Debandadă totală la Barcelona! Xavi ar putea fi dat afară, în urma unei declaraţii Debandadă totală la Barcelona! Xavi ar putea fi dat afară, în urma unei declaraţii
Marius Şumudică, dezvăluiri de ultim moment despre transferul lui Denis Drăguş: „A semnat deja” Marius Şumudică, dezvăluiri de ultim moment despre transferul lui Denis Drăguş: „A semnat deja”
Au fost puse în vânzare biletele pentru partidele amicalele cu Bulgaria şi Liechtenstein Au fost puse în vânzare biletele pentru partidele amicalele cu Bulgaria şi Liechtenstein
Agentul lui Neil Lennon a făcut anunţul! Când este aşteptat tehnicianul nord-irlandez să ajungă în Giuleşti Agentul lui Neil Lennon a făcut anunţul! Când este aşteptat tehnicianul nord-irlandez să ajungă în Giuleşti
„Poate ajunge FCSB în faza grupelor Ligii Campionilor?”. Fostul mare jucător al „roş-albaştrilor” a dat un răspuns clar „Poate ajunge FCSB în faza grupelor Ligii Campionilor?”. Fostul mare jucător al „roş-albaştrilor” a dat un răspuns clar
Federaţia palestiniană a cerut suspendarea Israelului. Când va anunţa FIFA o decizie Federaţia palestiniană a cerut suspendarea Israelului. Când va anunţa FIFA o decizie

VIDEO | Dinamo - Hermannstadt 1-0. ”Câinii” îşi arată tot mai tare colţii

Superliga Publicat pe 27 feb 2024

Dinamo Bucureşti a câştigat pe teren propriu, 1-0, cu FC Hermannstadt, în al doilea meci al etapei a 28-a.

Dinamo a deschis scorul în minutul 25, Pavicic i-a pasat lui Goncalo Gregorio şi acesta a înscris cel de-al şaselea gol stagional. Sibienii au preluat controlul jocului şi au ratat pe final de repriză, la lovitura de cap a lui Gabi Iancu, scoasă de Golubovic în minutul 43.

Bejan l-a încercat şi el cu o lovitura de cap pe Golubovic, în minutul 53, dar scorul nu a mai fost modificat până la final, iar dinamoviştii s-au impus cu 1-0, ajungând la a treia victorie din ultimele patru meciuri.

În clasament, Hermannstadt este pe locul 6, cu 37 de puncte, iar Dinamo ocupă poziţia a 15-a, cu 25 de puncte.

VIDEO | Dinamo - Hermannstadt 1-0 (Gregorio 25), în direct Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Echipele de start:

• Dinamo: Golubovic - Edgar Ie, Velkovski, Patriche (cpt.) - De Moura, Gnahore, Pavicic, Borduşanu - Abdallah, Selmani, Gregorio
  • Hermannstadt: Căbuz - Butean, Găman, I. Stoica (cpt.), Opruţ - Balaure, Murgia, Mino, I. Stoica - G. Iancu, D. Paraschiv

Minutul 90+4: Final de meci! Dinamo se impune cu 1-0.

Minutul 78: Patriche reia plasat după un corner, dar Căbuz salvează un corner.

Minutul 45+4: Pauză! Dinamo conduce cu 1-0.

Minutul 41: Iancu reia din câţiva metri, Patriche respinge de pe linia porţii. Jucătorii lui Hermannstadt se bucură, dar reuşita este anulată.

Minutul 25: GOL Dinamo! Gregorio pleacă de lângă Găman şi îl învinge pe Căbuz cu o execuţie la colţul lung din 10 metri.

Minutul 21: Iancu este lansat şi reia din careu o minge respinsă în corner.

Minutul 5: Balaure trece de un adversar şi reia din marginea careului puţin pe lângă poartă.

------------------------------------------------

Dinamo vine după înfrângerea cu CFR Cluj din runda precedentă, scor 4-0, şi se află pe locul 15 în clasament, la doar două puncte de ultima poziţie. ”Câinii” aveau două victorii consecutive, cu Oţelul şi Farul, înaintea meciului cu ardelenii.

De cealaltă parte, Hermannstadt se află pe locul 6 în Superliga, la egalitate de puncte cu UTA, şi vine după victoria din etapa trecută, 1-0 în faţa lui FCU Craiova. Sibienii au câştigat al doilea meci din acest an, după trei etape în care nu mai câştigaseră.

Ultima întâlnire dintre cele două formaţii s-a încheiat cu victoria clară a lui Hermannstadt, scor 4-0.