superligă! "Merge spre 7 milioane de euro. Se duce în Anglia şi joacă" Nu e de la FCSB! Dumitru Dragomir a numit cel mai valoros jucător din Superligă! "Merge spre 7 milioane de euro. Se duce în Anglia şi joacă"
Mihai Stoica a dezvăluit primul lucru pe care îl va face după ce FCSB va câştiga titlul Mihai Stoica a dezvăluit primul lucru pe care îl va face după ce FCSB va câştiga titlul

VIDEO ǀ Cupa României: S-a terminat faze grupelor! FCSB a bătut degeaba la Botoşani. UTA şi CS Mioveni merg mai departe

Cupa României Publicat pe 8 dec 2022

Formaţiile UTA Arad şi CS Mioveni s-au calificat, joi seară, în sferturile de finală ale Cupei României Betano, terminând pe primele două poziţii grupa B a competiţiei. FCSB, locul trei în grupă, a fost eliminată din competiţie.

FCSB a învins joi cu scorul de 2-0 FC Botoşani, golurile fiind marcate de Muşi ’53 şi Tănasă ’90.

UTA Arad s-a impus cu 3-0 în meciul cu CS Mioveni (goluri Anton ’12, Hoxhallari ’52, Keşeru ’65). În aceeaşi grupă, Gloria Buzău a învins cu 2-0 Oţelul Galaţi (goluri Lazăr ’30, Boiciuc ’50).

UTA a încheiat grupa pe primul loc, cu 7 puncte, iar pe doi s-a clasat CS Mioveni, cu 6 puncte. Restul clasamentului grupei este următorul: FCSB – 5 puncte, Gloria Buzău – 3 puncte, FC Botoşani – 3 puncte, Oţelul Galaţi – un punct.

Din celelalte grupe s-au calificat în sferturile de finală echipele Sepsi, U Craiova 1948, CFR Cluj, Universitatea Cluj, Hermannstadt şi FC Argeş.

FC Botoşani - FCSB 0-2 (Musi 53, Tănasă 90), în direct pe Prima Sport 1.Echipele de start:

• FC Botoşani: 82. Ureche - 19. Patache, 6. Dican, 12. Kasim, 30. Ţigănaşu - 99. Zabou, 93. Pinson, 26. Mailat, 25. Sylla, 10. Târcoveanu - 20. Roman ll.
  • FCSB: 1. Ducan - 22. Boboc, 20. Dulca, 31. Ciobanu, 77. Şerban - 4. Pruteanu, 30. Musi, 25. Tudor, 34. Gogescu - 9. Stoica, 90 Rusu

Minutul 90+4: Fluier final! FCSB se impune cu 2-0,

Minutul 90: GOL FCSB! Ianis Stoica îl lansează excelent pe tânărul Tănasă, care face 2-0.

Minutul 34: Roman îl învinge pe Dican, dar reuşita este anulată pentru offside.

CS Mioveni - UTA Arad 0-3 (Anton 12, Hoxhallari 52, Keşeru 64), în direct pe Prima Sport 2. Echipele de start:

• CS Mioveni: 68. Sima - 30. Şerbănică, 6. Burnea, 4. Ene, 5. Lixandru, 16. Rădescu - 7. Toma, 23. Panait, 24. Pop - 8. Antal, 17. Krasniqi
  • UTA: 33. Balauru - 15. Vukcevic, 4. Benga, 22. Hoxhallari , 3. Dobrescu - 19. Batha, 14. Anton, 20. Ubbink, 70. Şteau, 7. Otele - 17. Postolachi

Minutul 90+3: Fluier final! UTA se impune cu 3-0.

Minutul 64: GOL UTA! Sima respinge defectuos un balon centra, Keşeru este bine plasat şi îndeplineşte o simplă formalitate.

Minutul 52: GOL UTA! Paul Anton execută o lovitură liberă din marginea terenului. Hoxhallari se înalţă de lângă adversari şi înscrie cu capul din 7 metri.

Minutul 12: GOL UTA! Paul Anton a reuşit o execuţie spectaculoasă la colţul lung, după un atac prelungit al oaspeţilor.

”U” Cluj - Rapid 0-0

• ”U” Cluj: Gorcea, Vlădoiu, Ilie, Ispas, Briceag - Purece, Simion, Remacle - Chipciu, Thiam, Bălan
  • Rapid: Drăghia - Onea, Săpunaru, Grigore, Morais - Crepulja, Emmers, Kait - Sefer, Dugandzic, Pănoiu

Minutul 90+3: Final de partidă!

Minutul 79: Rapid rămâne în zece oameni pe finalul partidei, în urma unei decizii VAR! Vojtus a văzut cartonaşul roşu după ce şi-a lovit urât adversarul.

Farul - CFR Cluj 0-0

• Farul: Buzbuchi - Benzar, Artean, Popescu, Borza - Doukoure, Casap, Nedelcu - Sali, Morar, Moldoveanu
  • CFR Cluj: Scuffet - Braun, Billon, Yuri, Camora - Hoban, Bordeianu, Roger - Deac, Bîrligea, Yeboah

Minutul 3: Farul rămâne cu om în minus din startul partidei! Tânărul Borza intră cu talpa pe genunchiul lui Billon şi vede direct cartonaş roşu.

FC Argeş - Univ. Craiova 2-1 (Bertrand 64, Tofan 69  / Screciu 54), live pe Prima Sport 1. Echipele de start:

• FC Argeş: Micle - Tofan, Constantin, Dobrosavlevic, Vianna - Raynov, Alceus - Bertrand, Njike, Stoica - Işfan
  • Universitatea Craiova: Popescu - Mitrea, Raul Silva, Screciu - Căpăţână, Mateiu, Nistor, Vătăjelu - Bairam, Markovic, Ivan

Minutul 90+4: Fluier final! FC Argeş se impune cu 2-1.

Minutul 69: GOL FC Argeş! Tofan este lansat foarte bine în careu şi îl învinge pe Popescu. La acest scor, Universitatea Craiova e eliminată din Cupă!

Minutul 64: GOL FC Argeş! Craiovenii au probleme la respingere. Bertrand profită şi egalează cu un şut din interiorul careului.

Minutul 54: GOL Universitatea Craiova! Nistor trimite din corner, iar Screciu reia foarte bine cu capul.

Hermannstadt - Chindia 4-1 (Buhăcianu 3, Babic 13, 49, Iancu 32 / Jipa 18), live pe Prima Sport 2. Echipele de start:

• Hermannstadt: Letica - Butean, Antoche, Bejan, Isaah - Petrescu, Mino Sota, Iancu - Buhăceanu, Babic, Medina
  • Chindia: Eşanu - Mihaiu, Avram, Dima, Dinu - Akhmatov, Ndom - Jipa, Cherchez, Şerban - Cooper

Minutul 90+3: Final de meci! Hermannstadt se impune cu 4-1.

Minutul 49: GOL Hermannstadt! Babic reia elegant şi bifează ”dubla”.

Minutul 32: GOL Hermannstadt! Eşanu respinge deficitar, Dragoş Iancu este foarte bine plasat şi profită de eroarea portarului Chindiei.

Minutul 18: GOL Chindia! Jipa scapă din marcajul advers şi reaprinde partida.

Minutul 13: GOL Hermannstadt! Petrescu trage în bară, balonul ajunge cu noroc la Babic, care îndeplineşte o simplă formalitate.

Minutul 3: GOL Hermannstadt! Buhăcianu deschide scorul rapid!

Rezultatele de marţi:

Petrolul - FCU Craiova 0-1 (Iancu 80)

• Petrolul: Leitner - Olaru, Huja, Mathaus - Pashov, Dumitriu, Cebotaru, Grozav, Velisar - Irobiso, M. Bratu
  • FCU Craiova: Gurău - Negru, Paramatti, Duarte, Huyghebaert - D. Albu, Asamoah - Baeten, Bauza, Van Durmen - G. Ganea

Minutul 90+3: Fluier final! FCU Craiova se impune cu 1-0.

Minutul 80: GOL FCU Craiova! Iancu reia din câţiva metri, iar oltenii sunt aproape de calificare.

Unirea Slobozia - Dinamo 3-3 (Toma 39-penalty, Rus 50, Pop 68-autogol / Ghezali 14, Amzăr 24, Roşu 30)

• Unirea Slobozia: Păduraru – Dorobanţu, Lazăr, Perju, Toma – Serges, Coadă – Ciobanu, Prejmerean, Ben – Rus
  • Dinamo: D. Oncescu - De Moura, Bena, Patriche, Amzăr - Larrucea, N. Roşu, I. Roşu - Ghezali, Ţîră, A. Bani

Minutul 90+6: Fluier final! Partida se termină 3-3.

Minutul 86: Penalty foarte uşor dictat pentru Dinamo, care a avus şansa cu doi oameni în minus să preia conducerea. Roşu nu a transformat de la punctul cu var.

Minutul 68: GOL Slobozia! După un corner, Ibrian trimite cu capul, balonul se loveşte de Pop, care deviază nereficit în proprie poartă. Cei de la Unirea egalează, după ce au fost conduşi cu 0-3!

Minutul 50: GOL Slobozia! Rus profită de o eroare a lui Amzăr şi reaprinde partida.

Minutul 39: GOL Slobozia! Bena îl ţine în careu pe Boţogan şi vede cartonaşul roşu. Toma transformă de la punctul cu var.

Minutul 24: GOL Dinamo! Amzăr ia o acţiune pe cont propriu, pătrunde în viteză şi îl învinge din careu pe Păduraru.

Minutul 14: GOL Dinamo! Ghezali deschide scorul după o fază foarte bine lucrată!

Sepsi - FC Voluntari 4-0 (Bălaşa 14, Varga 18, 62, Safranko 84)

• Sepsi: Niczuly - Dimitrov, D. Ciobotariu, Bălaşa, Ispas - F. Junior, N. Păun, I. Gheorghe - Achahbar, Tudorie, Varga
  • Voluntari: J. Fernandes - Meleke, Andreş, Marticardi - Ricardinho, C. Costin, Tavares, Al. Vlad - Govea, D. Florea, V. Raţă

Minutul 90+4: Fluier final! Sepsi câştigă cu 4-0.

Minutul 84: GOL Sepsi! Matei îl găseşte excelent pe Safranko pe culoar, iar slovacul nu ratează ţinta.

Minutul 62: GOL Sepsi! Varga este lansat excelent şi marchează în poarta lui Fernandes. Atacantul maghiar calcă strâmb în momentul execuţiei şi se accidentează, fiind nevoie de schimbare.

Minutul 18: GOL Sepsi! Matricardi respinge greşit aproape de propriul careu, iar adversarii profită şi fac 2-0 prin Varga.

Minutul 14: GOL Sepsi! Bălaşa profită de o desincronizare a defensivei şi deschide scorul.

-----------------------------------------

Miercuri vor fi transmise patru partide, două dintre ele de la ora 17:00. FC Argeş - Universitatea Craiova va fi pe Prima Sport 1, iar Hermannstadt – Chindia pe Prima Sport 2. De la 20:00 se vor întâlni Farul şi CFR Cluj, la Prima Sport 2, iar la Prima Sport 1 va fi transmis U. Cluj – Rapid.

Joi vor avea loc ultimele partide din faza grupelor. De la 20:00, pe Prima Sport 1 se va vedea FC Botoşani – FCSB, iar pe Prima Sport 2 poate fi urmărit CS Mioveni – UTA.

Clasamentele înaintea ultimei etape, a 3-a

Grupa A: 1. Sepsi – 6 pct; 2. FC U Craiova – 4 pct; 3. FC Voluntari – 3 pct; 4. Dinamo – 1 pct; 5. Unirea Slobozia – 1 pct; 6. Petrolul – 1 pct

Grupa B: 1. CS Mioveni – 6 pct; 2. UTA – 4 pct; 3. FC Botoşani – 3 pct; 4. FCSB – 2 pct; 5. Oţelul – 1 pct; 6. Gloria Buzău – 0 pct

Grupa C: 1. CFR Cluj – 4 pct; 2. U. Cluj – 4 pct; 3. Farul – 4 pct; 4. Rapid – 3 pct; 5. CSM Alexandria – 1 pct; 6. CSC Dumbrăviţa – 0 pct

Grupa D: 1.Univ Craiova – 4 pct; 2. Ocna Mureş - 4 pct; 3. Hermannstadt – 3 pct; 4. FC Argeş - 2 pct; 5. Minaur Baia Mare – 1 pct; 6. Chindia Târgovişte – 1 pct