VIDEO | Rafael Nadal s-a calificat greu în turul secund de la Roma VIDEO | Rafael Nadal s-a calificat greu în turul secund de la Roma
Jorginho a semnat! A refuzat să se întoarcă în Italia Jorginho a semnat! A refuzat să se întoarcă în Italia
”Nu a fost o decizie uşoară”. Claudiu Niculescu pleacă de la Şelimbăr la final de sezon! A anunţat unde vrea să antreneze ”Nu a fost o decizie uşoară”. Claudiu Niculescu pleacă de la Şelimbăr la final de sezon! A anunţat unde vrea să antreneze
Super transferul cu care Gigi Becali vrea să suplinească plecarea lui Florinel Coman. ”Sunt şanse mari” Super transferul cu care Gigi Becali vrea să suplinească plecarea lui Florinel Coman. ”Sunt şanse mari”
Sancţiune anulată în apel pentru Atletico Madrid după un incident rasist pe Metropolitano Sancţiune anulată în apel pentru Atletico Madrid după un incident rasist pe Metropolitano
Simone Tempestini vrea să bată un nou record la Raliul Argeşului Simone Tempestini vrea să bată un nou record la Raliul Argeşului

VIDEO | Farul - CFR Cluj 1-1. Duelul celor mai buni marcatori din istoria naţionalei se termină indecis

Superliga Publicat de Daian Cutu pe 2 mar 2024

Farul Constanţa a încheiat la egalitate pe teren propriu, scor 1-1, cu CFR Cluj, în etapa a 29-a din Superligă.

La Ovidiu, în minutul 12, Bîrligea a trimis cu capul, pe poartă, dar direct în braţele lui Buzbuchi. În minutul 23 Rivaldinho şi Louis Munteanu, aflaţi în faţa porţii, nu au reuşit să şuteze şi Răzvan Sava a rezolvat faza.

Gazdele au deschis scorul în minutul 65, când Ronaldo Deaconu a înscris după o deviere a lui Louis Munteanu. Clujenii au egalat în minutul 83, cu un şut superb al lui Ajeti.

S-a terminat 1-1 şi CFR rămâne pe locul al treilea în clasament, cu 50 de puncte. Farul este pe loc de play-off, al 5-lea, având 42 de puncte, dar aşteaptă ultima etapă pentru a fi sigură de prezenţa între primele şase echipe ale Superligii.

VIDEO | Farul - CFR Cluj 1-1 (Deaconu 65 / Ajeti 82), în direct, pe Prima Sport 1 şi online pe platforma PrimaPlay.ro. Echipele de start:

• Farul: Buzbuchi (cpt.) - Dussaut, Boli, M. Popescu, Kiki - Deaconu, Nedelcu, Vînă - Grigoryan, Munteanu, Rivaldinho
  • CFR: Sava - Cr. Manea (cpt.), Boben, Ajeti, Abeid - Muhar, K. Keita, Tachtsidis - Fică, Bîrligea, Otele

Minutul 90+4: Final de meci! Se termină 1-1.

Minutul 82: GOL CFR! După o minge respinsă ca urmare a unui corner, Ajeti reia superb din voleu.

Minutul 65: GOL Farul! Ronaldo Deaconu reia perfect din prima. Ardelenii au protestat vehement, cerând fault în atac.

Minutul 57: Tachtsidis caută vinclul cu interiorul, dar trage un pic pe lângă poartă.

Minutul 45+3: Pauză! Scorul este 0-0.

Minutul 36: Tachtsidis reia în forţă de la 20 de metri, Buzbuchi uşor ieşit scoate în corner.

Minutul 35: Bîrligea se luptă şi ţine mingea în teren, apoi scoate la Ajeti, însă fundaşul reia slab din poziţie ideală.

Minutul 32: Munteanu reia în forţă din marginea careului, dar Sava reuşeşte să pareze în lateral.

Minutul 30: Sava scapă inexplicabil o centrare venită de la Dussaut, Munteau reia, dar Ajeti scoate de pe linia porţii.

------------------------------------------

Farul este departe de forma din sezonul trecut, când a reuşit să câştige titlul în Superligă. Echipa lui Gică Hagi este pe locul 5, cu 41 de puncte, şi are şanse foarte mari să joace în play-off.

În tabăra opusă, CFR este şi ea o echipă schimbată. La club a fost numit Adi Mutu antrenor, dar titlul pare o misiune destul de dificilă pentru fostul internaţional. Distanţa dintre ardeleni şi FCSB este de 9 puncte .