”Se poate şi mai bine”. Dorinel Munteanu, decizie finală cu privire la echipa pe care o va pregăti sezonul viitor ”Se poate şi mai bine”. Dorinel Munteanu, decizie finală cu privire la echipa pe care o va pregăti sezonul viitor
George Galamaz a dezvăluit care e echipa sa de suflet: "M-au înjurat" | VIDEO EXCLUSIV George Galamaz a dezvăluit care e echipa sa de suflet: "M-au înjurat" | VIDEO EXCLUSIV
Niciun scrimer rus nu va participa la Jocurile Olimpice de la Paris Niciun scrimer rus nu va participa la Jocurile Olimpice de la Paris
VIDEO | FC Botoşani - Dinamo 1-0, în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Moura înscrie în proprie poartă VIDEO | FC Botoşani - Dinamo 1-0, în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Moura înscrie în proprie poartă
Poveste de senzaţie! Dan Petrescu, bătut de o legendă a fotbalului: „Au avut câteva contre” | VIDEO EXCLUSIV Poveste de senzaţie! Dan Petrescu, bătut de o legendă a fotbalului: „Au avut câteva contre” | VIDEO EXCLUSIV
Jucătorul monitorizat de FCSB se bucură că prezintă interes. ”Înseamnă că am avut evoluţii bune” Jucătorul monitorizat de FCSB se bucură că prezintă interes. ”Înseamnă că am avut evoluţii bune”

VIDEO ǀ Farul Constanţa – Universitatea Craiova 2-1. Trupa lui Hagi revine pe primul loc în Superliga

Farul Constanta Publicat pe 6 feb 2023

Farul Constanţa a învins pe teren propriu, scor 2-1, formaţia Universitatea Craiova, după un meci contând pentru etapa a 24-a din Superligă. Trupa lui Gică Hagi revine pe primul loc.

Scorul a fost deschis repede la Ovidiu, de către gazde, care au marcat prin tânărul de 17 ani, Adrian Mazilu, aflat la primul său gol în prima ligă. Acelaşi Mazilu a mai ratat de două ori, în minutele 13 şi 24, iar în minutul 33 Arlauskis a provocat un penalti ciudat, intrând pur şi simplu în M. Popescu. Arbitrul Andrei Chivulete a dictat lovitură de pedeapsă după o scurtă consultare a VAR, iar Larie a transformat-o în minutul 34.

În repriza secundă Farul a pierdut din turaţie, oltenii au redus din diferenţă prin Nistor, din pasa lui Işfan (min. 58), însă oaspeţii nu au avut forţa de a egala situaţia pe tabelă şi Farul s-a impus cu 2-1, devenind lider în clasament, cu 51 de puncte.

Farul Constanţa – Universitatea Craiova 2-1 (Mazilu 6, Larie 34-penalty / Nistor 59), în direct la Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro

• Farul: Aioani - Kiki, Larie, M. Popescu, Borza - Artean, T. Băluţă, Grameni - Ad. Mazilu, L. Munteanu, V. Morar
  • Rezerve: Buzbuchi - Baravykas, D.Grosu, Grobry, Casap, Sali, Mateus Santos, L. Banu, I. Cojocaru
  •
  • Universitatea Craiova: Arlauskis - Martic, V. Găman, Erico Da Silva, Vătăjelu - Al. Creţu, Screciu, Nistor - Işfan, Rivaldinho, A. Ivan
  • Rezerve: D. Lazar - Ndong, Zajkov, Mateiu, Sala, Roguljic, Cîmpanu, Koljic, Markovic

Minutul 90+3: Fluier final!

Minutul 86: Ndong încearcă o reluare din prima, dar trimite mult peste poartă.

Minutul 59: GOL Universitatea Craiova! Işfan pasează la Nistor, care îl învinge pe Aioani cu un şut plasat.

Minutul 45+3: Pauză! Farul conduce cu 2-0.

Minutul 33: GOL Farul! Imprudenţă colosală comisă de Arlauskis. Portarul Craiovei îl faultează complet aiurea în careu pe Popescu, centralul dictează penalty cu ajutorul VAR. Larie transformă fără probleme.

Minutul 24: Mazilu interceptează o pasă lungă, dar trimite un lob peste poartă.

Minutul 14: Mazilu este aproape din nou de gol, dar de data aceasta Arlauskis reuşeşte să salveze.

Minutul 5: GOL Farul! Puştii lui Hagi crează o fază ca la carte. Louis Munteanu îl lansează pe Borza, care înscrie din poziţie de singur cu portarul.

Minutul 1: Partida a început! Lovitura de start a fost precedată de un moment de reculegere, pentru victimele cutremurului din Turcia.

_________________________________________________________________________________________________________________________________________

Farul ocupă locul doi în clasamentul Superligii cu 48 de puncte şi un golaveraj de 45-24, având cel mai bun atac din campionatul României. Universitatea Craiova se clasează pe 5 cu 41 de puncte şi un golaveraj de 29-22.

Oltenii oscilează ca formă. În precedentele 5 meciuri din campionat, elevii lui Eugen Neagoe au cunoscut gustul succesului de 3 ori şi pe cel al eşecului de două ori. Asemănător se întâmplă şi în cazul dobrogenilor. Trupa lui Gică Hagi a pierdut şi a câştigat de câte două ori şi a remizat o dată.

Ambele formaţii se întâlnesc, însă, după două victorii de moral din etapa trecută: 3-2 pentru Farul pe terenul celor de la FCSB şi 2-0 pentru Universitatea Craiova, pe teren propriu, împotriva grupării Hermannstadt.

Cele două echipe au făcut spectacol în turul sezonului regular. Universitatea Craiova – Farul Constanţa s-a terminat cu victoria oltenilor, scor 4-3.