Lovitură pentru un club cu pretenţii din Superliga! A primit interdicţie la transferuri Lovitură pentru un club cu pretenţii din Superliga! A primit interdicţie la transferuri
"Cea mai bună decizie". Aducerea lui Lobonţ pe banca Rapidului, lăudată de un fost internaţional | VIDEO EXCLUSIV "Cea mai bună decizie". Aducerea lui Lobonţ pe banca Rapidului, lăudată de un fost internaţional | VIDEO EXCLUSIV
Gabriela Ruse nu a reuşit să treacă de Caroline Garcia în sferturi la Rouen Gabriela Ruse nu a reuşit să treacă de Caroline Garcia în sferturi la Rouen
VIDEO | Farul - CFR Cluj 0-0, în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Gazdele au lovit transversala VIDEO | Farul - CFR Cluj 0-0, în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Gazdele au lovit transversala
”E un punct cât o victorie”. Aniversare fericită pentru Marius Măldărăşanu ”E un punct cât o victorie”. Aniversare fericită pentru Marius Măldărăşanu
Bogdan Andone ratează dramatic o victorie mare. Bogdan Andone ratează dramatic o victorie mare.

VIDEO | Dinamo - Magdeburg 28-30. ”Dulăii” au fost aproape de un rezultat mare contra campioanei Germaniei

Handbal Publicat pe 15 sep 2022

Dinamo Bucureşti a fost învinsă pe teren propriu, de formaţia germană SC Magdeburg, cu scorul de 30-28 (16-16), în primul meci din sezonul 2022-2023 al Ligii Campionilor.

Principalii marcatori pentru Dinamo au fost Ante Kuduz (6), Stanislav Kasparek şi Andrii Akimenko – câte 5, iar de la oaspeţi s-a remarcat Omar Ingi Magnusson – 7.

Prima etapă a grupei mai programează partidele HC Zagreb - GOG, Orlen Wisla Plock - FC Porto şi Veszprem - PSG.

În etapa următoare, Dinamo Bucureşti va juca în deplasare, în 22 septembrie, cu danezii de la GOG.

Doar primele două clasate în fiecare grupă se califică direct în sferturile de finală, iar echipele de pe locurile 3-6 vor disputa meciuri în play-off, în 22 şi 30 martie 2023, urmate de sferturile de finală, în 10 şi 18 mai, respectiv Turneul Final Four, la Koln, în 17-18 iunie.

Deţinătoarea trofeului este FC Barcelona. Dinamo Bucureşti nu a trecut de faza grupelor în sezonul anterior.

VIDEO | Dinamo - Magdeburg 28-30, în direct pe Prima Sport 1

Minutul 60: Final! Portner are o super intervenţie la aruncarea de pe extremă a lui Negru. Magdeburg ratează la ultimul lor atac, dar câştigă cu 30-28. Kasparek marchează în ultima secundă a partidei.

Minutul 58: Campioana României mai speră. Acelaşi Kuduz este din nou la înălţime. Magdeburg conduce cu 28-27.

Minutul 53: Dinamo egalează! Kasparek duce scorul la 26-26.

Minutul 44: Akimenko este atent pe respingere şi marchează, după ce a ratat de la 7 metri. Magdeburg conduce cu 24-23.

Minutul 37: Dinamo se apropie din nou la un gol, prin Kuduz, care a marcat al patrulea său gol. Magdeburg conduce cu 21-20.

Minutul 35: Magdeburg are un start de repriză mai bun şi pune două goluri pe tabelă. Negru se descurcă excelent de pe extrema stângă şi duce scorul la 19-18.

Minutul 30: Mertens marchează de pe extremă, dar Kuduz reuşeşte să egaleze în ultimele două secunde ale primei reprize. Scorul la pauză este 16-16.

Minutul 26: Pentru prima dată Magdeburg preia conducerea, pe fondul unuor parade de senzaţie ale portarilor. Germanii conduc cu 15-14.

Minutul 22: Într-un moment greu, Kuduz marchează şi duce scorul al 14-12.

Minutul 20: Kasparek marchează al treilea său gol, dar Magdeburg repune rapid şi marchează. Dinamo conduce cu 11-9.

Minutul 14: Campioana din Bundesliga este de nerecunoscut, iar Dinamo profită de o mare eroare a defensivei şi duce scorul la 8-5.

Minutul 10: La capătul unui atac poziţionnal, Zein duce scorul la 5-4 pentru Dinamo.

Minutul 6: Coordonatorul sârb Kukic prinde o super aruncare şi duce scorul la 3-2.

Minutul 2: Egipteanul Zein, adus de Dinamo în această vară deschide scorul cu o aruncare imposibil de scos.

Minutul 1: A început partida! Atmosferă frumoasă în tribunele din Sala Polivalentă.

------------------------------------------

Elevii lui Xavi Pascual au în faţă un adversar de top, care sezonul trecut a reuşit să dea lovitură şi să câştige Bundesliga, oprind supremaţia celor de la Kiel. ”Dulăii” s-au întărit în vară şi au lot suficient de solid pentru a lupta de la egala la egal cu nemţii, care au un buget uriaş pentru handbal, de aproximativ 5 milioane de euro.

Dinamo va juca în grupa A a Ligii Campionilor, cu PSG Handball,  Magdeburg, GOG, FC Porto, Telekom Veszprem, Orlen Wisla Plock şi HC Zagreb.