VIDEO | Cagliari - Juventus 2-2. ”Bătrâna Doamnă” salvează remiza pe final graţie unui autogol VIDEO | Cagliari - Juventus 2-2. ”Bătrâna Doamnă” salvează remiza pe final graţie unui autogol
Eintracht Frankfurt a învins Augsburg, revenind din minutul 55 de la 0-1 Eintracht Frankfurt a învins Augsburg, revenind din minutul 55 de la 0-1
FR Gimnastică anunţă modificări în componenţa echipelor pentru Campionatele Europene, ca urmare a retragerii fraţilor Burtanete şi a incidentului de la Reşiţa FR Gimnastică anunţă modificări în componenţa echipelor pentru Campionatele Europene, ca urmare a retragerii fraţilor Burtanete şi a incidentului de la Reşiţa
VIDEO | Cristi Manea a cerut antrenor la CFR şi şi-a anunţat plecarea. ”Eu îmi fac treaba până la final” VIDEO | Cristi Manea a cerut antrenor la CFR şi şi-a anunţat plecarea. ”Eu îmi fac treaba până la final”
Dan Petrescu, cerut de urgenţă în Gruia! "Ar fi momentul să vină" | VIDEO EXCLUSIV Dan Petrescu, cerut de urgenţă în Gruia! "Ar fi momentul să vină" | VIDEO EXCLUSIV
VIDEO | Victoria la scor cu CFR Cluj l-a făcut pe Gică Hagi să jubileze. ”Un meci perfect. Tot ce am pregătit s-a întâmplat” VIDEO | Victoria la scor cu CFR Cluj l-a făcut pe Gică Hagi să jubileze. ”Un meci perfect. Tot ce am pregătit s-a întâmplat”

VIDEO ǀ Discurs marca Dan Petrescu la finalul sezonului: ”La ce an am avut, am zis că ne dă portarul lor gol la ultima fază!”

CFR Cluj Publicat pe 2 iun 2023

Tehnicianul echipei CFR Cluj, Dan Petrescu, a declarat joi seară, după câştigarea barajului pentru Conference League, că se aştepta ca meciul cu FC ”U” Craiova să fie decis la lovituri de departajare.

În privinţa viitorului său în Gruia, ”Bursucul” a spus că urmează să aibă o întâlnire cu patronul Ioan Varga, unde se va decide totul.

Viitorul lui Dan Petrescu, sub semnul incertitudinii

”Mă aşteptam la prelungiri şi chiar la penalty-uri, la ce an am avut. Am zis că ne dă portarul lor gol la ultima fază. Sunt convins că 2024 va fi total diferit. Am făcut un sezon destul de bun, 63 de meciuri, 16 în cupele europene.

Să vedem ce altă echipă din România are atâtea, să mă sunaţi şi pe mine să-mi spuneţi! A fost mult prea mult, în opinia mea. Nu se vedea că avem doi oameni în plus pentru că jucătorii noştri nu mai puteau.

N-am defilat niciodată, tot timpul am câştigat în ultima etapă. Nu încercaţi să spuneţi că e un sezon ratat, că nu-i adevărat. Nu poţi să câştigi titlul în fiecare an şi ştim şi noi de ce, dar n-are rost acum, sunt foarte obosit. (n.r.- dacă rămâne la CFR) Vedem, mă întâlnesc cu patronul şi vorbim!”, a declarat Dan Petrescu, la finalul meciului.

CFR Cluj a câştigat, joi seară, cu scorul de 1-0 după prelungiri, barajul pentru Conference League cu FC ”U” Craiova 1948, într-o partidă transmisă în direct de către Prima Sport 1. Golul a fost marcat de Kolinger, în minutul 97.

În minutul 68, de la craioveni a fost eliminat Bauza, el primind al doilea cartonaş galben şi pe cel roşu. El a primit primul galben în minutul 53.

FC ”U” a rămas cu încă un jucător în minus în minutul 105+1, când a fost eliminat şi Huyghebaert.

• CFR Cluj: Scuffet – Cr. Manea, Yuri (Ţîru 106‘), Kolinger, Camora – Fica (Petrila 46‘), Cvek (Hoban 91‘), Boateng (Magliica 84‘), Krasniqi – Janga (Muhar 46‘), Bîrligea (Peteleu 120‘). Antrenor: Dan Petrescu
  • FC ”U” Craiova 1948: Gurău – R. Negru, Duarte, Henriques (Huyghebaert 91‘), Mascarenhas – Dr. Albu (Zamfir 103‘), V. Achim – Baeten (Van Durmen 91‘), Bauza, Bahassa (Ganea 76‘) – A. Chiţu. Antrenor: Nicolo Napoli

Meciul a fost arbitrat de Istvan Kovacs, ajutat de asistenţii George Florin Neacşu şi Ferencz Tunyogi, şi de Cătălin Popa şi Romică Bîrdeş din camera VAR. Arbitru de rezervă a fost Iulian Călin.

Sursa foto: Sport Pictures