VIDEO | UTA Arad - Oţelul Galaţi 0-0, în direct la Prima Sport 1! Echipele de start VIDEO | UTA Arad - Oţelul Galaţi 0-0, în direct la Prima Sport 1! Echipele de start
Iuliana Demetrescu va arbitra o semifinală de Liga Campionilor la fotbal feminin Iuliana Demetrescu va arbitra o semifinală de Liga Campionilor la fotbal feminin
Încă un mare oraş din ţară e aproape să aibă stadion modern. Guvernul a aprobat indicatorii tehnico-economici pentru o arenă de 30.000 de locuri Încă un mare oraş din ţară e aproape să aibă stadion modern. Guvernul a aprobat indicatorii tehnico-economici pentru o arenă de 30.000 de locuri
Un antrenor din Superliga se află în negocieri: „Ambele părţi vrem” Un antrenor din Superliga se află în negocieri: „Ambele părţi vrem”
”Uită-te la el! E depăşit de situaţie, eu nu am mai văzut antrenor ca ăsta”. Ionel Ganea, fără menajamente cu Bogdan Lobonţ ”Uită-te la el! E depăşit de situaţie, eu nu am mai văzut antrenor ca ăsta”. Ionel Ganea, fără menajamente cu Bogdan Lobonţ
Irina Begu, eliminată de Madison Keys, în turul doi la Madrid Irina Begu, eliminată de Madison Keys, în turul doi la Madrid

VIDEO EXCLUSIV | Răzvan Pleşca şi Ionuţ Rada, categorici! Ce au spus după golul controversat marcat de FC U Craiova cu Sepsi

FC U Craiova 1948 Publicat pe 30 aug 2022

Partida dintre FC U Craiova şi Sepsi, scor 1-0, a fost decisă de un henţ nesancţionat! Singurul gol a fost marcat de Sidibe, în minutul 45, în urma unui henţ făcut de jucătorul oltenilor la preluare, dar, culmea, fără explicaţii, nu s-a dat nici măcar analiză VAR, iar centralul Horaţiu Feşnic nu a fost trimis să revadă faza la cameră. Asta deşi nu era nevoie nici măcar ca arbitrul să meargă la monitor, pentru că henţul a fost evident.

Răzvan Pleşca şi Ionuţ Rada au comentat cele întâmplate la golul înscris de FC U Craiova în emisiunea Fotbal Show, de pe Prima Sport 1. Amândoi au tras o concluzie evidentă şi simplă: golul trebuia anulat, pentru că Sidibe se ajută clar de mână pentru a putea controla mai bine balonul, după ce preia pe piept.

Ionuţ Rada: ”Reluările au fost foarte clare, se vede din spate că este henţ după preluare. Din piept îi vine mingea în braţ jucătorului Craiovei. Arbitrul e şi el bine poziţionat... mingea îl loveşte în braţul stâng pe jucătorul Craiovei”.

Răzvan Pleşca: ”Nu îmi dau seama de ce Feşnic nu s-a dus să vadă faza cu VAR. Nu e fază de offside, trebuia să meargă să vadă reluarea. Am înţeles că la Mioveni nu a funcţionat camera pusă pe linia de 16 metri. Se lasă mult loc de interpretări şi cu VAR. Nici nu ni se dau explicaţii din partea CCA”.

FC U Craiova, 1-0 cu Sepsi

FCU Craiova a dispus, marţi, de formaţia Sepsi OSK, pe teren propriu, scor 1-0, într-un meci contând pentru etapa a opta din Superligă.

La Târgu Jiu, în prima repriză, arbitrul Horaţiu Feşnic a anulat două goluri. Primul a fost în minutul 10, când a fost anulat golul lui Tudorie, pentru un ofsaid. Al doilea, în minutul 18, când a înscris Bălan, dar după intervenţia VAR golul a fost anulat pentru ofsaid. Sidibe a marcat golul victoriei craiovene în minutul 43, gol validat de VAR după analiza unui posibil henţ.

• FCU CRAIOVA: R. Popa - Negru, Duarte, Grigore, Huyghebaert - Asamoah, Dr. Albu (Ganea 79’) - Sidibe, G. Iancu (Papadopoulos 79’), Van Durmen (Bahassa 65’) - Cl. Bălan (Marquet 65’). ANTRENOR: Marius Croitoru
  • SEPSI OSK: Niczuly (cpt.) - Dimitrov, Ninaj, Bălaşa, Dumitrescu (Ispas 46’) - C. Matei (Achahbar 62’), Păun, J. Rodriguez Aganovic 62’) - Bărbuţ (Golofca 70’), Tudorie (Rondon 62’), Ştefănescu. ANTRENOR: Cristiano Bergodi