NEWS ALERT | Lovitură masivă încasată de Rapid! Un jucător de bază, OUT pentru patru luni NEWS ALERT | Lovitură masivă încasată de Rapid! Un jucător de bază, OUT pentru patru luni
Verdict clar în privinţa principalei ţinte a lui Gigi Becali! „Este o singură echipă la care nu pot să-l las” Verdict clar în privinţa principalei ţinte a lui Gigi Becali! „Este o singură echipă la care nu pot să-l las”
VIDEO | Florinel Coman continuă să şocheze cu gesturile sale! Vedeta de la FCSB a recidivat VIDEO | Florinel Coman continuă să şocheze cu gesturile sale! Vedeta de la FCSB a recidivat
S-a decis cine va fi antrenorul Barcelonei din sezonul viitor! Decizia luată de Xavi, după eşecul cu Real Madrid S-a decis cine va fi antrenorul Barcelonei din sezonul viitor! Decizia luată de Xavi, după eşecul cu Real Madrid
Răsturnare de situaţie! Florinel Coman ar putea să nu mai plece în Qatar la finalul campionatului Răsturnare de situaţie! Florinel Coman ar putea să nu mai plece în Qatar la finalul campionatului
Bogdan Lobonţ nu ar fi antrenorul Rapidului | VIDEO EXCLUSIV Bogdan Lobonţ nu ar fi antrenorul Rapidului | VIDEO EXCLUSIV

VIDEO ǀ Dan Petrescu, furibund după egalul cu Universitatea Craiova: ”Mai bine bag juniori decât să intre aşa!”. Acuzaţii dure la adresa arbitrajului

CFR Cluj Publicat pe 2 apr 2023

Dan Petrescu, antrenorul formaţiei CFR Cluj, s-a declarat mulţumit de egalul obţinut de echipa sa (1-1) pe terenul Universităţii Craiova, punctând asupra faptului că, în opinia sa, nu va obţine nicio altă grupare puncte în play-off pe arena ”Ion Oblemenco”.

Critici severe ale lui Dan Petrescu pentru rezerve

”Bursucul” a fost însă complet nemulţuit de atitudinea fotbaliştilor introduşi pe parcursul jocului, menţionând că până spre finalul partidei oltenii nu au avut mari ocazii de gol. Petrescu şi-a avertizat fotbaliştii că va avea o discuţie dură cu aceştia şi că ia în calcul să introducă juniorii de acum încolo dacă lucrurile nu se schimbă.

Tehnicianul campioanei en-titre a criticat din nou arbitrajul, deranjat de decizia de la golul egalizator al oltenilor. De asemenea, Petrescu s-a plâns de lipsa unor opţiuni mai bune pentru banca de rezerve.

”A fost un meci foarte greu. Ştiam că echipa mea nu va fi bine astăzi, clar, după atâtea probleme. Dacă îmi spuneai înainte de meci că facem egal, aş fi fost mulţumit. Nu ştiu ce echipă va câştiga sau va face egal aici. E un teren foarte greu, o echipă cu o bancă foarte bună. Până în minutul 75, nu ştiu dacă a avut vreo ocazie mare Craiova. După ce am luat golul, din păcate, am căzut. Cei care au intrat de pe bancă nu au adus nimic. Poate Hoban, cu experienţa lui.

Acum, trebuie să ne gândim la meciul următor de peste patru zile, din Cupă, apoi vine meciul cu FCSB, de peste şapte zile. Poate cei care au jucat la naţională nu vor juca în Cupă şi vor juca cu FCSB.

(n.r.- despre arbitraj) Asta e România! Tragem liniile ale cum vrem, ca CFR să nu fie bine.

(n.r. - despre meciul cu numărul 700 ca antrenor) Îmi doream să fie o victorie, nu ştiu cine o să mai facă 700 de meciuri aici. Am foarte multe de meciuri adunate în carieră şi îmi doream ca cel cu numărul 700 să fie o victorie.

O să avem discuţii cu mai mulţi jucători, pentru că nu se poate să intri aşa. Mai bine bag juniori decât să intre aşa!”, a declarat Dan Petrescu, la finalul meciului.

Universitatea Craiova a încheiat la egalitate, pe teren propriu, scor 1-1, meciul transmis de Prima Sport 1 cu CFR Cluj, contând pentru etapa a doua din play-off-ul Superligii.

Clujenii au deschis scorul la Craiova, prin Cvek, în minutul 69, care a înscris cu o lovitură de cap la centrarea lui Cristian Manea. Egalarea a venit după numai trei minute, când pasa lui Ndong l-a găsit pe Koljic şi acesta a finalizat cu sânge rece. Meciul s-a încheiat la egalitate, deşi Raul Silva a trimis în bară în minutul 90+1, iar gazdele au dominat total ultimele douăzeci de minute.

Universitatea Craiova a adunat 29 de puncte şi este pe locul 4, iar CFR Cluj e pe locul 2, cu 34 de puncte. Lideră este Farul Constanţa, cu 36 de puncte.

• UNIVERSITATEA CRAIOVA: L. Popescu - Şt. Vlădoiu (Căpăţână 46'), Gajkov, Raul Silva, Ndong - Mateiu, Screciu (Al. Creţu 68') - Işfan (Cîmpanu 24'), Baiaram (Roguljic 38'), A. Ivan – Markovic (Koljic 68'). ANTRENOR: Eugen Neagoe
  • CFR CLUJ: Scuffet - Cr. Manea, Yuri, A. Burcă, Braun – Deac (Hoban 80'), Cvek (Ţîru 87'), Muhar, E. Krasniqi (Yeboah 87') – Maglica (Janga 61'), Bîrligea (Petrila 61'). ANTRENOR: Dan Petrescu
  • Cartonaşe galbene: Mateiu 3' / Muhar 18', Cvek 54', Dan Petrescu 62'
  • Arbitri: Istvan Kovacs - Florin Neacşu, Ferencz Tunyogi - Iulian Călin
  • Arbitri VAR: Marcel Bîrsan - Radu Ghinguleac