Bomba momentului în fotbalul italian! Stefano Pioli, direct la o rivală a lui AC Milan Bomba momentului în fotbalul italian! Stefano Pioli, direct la o rivală a lui AC Milan
S-au încheiat negocierile pentru transferul lui Florinel Coman! Detalii de ultimă oră S-au încheiat negocierile pentru transferul lui Florinel Coman! Detalii de ultimă oră
O jucătoare de tenis cu renume şi-a anunţat retragerea din activitate O jucătoare de tenis cu renume şi-a anunţat retragerea din activitate
Nadal, în direct de la 14:00, pe Prima Sport 2! Adversar-surpriză pe zgura de la Roma Nadal, în direct de la 14:00, pe Prima Sport 2! Adversar-surpriză pe zgura de la Roma
Gigi Becali s-a dezlănţuit şi a făcut praf un antrenor din Superliga: „E cumva de talia mea?” Gigi Becali s-a dezlănţuit şi a făcut praf un antrenor din Superliga: „E cumva de talia mea?”
Volei masculin: Antrenorul Sergiu Stancu, încă un an la CSM Arcada Galaţi Volei masculin: Antrenorul Sergiu Stancu, încă un an la CSM Arcada Galaţi

VIDEO | Farul - Dinamo 0-2. ”Câinii” îşi regăsesc colţii şi muşcă decisiv campioana

Superliga Publicat de Daian Cutu pe 12 feb 2024

Dinamo Bucureşti a trecut în deplasare, cu 2-0, de echipa campioană a României, Farul Constanţa, în ultimul meci al etapei a 25-a din Superliga.

Dinamo a fost mai sigură la Ovidiu şi a deschis scorul în minutul 29, prin Velkovski, care a deviat cu capul o centrare a lui Pavicic. Imediat după pauză acelaşi Pavicic a pasat pentru Denis Politic, care a înscris pentru 2-0 în minutul 48. Gazdele au trecut pe lângă gol în minutul 67, când Larie a trimis în bară, iar Dinamo se putea desprinde la trei goluri în minutul 74, prin Amzăr. S-a terminat cu victoria lui Dinamo, scor 2-0.

Aflată la primul succes după trei înfrângeri consecutive, echipa lui Kopic are 19 puncte şi, deşi este pe ultimul loc al clasamentului, a egalat la puncte pe FC Botoşani. Farul Constanţa este pe locul 5, cu 37 de puncte.

VIDEO | Farul - Dinamo 0-2 (Milanov 29, Politic 48), în direct pe Prima Sport 2 şi PrimaPlay.ro. Echipele de start:

• Farul: Buzbuchi - Boli, Larie, M. Popescu, Dussaut - Grameni, Nedelcu, Kiki - Deaconu, Rivaldinho, Budescu
  • Dinamo: Golubovic - Patriche, Velkovski, Homawoo - Moura, Gnahore, Pavicic, Borduşanu - Milanov, Abdallah - Politic

Minutul 90+6: Final de meci! Dinamo se impune cu 2-0.

Minutul 87: Cojocaru reia în forţă de la 20 de metri. Golubovic scoate de sub bară.

Minutul 75: Amzăr are o incursiune din flac, dar Buzbuchi parează.

Minutul 48: GOL Dinamo! Pavicic este lansat perfect în careu, îl culcă pe Buzbuchi şi trimite pe linia porţi, de unde finalizează Politic.

Minutul 45+3: Pauză! Scorul este 1-0 pentru Dinamo!

Minutul 29: GOL Dinamo! Pavicic bate o lovitură liberă, iar Milanov deviază în poartă.

Minutul 15: Deaconu bate un corner, iar Popescu reia puţin pe lângă poartă.

----------------------------------------------------

Farul Constanţa se află pe locul 5, cu 37 de puncte acumulate în 24 de etape. În cazul unei victorii, constănţenii de pot apropia la doar 2 puncte de CFR Cluj, formaţie aflată pe locul 3. Trupa lui Hagi a remizat în ultima etapă cu FCSB, scor 1-1.

De cealaltă parte, Dinamo se află în subsolul clasamentului, ocupând ultima poziţie, cu 16 puncte după 24 de etape. "Câinii" nu pierdut primele 3 meciuri disputate în acest an, iar salvarea de la retrogradare pare din ce în ce mai imposibilă.

Ultima confruntare dintre cele două formaţii s-a încheiat în favoarea Farului, scor 2-0.